Category:Church of St Francis of Assisi, Hervartov

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, search
Welterbe.svg
Slovenčina: Kostol svätého Františka z Assisi v obci Hervartov

Drevený, gotický rímskokatolícky kostol, zasvätený svätému Františkovi z Assisi sa od iných podobných stavieb líši svojim dvojdielnym pôdorysom, vysokou strechou a ďalšími znakmi v exteriéri. Tento kostolík z konca 15. storočia predstavuje najstarší typ na Slovensku. Je zhotovený z červeného smreka. Stavba sa skladá z polygonálnej svätyne, lode, sakristie a podvežia, ktorého úpravou vznikol babinec. Interiér prešiel viacerými zmenami vo výzdobe, hlavne cez obdobie reformácie, kedy pribudli vzácne reformačné pamiatky, napríklad nástenné maľby z roku 1665. V 18. storočí pribudla časť barokovej výzdoby a neskorobaroková výmaľba J.Mirejovského z roku 1803. Hlavný oltár, Oltár Panny Márie, sv. Kataríny Alexandrijskej a sv. Barbory z rokov 1460-1470 bol v rokoch 1985-1990 reštaurovaný do pôvodnej podoby. Hoci kostolík už má viac ako päť storočí, dodnes slúži svojmu pôvodnému účelu. Od roku 1968 je kostolík a jeho múr národnou kultúrnou pamiatkou. V roku 2008 bol zapísaný spolu s ďalšími siedmimi drevenými kostolmi do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO

Coat of arms of Slovakia.svg This category shows the protected monument with the number 701-185/1 in the Slovak Republic.
Coat of arms of Slovakia.svg This category shows the protected monument with the number 701-185/2 in the Slovak Republic.

Subcategories

This category has only the following subcategory.