Category:Museum of Macedonia, Skopje

Од Wikimedia Commons
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
English: Museum of Macedonia is a national institution in North Macedonia and one of the oldest museums in the country. The Museum of Macedonia was created by joining three museum in one. The three museum that were unified were the archaeological, historical and ethnological museum, of which the archaeological museum was the oldest one; it was opened in 1924 and that date is considered as an establishing date of the national museum. During the existence of the Socialist Republic of Macedonia, the museum was known as People's Museum of Macedonia.
Македонски: Музејот на Македонија е комеплексна институција која се состои од Археолошкиот, Етнолошкиот, Историскиот оддел и Одделот за уметност, а која денес се наоѓа на крајот од старата чаршија, под скопското Кале. Првиот Археолошки музеј во Македонија е формиран во 1924 год., а во 1945 год. е востановен Народниот музеј на Република Македонија. Музејските збирки биле сместени во Куршумли ан, во зградата на „Метропол“ (плоштад Македонија) и во една зграда на тврдината Кале, која биле урната во катастрофалниот земјотрес во 1963 год. Во 1949 година посебните одделенија во Народниот музеј се трансформираат во Археолошки музеј на Македонија и Етнолошки Музеј на Македонија. Почетоците на Историскиот оддел датираат од 1952 год., кога е формиран Музејот на НОБ. Во 1953 год. е основан Историскиот музеј на Македонија со формирање на посебно одделение за истражувањње на Илинденското востание од 1903 година. Во 1976 год.е изграден музејскиот комплекс во кои и денес е сместен Музејот на Македонија, а чија вкупна површина на изнесува 9560 м2. Во 1984 год. трите музеи се интегрираат во комплексна институција Музеј на Македонија - Археолошки, Етнолошки и Историски, во 1991 год. во рамките на музејот е формиран и посебен Оддел за уметност.
Музеј на Македонија 
museum in the Old Bazaar in Skopje, North Macedonia
Museum of Macedonia 11.jpg
Подигање податотека
Wikipedia-logo-v2.svg  Википедија
Енационален музеј,
градба
Тековно наоѓалиште Скопје, Град Скопје, Македонија
Архитект
Основано
  • 1924
42° 00′ 09″ СГШ, 21° 26′ 08,88″ ИГД
Нормативна контрола
Blue pencil.svg
Makedonya Müzesi (tr); musée de Macédoine (fr); Музей на Македония (bg); Museo de Macedonia (es); Музеј на Македонија (mk); Museum of Macedonia (en); Մակեդոնիայի թանգարան (hy); Muzeum Makedonie (cs); 馬其頓博物館 (zh) Nationalmuseum in Nordmazedonien (de); museum in the Old Bazaar in Skopje, North Macedonia (en); museum nasional Republik Makedonia Utara (id); museum in the Old Bazaar in Skopje, North Macedonia (en); nationaal museum in Skopje, Noord-Macedonië (nl) Museo Popular de Macedonia (es)

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 5 поткатегории од вкупно 5.

E

I

K

P

R

Податотеки во категоријата „Museum of Macedonia, Skopje“

Прикажани се 13 од вкупно 13 податотеки во категоријата.