Category:Matka Canyon

Од Wikimedia Commons
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонски: Кањонот Матка зафаќа површина од околу 5.000 ha и се наоѓа на 15 km југозападно од Скопје. Според морфогенетските карактеристики претставува клисура-пробојница. На овој простор посебно внимание заслужуваат карстните форми - десетте пештери со должина од 20 до 176 метри и двата пропасти со длабочина до 35 метри.
Matka-kanyon (hu); Kanjon Matka (hr); Каньон Матка (ru); Matka-Canyon (de); Kanioni i Matkës (sq); Մատկա կիրճ (hy); Матка (bg); Кањон Матка (sr); Matka (soteska) (sl); Matkakloof (nl); Kanion Matka (pl); Матка (uk); Matka kanyonu (az); Матка (mk); Matka Kanyonu (tr); Canionul Matka (ro); קניון מטקה (he); Matka Canyon (en); أخدود ماتكا (ar); Matka (cs); canyon Matka (fr) Каньон Матка - каньон в Северной Македонии, расположенный к западу от города Скопье, Северная Македония (ru); Abschnitt des Treskatals in Mazedonien (de); canyon west of central Skopje, North Macedonia (en); kanion w okolicy Skopje (pl); kaňon v Severní Makedonii (cs); кањон на реката Треска во Македонија (mk) Кањонот Матка (mk)
Матка 
кањон на реката Треска во Македонија
Lake Matka 2.jpg
Подигање податотека
Е
Наоѓалиште
  • Македонија
Создадено
  • 1994
Површина
  • 65,75 km²
41° 56′ 24″ СГШ, 21° 18′ 00″ ИГД
Нормативна контрола
РезонаторСколијаPetScanстатистикаWikiMapМестоположбеникKML-податотекаWikiShootMeOpenStreetMapПребарај прикажано
Уредете ги податоците на инфокутијата на Википодатоци

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 7 поткатегории од вкупно 7.

A

L

N

Š

Податотеки во категоријата „Matka Canyon“

Прикажани се 200 од вкупно 1.017 податотеки во категоријата.

(претходна страница) (следна страница)(претходна страница) (следна страница)