Category:Pokuttya

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, search
Polski: Pokucie - kraina historyczna, leżąca nad górnym Prutem, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Nazwa pochodzi od stolicy regionu - Kut nad Czeremoszem.

W 1349 roku przyłączone do Królestwa Polskiego przez Kazimierza Wielkiego jako część Księstwa halicko-włodzimierskiego. Przez Władysława Jagiełłę przekazane Piotrowi I po jego hołdzie lennym, jako zastaw za pożyczkę, wziętą na wojnę z Krzyżakami. W XVI wieku było terenem spornym Polski i Mołdawii. Spór został ostatecznie rozstrzygnięty, a Pokucie przyłączone do Polski w 1531 roku, po zwycięskiej bitwie hetmana wielkiego koronnego Jana Tarnowskiego pod Obertynem.

W 1772 roku, po I rozbiorze Polski, Pokucie znalazło się pod panowaniem austriackim, po upadku Austro-Węgier w konsekwencji I wojny światowej od 1 listopada 1918 roku w składzie Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Zajęte (24-27 V 1919) czasowo przez armię rumuńską, latem 1919 przekazane Wojsku Polskiemu. Przyznane Polsce decyzją Rady Ambasadorów Ententy w marcu 1923. Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 okupowane przez Armię Czerwoną i anektowane w październiku 1939 przez ZSRR. Od sierpnia 1945 w granicach ZSRR (jako część Ukraińskiej SRR), po 1991 roku część niepodległej Ukrainy.

Subcategories

This category has the following 4 subcategories, out of 4 total.

C

E

K

P

Media in category "Pokuttya"

The following 4 files are in this category, out of 4 total.