Category:Landkreis Wolfenbüttel

Од Wikimedia Commons
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Волфенбител 
 Wappen Landkreis Wolfenbüttel.svg 
district in southeastern Lower Saxony, Germany
Wikipedia-logo-v2.svg Википедија
Еокруг во Германија
Е дел одRegionalverband Großraum Braunschweig,
Braunschweig region
Тековно наоѓалиштеДолна Саксонија, Германија
Главен град
Основано
  • 1833
Население
  • 120.904 (31 декември 2016)
Површина
  • 722,33 квадратен километар
Надморска висина
  • 87 метар
матична страница
Нормативна контрола
VIAF: 238360818
GND-ознака: 4066833-2
односна назнака во OpenStreetMap: 62558
Википодатоци

52° 10′ 00,12″ СГШ, 10° 34′ 59,88″ ИГД

Blue pencil.svg

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 14 поткатегории од вкупно 14.

 

A

B

Страници во категоријата „Landkreis Wolfenbüttel“

Оваа категорија содржи само една страница.

Податотеки во категоријата „Landkreis Wolfenbüttel“

Оваа категорија содржи само една податотека.