Category:Imbrices and tegulae

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
<nowiki>coppo ed embrice; tegula et imbrex; Имбрекс и тегула; Tegula en imbrex; Tègula i ímbrex; 板瓦; Tegula und Imbrex; imbrex and tegula; Imbreks dhe tegula; کاشی نیم‌استوانه و کاشی صاف کناره برآمده; Imbrex και tegula; ímbrice y tégula; tejas utilizadas en la arquitectura de Antigua Grecia y Antigua Roma; tuiles romaines; Imbreks dhe tegula janë mbivendosje e tjegullave të përdoruara në arkitekturën e Greqisë antike dhe Romës si një masë mbrojtëse për papërshkueshmërin nga uji dhe mbulimin e çatisë.; overlapping roof tiles used in ancient Greek and Roman architecture as a waterproof and durable roof covering; Formenpaar antiker Dachziegel; imbrex et tegula</nowiki>
imbrex and tegula 
overlapping roof tiles used in ancient Greek and Roman architecture as a waterproof and durable roof covering
Upload media
Subclass of
Has part(s)
Authority file
Edit infobox data on Wikidata

Subcategories

This category has only the following subcategory.

A

Media in category "Imbrices and tegulae"

The following 26 files are in this category, out of 26 total.