File:AGAD List Iwana IV Groźnego do Ferdynanda I w sprawie wojny w Inflantach 1.png

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Original file(1,200 × 1,600 pixels, file size: 3.12 MB, MIME type: image/png)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents

Summary[edit]

Description
Polski: Car przedstawia sytuację polityczną i militarną w Inflantach w związku z rywalizacją polsko-moskiewską o przejęcie opieki nad sekularyzowanym państwem Zakonu Kawalerów Mieczowych. Iwan Groźny przedstawia argumenty o ruskości tych ziem, a także występuje przeciwko mieszkańcom Inflant za ich sprzeniewierzenie się wierze chrześcijańskiej i przejście na luteranizm. Car domaga się, aby byli oni traktowani jako kacerze.

W XVI wieku Wielkie Księstwo Moskiewskie nie posiadało dostępu do Bałtyku i niezamarzających portów. Handel prowadzony z krajami zachodnimi przez Morze Białe był ograniczony tylko do kilku miesięcy w roku. Z tego tez względu car Iwan Groźny chciał podporządkować sobie państwo Zakonu Kawalerów Mieczowych. W 1554 roku wymusił on na zakonie korzystny dla moskiewskich kupców układ handlowy oraz polityczny, w którym Inflanty zobowiązały się do niepopierania akcji antymoskiewskich. Wydarzenia te spowodowały wystąpienie króla polskiego Zygmunta Augusta, który wspólnie z Albrechtem księciem pruskim związali się z opozycyjnym wobec wielkiego mistrza arcybiskupem ryskim Wilhelmem Hohenzollernem. Uwiezienie tego ostatniego przez zakon oraz zabójstwo polskiego posła stały się przyczyną przygotowań wojennych Zygmunta Augusta w 1557 roku. Jednakże do działań militarnych nie doszło, gdyż cesarz Ferdynand doprowadził do porozumienia miedzy królem polskim a wielkim mistrzem Wilhelmem Furstenbergiem. Ten ostatni zwolnił z więzienia arcybiskupa, przeprosił Zygmunta Augusta i zobowiązał się do antymoskiewskiego sojuszu z Rzecząpospolitą. Wywołało to natychmiastową reakcje Iwana Groźnego, który zaatakował państwo zakonne zajmując Dorpat, Narwę, a w 1559 roku wojska moskiewskie doszły do Rygi, a car rozpoczął poszukiwania sojuszników do ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii panowania nad Inflantami na swoją korzyść. W tym celu nawiązał kontakty z cesarzem Ferdynandem I, a także innymi dworami niemieckim. Poważną pomoc uzyskał od Lubeki, która była żywo zainteresowana przejęciem handlu z księstwem moskiewskim poprzez Narwę. Stany inflanckie oddały się wówczas pod opiekę Zygmunta Augusta. W 1561 roku zawarty został układ między królem polskim a stanami inflanckimi i wielkim mistrzem Gotardem Kettlerem. Na jego mocy Inflanty stały się częścią królestwa polskiego, rozwiązaniu uległ zakon, a dotychczasowy wielki mistrz dostał w lenno od króla Kurlandię. Ponadto kościół ewangelicki w Inflantach otrzymał swobodę działania. W tym czasie rywalizację polsko-moskiewską o Inflanty włączyły się również Dania i Szwecja zgłaszając w 1560 roku pretensje do Estonii. Początkowo Zygmunt August w walce z Iwanem Groźnym sprzymierzył się z bratem króla szwedzkiego Janem, wydając za niego swoją siostrę Katarzynę. Jednakże Eryk XIV, król szwedzki, uwięził brata i zawarł sojusz z carem, który w 1562 roku rozpoczął działania przeciwko Litwie zdobywając Połock. Wojna toczyła się z kilkoma przerwami aż do 1582 roku i zakończyła się sukcesem Rzeczypospolitej, która utrzymała panowanie w Inflantach. Opis: kopia, jęz. starocerkiewnosłowiański, papier, 220x315 mm, 4 strony

Autor komentarza: Paweł Gut
Date
Source AP Szczecin, Archiwum Książąt Szczecińskich, sygn. I/866
Author Iwan Groźny

Licensing[edit]

Public domain

This work is in the public domain in its country of origin and other countries and areas where the copyright term is the author's life plus 100 years or fewer.


You must also include a United States public domain tag to indicate why this work is in the public domain in the United States.

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current11:29, 13 August 2014Thumbnail for version as of 11:29, 13 August 20141,200 × 1,600 (3.12 MB)Happa (talk | contribs)User created page with UploadWizard

There are no pages that use this file.

Metadata