Category:Jovan Jovanović Zmaj

Од Wikimedia Commons
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Jovan Jovanović Zmaj (Јован Јовановић Змај; 1833–1904), српски писател


Јован Јовановиќ - Змај 
Serbian poet, physician
Jova Jovanovic Zmaj.jpg
Подигање податотека
Wikipedia-logo-v2.svg  Википедија
Wikisource-logo.svg  Викиизвор
Име на изворниот јазикЈован Јовановић Змај
Датум на раѓање24 ноември 1833
Нови Сад (Австриско Царство)
Датум на смрт3 јуни 1904
Sremska Kamenica (Австро-Унгарија)
Псевдоним
  • Zmaj
Државјанство
Занимање
Работодавач
Член на
Поле на работа
Правец
Присутно во делото
  • Q12754192
Потпис
Нормативна контрола
Blue pencil.svg
Jovan Jovanović Zmaj (it); Jovan Jovanović Zmaj (fr); Jovan Jovanović Zmaj (hr); Йованович, Йован (ru); Јован Јовановић Змај (sr-ec); Jovan Jovanović Zmaj (de); Jovan Jovanović Zmaj (sr-el); Jovan Jovanovic Zmaj (sq); یوان یوانوویچ زمای (fa); Јован Јовановиќ - Змај (mk); Јован Јовановић Змај (sr); Jovan Jovanović Zmaj (tr); Jovan Jovanović Zmaj (ro); Jovan Jovanović Zmaj (sl); Jovan Jovanovic Zmaj (es); Jovan Jovanović Zmaj (id); Jovan Jovanović Zmaj (pl); Йован Змай (uk); Jovan Jovanović Zmaj (sh); Jovan Jovanović Zmaj (sv); Jovan Jovanović Zmaj (nl); Jovan Jovanović Zmaj (hu); Jovan Jovanović Zmaj (sk); Jovan Jovanović Zmaj (en); Jovan Jovanovic Zmaj (ca); Jovan Jovanović Zmaj (cs); Jovan Jovanović Zmaj (bs) poeta serbo (it); dokter asal Austria-Hongaria (id); Сербський поет, психіатр (uk); dichter uit Oostenrijk-Hongarije (1833-1904) (nl); serbischer Dichter (de); srbský spisovateľ (sk); Serbian poet, physician (en); srbský spisovatel (cs); Serbian poet, physician (en); српски лекар и песник (sr) Jovan Jovanovic Zmaj (it); Jovan Jovanovic Zmaj (fr); Jovanovic Zmaj (sv); Јовановић Змај, Јован, (uk); Č. Z. J. (sh); Йованович Иван, Иван Йованович, Йован Йованович, Йованович Йован, Йованович Й. (ru); Jovan Jovanovic Zmaj (de); Zmaj (en); Yovan Yovanoviç Zmay (tr); Jovan Jovanovič Zmaj (cs); Чика Јова, Јова Јовановић Змај, Јован Јовановић-Змај, Змај Јова Јовановић (sr)

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 3 поткатегории од вкупно 3.

Податотеки во категоријата „Jovan Jovanović Zmaj“

Прикажани се 22 од вкупно 22 податотеки во категоријата.