Category:Kaljaja

Од Wikimedia Commons
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Местопол. на објектот42° 12′ 33,56″ СГШ, 20° 44′ 43,46″ ИГД Kartographer map based on OpenStreetMap.Карта на сите координати од: OpenStreetMapCopy geo coordinates to Wikidatainfo
Coat of arms of Kosovo.svg
Ова е категорија за споменик на културата на Косово со назнака:
2990
English: Kaljaja or Prizren Fortress — the medieval castle fortress in Prizren, Kosovo.
  • The stone structure was built on a hill above Prizrenska Bistrica of the historical capital of Serbian Empire, around which the modern city developed.
Shqip: Каlаја
Српски / srpski: Призренски Град, Каљаја.
Prizren Kalesi (tr); forteresse de Prizren (fr); Prizreni kindlus (et); Prizrenska trdnjava (sl); Prizren qalası (az); Приздрияна (bg); Калаја (тврдина) (mk); Festung von Prizren (de); Fortress of Prizren (en); Kalaja e Prizrenit (sq); Κάστρο του Πρίζρεν (el); Kaljaja (cs); Призренски Град (sr) Kosova'da bir kültürel miras anıtı (tr); cultural heritage monument of Kosovo (en); Archäologische Stätte im Kosovo (de); pevnost v Kosovu (cs); monument kulture në Kosovë (sq); قلعة في كوسوفو (ar); cultural heritage monument of Kosovo (en); forteresse médiévale du Kosovo (fr) Kalaja, Каљала, Prizrenski Grad, Призренски Град, Dušanov Grad, Душанов Град (cs); Призренско кале (bg); Призрен (тврђава), Призренска тврђава, Тврђава Каљаја, Призренско утврђење, Утврђени град Каљаја, Тврђава Призрен, Утврђени Призрен, Остаци тврђаве Душанов град (Каљаја) у Призрену (sr)
Калаја (тврдина) 
cultural heritage monument of Kosovo
Kaljaja1.jpg
Подигање податотека
Wikipedia-logo-v2.svg  Википедија
Еисториско место,
замок,
археолошко наоѓалиште
Култура
Наоѓалиште Призрен, Prizren Municipality, Косово, Србија
Архитектонски стил
Нарачател
Културнонаследен статус
  • Неподвижна културна хиерархија на исклучителна важност (Србија)
  • културно добро на Србија
  • cultural heritage monument of Kosovo
42° 11′ 48″ СГШ, 20° 44′ 34″ ИГД
Нормативна контрола
Уредете ги податоците на инфокутијата на Википодатоци

Поткатегории

Оваа категорија ја содржи само следнава поткатегорија.

Податотеки во категоријата „Kaljaja“

Прикажани се 152 од вкупно 152 податотеки во категоријата.