Category:Michelangelo Buonarroti

Од Wikimedia Commons
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Микеланџело Буонароти  (1475–1564) Blue pencil.svg wikidata:Q5592 s:en:Author:Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni q:en:Michelangelo
Микеланџело Буонароти
Други имиња Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni
Опис италијански сликар, вајар, архитект, поет и пронаоѓач
Датум на раѓање/смрт 6 март 1475 18 февруари 1564
Место на раѓање/смрт Капрезе Микеланџело Рим
Период на дејност од 1487 до 1564
date QS:P,+1500-00-00T00:00:00Z/6,P580,+1487-00-00T00:00:00Z/9,P582,+1564-00-00T00:00:00Z/9
Место на дејност Фиренца (1487–1494), Болоња (1494–1496), Рим (1496–1501), Фиренца (1501–1505), Рим (1505–1506), Фиренца (1506–1508), Рим (1508–1516), Фиренца (1516–), Венеција (), Фиренца (–1532), Рим (1532–1533), Фиренца (1533), Рим (), Фиренца (1533–), Рим (1534–1564)
Нормативна контрола
creator QS:P170,Q5592

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 15 поткатегории од вкупно 15.

 

A

B

C

D

L

P

S

T

W

Страници во категоријата „Michelangelo Buonarroti“

Прикажани се 2 од вкупно 2 страници во категоријата.

Податотеки во категоријата „Michelangelo Buonarroti“

Оваа категорија содржи само една податотека.