Category:Economy of Iraq

Од Wikimedia Commons
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
economy of Iraq 
economy of the country
Подигање податотека
Е national economy
Валута ирачки динар
БДП по глава на жител според куповната моќ 16.935,066 (2017)
БДП (ПКМ) 648.183.174.024 (2017)
Номинален БДП 197.715.736.040,61 aмерикански долар (2017)
БДП по глава на жител 5.017 aмерикански долар (2017)
Вистински раст на бруто домашниот производ 10,1 ±0.1 процент (2016)
Стапка на инфлација -1 ±0.1 процент (2016)
Вкупни резерви 49.315.419.400 aмерикански долар (2017)
Категоријата се поврзува со економија,
Ирак
Тековно наоѓалиштеИрак
Нормативна контрола
Blue pencil.svg
Economia dell'Iraq (it); Économie de l'Irak (fr); Economia de l'Iraq (ca); Economia do Iraque (pt); Economía de Iraq (gl); اقتصاد عراق (fa); 伊拉克經濟 (zh); привреда Ирака (sr); Irak ekonomisi (tr); イラクの経済 (ja); Economia d'Iraq (oc); Економіка Іраку (uk); Iraks ekonomi (sv); ekonomiya ng irak (tl); כלכלת עיראק (he); economie van Irak (nl); İraq iqtisadiyyatı (az); Ekonomio di Irak (io); Economía de Irak (es); Irakin talous (fi); economy of Iraq (en); اقتصاد العراق (ar); economy of Iraq (en); Экономика Ирака (ru) economy of the country (en); اقتصاد دولة العراق (ar); economy of the country (en) Economia de Iraq, Economia iraqui, Economia iraquí, Economía de Iraq, Economia de Irak, Economía iraquí (es); اقتصاد عراق (ar); Économie irakienne, Économie de l’Irak, Economie de l’Irak, Economie de l'Irak (fr); Economia d'Iraq (ca)

Поткатегории

Оваа категорија ја содржи само следнава поткатегорија.

*

A

B

C

E

H

I

L

M

N

O

P

R

T

Податотеки во категоријата „Economy of Iraq“

Прикажани се 13 од вкупно 13 податотеки во категоријата.