Category:František Draškovič

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
František Draškovič (es); František Draškovič (pt-br); František Draškovič (nl); František Draškovič (ca); Frantisek Draskovic (sq); František Draškovič (pt); František Draškovič (en); František Draškovič (fr); František Draškovič (it); František Draškovič (en-gb) escultor eslovaco (es); স্লোভাক ভাস্কর (bn); sculpteur slovaque (fr); Slovakkia skulptor (et); פסל סלובקי (he); escultor eslovac (ca); Slovak sculptor (en); skulptor sllovak (sq); نحات سلوفاكي (ar); escultor eslovaco (gl); sculptor slovac (ro)
František Draškovič 
Slovak sculptor
Upload media
Date of birth5 April 1911
Date of death3 June 1979
Occupation
Authority control
ReasonatorScholiaPetScanstatisticsWikiMapLocator toolKML fileSearch depicted
Edit infobox data on Wikidata

František Draškovič

Sochár narodil sa 15. marca 1911 v Stupave. Študoval v rokoch 1933-1937 na Akadémii výtvarných umení v Prahe u B. Kafku a v Ríme.

Vo svojej ranej tvorbe sa koncentroval na komornú najmä portrétnu tvorbu. Po druhej svetovej vojne sa zameriaval na monumentálnu tvorbu. Je predstaviteľom neoklasickej orientácie.

Jeho diela sú v Slovenskej národnej galérii v Bratislave a v Národnej galérii v Prahe. Je tvorcom sochárskej výzdoby – reliéfov na Novej radnici a sôch na fasáde Divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave. Realizoval sochu Kozmonauta v Seredi. Člen spolku slovenských výtvarných umelcov od roku 1938.

Ako príslušník tzv. Generácie 1909 v slovenskom umení bol predstaviteľom realistickej línie sochárstva s dôrazom na spoločenskú funkciu umeleckého diela.

http://www.webumenia.sk/web/guest/search/-/simpleSearch/query=dra%C5%A1kovi%C4%8D

http://www.supissoch.sk/mlady-modelar/

http://www.supissoch.sk/dievca-s-babikou/

http://www.vets.cz/vpm/mista/obec/4645-beckov/

https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.P_67

Subcategories

This category has only the following subcategory.