Category:House of Glücksburg

Од Wikimedia Commons
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coa House of Glücksburg.png


English: The House of (Schleswig-Holstein-Sonderburg-)Glücksburg is a royal house in Europe that includes the Danish, Greek and Norwegian royal families. It is a branch of the House of Oldenburg.
House of Glücksburg 
German ducal house
 Coat of arms of the House of Glücksburg.png 
Е династија
Е дел од Schleswig-Holstein-Sonderburg
Наречено по
Тековно наоѓалиштеДанска
Седиште
Основач
Основано
  • 1825
Нормативна контрола
Википодатоци
Blue pencil.svg

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 97 поткатегории од вкупно 97.

*

A

B

C

D

E

G

H

I

K

M

O

P

R

T

V

Податотеки во категоријата „House of Glücksburg“

Прикажани се 13 од вкупно 13 податотеки во категоријата.