Category:Australia

Од Wikimedia Commons
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Flag of Australia (converted).svg
English: Australia
Íslenska: Ástralía
Русский: Австралия
Українська: Австралія
Главна галерија : Australia.
Selected maps are included in the Wikimedia-logo.svg Wikimedia Atlas of AustraliaTerrestrial globe.svg.


Category Australia on sister projects:
Wikipedia Wikipedia

de:  en:  fr:  nl:  pl:  pt:  sv:  uk:  
See more at interwikilinks (?)

Wikinews
Wikinews

de:  en:  es:  fr:  it:  nl:  pl:  pt:  sv:  uk:  

Commons
Commons

Featured pictureValued imagesQuality images

Wikivoyage
Wikivoyage

it:  

Reasonator logo
Reasonator has data and article-links for Australia
N0-60, E90-120 N0-60, E120-150 N0-60, E150-180
S0-30, E90-120 S0-30, E120-150 S0-30, E150-180
S30-60, E90-120 S30-60, E120-150 S30-60, E150-180
30 degrees, 1800x1800
Австралија 
Flag of Australia.svg  Coat of Arms of Australia.svg 
country in Oceania
Wikipedia-logo-v2.svg Википедија
Екрунска земја на Комонвелтот (3 September 1939, доминион),
доминион (1 January 1901, 3 September 1939, крунска земја на Комонвелтот),
суверена држава,
земја
Наречено по
  • Terra Australis
Тековно наоѓалиштеАвстралија
Главен град
Државно уредување
  • парламентарна монархија
  • уставна монархија
  • федерација (1 January 1901)
Законодавно тело
Извршен орган
Врховен судски орган
Службен јазик
Химна
  • Advance Australia Fair (19 April 1984 – )
Валута
Шеф на државата
Шеф на владата/управата
Се состои од
Основано1 јануари 1901
Ширина
  • 4.000 километар (Cape Byron, Steep Point)
Должина
Население
  • 23.401.892 (9 August 2016)
Површина
  • 7.692.024 квадратен километар
Претходи
Врховен домен
  • .au
Различно од
матична страница
Нормативна контрола
VIAF: 128919823
GND-ознака: 4003900-6
односна назнака во OpenStreetMap: 80500
BNE-број: XX4575418
Википодатоци

25° 00′ 00″ ЈГШ, 135° 00′ 00″ ИГД

Blue pencil.svg

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 29 поткатегории од вкупно 29.

 

!

*

?

A

C

D

E

F

G

H

I

M

N

O

P

S

T

V

~

Страници во категоријата „Australia“

Прикажани се 3 од вкупно 3 страници во категоријата.

Податотеки во категоријата „Australia“

Прикажани се 200 од вкупно 1.032 податотеки во категоријата.

(претходна страница) (следна страница)(претходна страница) (следна страница)