Category:Economy of the Democratic Republic of the Congo

Од Wikimedia Commons
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
economy of the Democratic Republic of the Congo 
economy of the country
Подигање податотека
Еnational economy
Валутаконгоански франк
БДП по глава на жител според куповната моќ889,096 (2017)
БДП (ПКМ)72.319.029.068 (2017)
Номинален БДП37.241.300.948,659 aмерикански долар (2017)
БДП по глава на жител462 aмерикански долар (2017)
Вистински раст на бруто домашниот производ2,4 ±0.1 процент (2016)
Стапка на инфлација22,9 ±0.1 процент (2016)
Вкупни резерви695.398.161 aмерикански долар (2017)
Стапка на ДДВ16 процент
Категоријата се поврзува соекономија,
Демократска Република Конго
Тековно наоѓалиште Демократска Република Конго
Нормативна контрола
Уредете ги податоците на инфокутијата на Википодатоци
Economía de la República Democrática del Congo (es); Économie de la République démocratique du Congo (fr); Economía de la República Democrática d'El Congo (ast); Экономика Демократической Республики Конго (ru); Economia da República Democrática do Congo (pt); 刚果民主共和国经济 (zh); 剛果民主共和國經濟 (zh-hk); Economia de la Republica Democratica de Còngo (oc); 刚果民主共和国经济 (zh-hans); اقتصاد جمهورية الكونغو الديمقراطية (ar); כלכלת הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (he); economie van Congo-Kinshasa (nl); 剛果民主共和國經濟 (zh-hant); Ekonomio di la Demokratial Republiko Kongo (io); Economía da República Democrática do Congo (gl); Economia de la República Democràtica del Congo (ca); economy of the Democratic Republic of the Congo (en); Kategorio:Ekonomio de Kongo (Kinŝasa) (eo); economy of the Democratic Republic of the Congo (en); Економіка Демократичної Республіки Конго (uk) economy of the country (en); economy of the country (en) Economia de la Republica Democratica del Congo, Economia de la República Democrática del Congo, Economía de la República Democratica del Congo, Economía de la Republica Democratica del Congo, Economia de la República Democratica del Congo, Economia de la Republica Democrática del Congo, Economía de la Republica Democrática del Congo (es); Ekonomio dil Demokratial Republiko Kongo (io); Économie de la RDC, Économie du Congo-Kinshasa, Économie du Zaïre (fr); اقتصاد الكونغو الديمقراطية (ar); 剛果民主共和國經濟 (zh)

Податотеки во категоријата „Economy of the Democratic Republic of the Congo“

Прикажани се 22 од вкупно 22 податотеки во категоријата.