Category:Hrad Šebeš

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, search
Coat of arms of Slovakia.svg This category shows the protected monument with the number 707-4271/0 CHMSK/707-4271/0,CHMSK/707-4271(other) in the Slovak Republic.
Slovenčina: Hrad Šebeš

Hrad Šebeš alebo tiež Šebešský hrad, castrum Sebes, Sebeswar, hrádok Šebeš je národná kultúrna pamiatka a archeologická lokalita s hradom z 13. storočia, ktorá patrí do katastrálneho územia obce Podhradík v okrese Prešov. Nachádza sa vo výške 529 m nad morom, na pahorku nad obcou, ktorého názov pripomína lokalitu hrádku Podhradie (Waryala). Lokalita hradu je situovaná na zarastenej skalnej ostrožine na temene ktorej sa črtajú dnes už málo výrazné zvyšky hradu Šebeš a patrí do pohoria Slanských vrchov.

Murovaný hrad bol vystavaný na 8 m širokej a 60 m dlhej strmej ostrožine. Jej miernejšia východná strana bola zabezpečená do skaly vytesanou 8-10 m širokou a 5-6 m hlbokou šijovou priekopou. Na okraji plošiny sa tiahol obvodový múr. Na západnej strane stála vo vzdialenosti 5 m od jeho okraja kruhová veža s priemerom 5m a múrom hrubým 1,5 m. Veža bola postavená v smere prístupu. Vo východnej časti ostrožiny bol na okraji šijovej priekopy obytný palác s rozmermi 9x6 m, ktorého západná stena bola zároveň obranným múrom nad vstupom do hradu. Za ním je vo vzdialenosti 21 m šijová priekopa. v severovýchodnej časti hradu bolo valové opevnenie.

Hradný kopec leží na severozápadnom okraji Slanských vrchov. Je husto zarastený lesnými kvetmi, krovím a stromami. Stopy po hrádku sú medzi množstvom skál ťažko čitateľné. Pod juhovýchodnou stranou kopca preteká potok Šebastovka. Na východnej strane je viditeľná strmá, kolmá skalná stena ako zvyšok po ťažbe kameňa v bývalom kameňolome. Iné stopy po murovaných objektoch na plošine nie sú.

Subcategories

This category has the following 3 subcategories, out of 3 total.

Media in category "Hrad Šebeš"

The following 28 files are in this category, out of 28 total.