Category:Kübeck Mine

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, search
Lion from small coat of arms of the Czech Republic.svg

This is a category about a cultural monument of the Czech Republic,
number:
51096/2-4467.
Památkový katalog MonumNet MIS hledat obrázky hledat seznamy

Čeština: Bývalý kamenouhelný důl Kübeck (Nr. II) na Kladně (při ulici Na Kopci). Důl, pojmenovaný po Karlu Bedřichu Kübeckovi, prezidentu Všeobecné dvorní komory ve Vídni, byl hlouben od roku 1842 až do hloubky 339 metrů, s těžbou pak započato v roce 1858. V novější době důl plnil především podpůrné funkce (větrní jáma a doprava materiálu) pro důl Ronna, s námž raké ukončil činnost v roce 1997 a následujícího roku šachta zasypána. V areálu dolu dnes sídlí autodílna. Dochované povrchové budovy bez snesené těžní věže jsou prohlášeny kulturní památkou ČR. V jejich rámci chráněný elektrický těžní stroj z roku 1901 však byl rozkraden do šrotu na přelomu let 2003-4. V lokalitě Na Cikánce ve východním sousedství dolu se nachází bývalá hornická kolonie (ul. Motyčínská, Hnidouská a Újezdská poblíž železniční zastávky Kladno Švermov).
English: Defunct Kübeck colliery (aka Nr. II) in Kladno, Kladno District, Central Bohemian Region, Czech Republic. Founded in 1842, last operations stopped in 1997. Nowadays a car repair. Listed Cultural Monument of the Czech Republic.
Object location 50° 09′ 37.5″ N, 14° 06′ 41.4″ E Openstreetmap logo.svg View this and other nearby images on: OpenStreetMap - Google Earth - Proximityrama info