Category:Matka Canyon

Од Wikimedia Commons
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонски: Кањонот Матка зафаќа површина од околу 5.000 ha и се наоѓа на 15 km југозападно од Скопје. Според морфогенетските карактеристики претставува клисура-пробојница. На овој простор посебно внимание заслужуваат карстните форми - десетте пештери со должина од 20 до 176 метри и двата пропасти со длабочина до 35 метри.
Матка 
canyon west of central Skopje, North Macedonia
Подигање податотека
Wikipedia-logo-v2.svg  Википедија
Еклисура
Тековно наоѓалиште Македонија
41° 56′ 24″ СГШ, 21° 18′ 00″ ИГД
Нормативна контрола
Уредете ги податоците на инфокутијата на Википодатоци
Matka-kanyon (hu); Kanjon Matka (hr); Каньон Матка (ru); Matka-Canyon (de); Kanioni i Matkës (sq); Մատկա կիրճ (hy); Матка (bg); Кањон Матка (sr); Matka Kanyonu (tr); Kanion Matka (pl); Матка (uk); Matka kanyonu (az); Matkakloof (nl); Матка (mk); canyon Matka (fr); Matka Canyon (en); Canionul Matka (ro); Matka (cs); קניון מטקה (he) Abschnitt des Treskatals in Mazedonien (de); canyon west of central Skopje, North Macedonia (en); kanion w okolicy Skopje (pl); kaňon v Severní Makedonii (cs); canyon west of central Skopje, North Macedonia (en) Кањонот Матка (mk)

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 7 поткатегории од вкупно 7.

A

L

M

N

V

Š

Податотеки во категоријата „Matka Canyon“

Прикажани се 200 од вкупно 980 податотеки во категоријата.

(претходна страница) (следна страница)(претходна страница) (следна страница)