Category:Arabati Baba Teḱe

Од Wikimedia Commons
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Harabati Baba Tekkesi (tr); Tekke Arabati Baba (fr); Arabati Baba Teḱe (sk); Arabati Baba Teḱe (cs); Арабати Баба-текке (ru); Арабати баба теке (bg); Arabati-Baba-Tekke (de); Harabati Baba Tekkesi (hu); Teqja e Baba Harabatit (sq); Arabati Baba Teḱe (en); Арабати баба-теќе (mk); Харабати Бабина текија (sr) монастырь ордена дервишей в Тетово (ru); oszmán-török derviskolostor Macedóniában (hu); теќе во Македонија (mk) Sersem Ali Baba Dergâhı, Sersem Ali Baba Dergahı (tr); Arabati Baba tekke (fr); Серсем Али Баба теке (bg)
Арабати баба-теќе 
теќе во Македонија
Arabati Baba Tekke.jpg
Подигање податотека
Wikipedia-logo-v2.svg  Википедија
Етеќе
Наоѓалиште Тетово, Општина Тетово, Македонија
Архитектонски стил
Културнонаследен статус
  • културно наследство на Македонија
Основано
  • 1538
42° 00′ 06,75″ СГШ, 20° 57′ 20,47″ ИГД
Нормативна контрола
Уредете ги податоците на инфокутијата на Википодатоци

Податотеки во категоријата „Arabati Baba Teḱe“

Оваа категорија содржи само една податотека.