Category:New York City

Од Wikimedia Commons
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Местопол. на објектот40° 40′ 12″ СГШ, 73° 56′ 24″ ЗГД Kartographer map based on OpenStreetMap.Карта на сите координати од: OpenStreetMap - Google Земја - Proximityramainfo Edit coordinates on Wikidata
нормативна контрола

This category is about media of any type related to New York City

Њујорк 
Flag of New York City.svg  Seal of New York City.svg 
city in state of New York, largest city in the United States by population
Wikipedia-logo-v2.svg Википедија
Евелеград,
велеград,
пристаништен град,
град во САД
Наречено по
Тековно наоѓалиштеЊујорк, САД
Законодавно тело
Шеф на владата/управата
Основано
  • 1624
Значаен настан
  • Consolidation of New York City (1 јануари 1898)
Население
  • 8.537.673 ±10000 (1 јули 2016)
Површина
  • 1.214 ±1 квадратен километар
Надморска висина
  • 11 метар
Претходи
IATA-код
  • NYC
Се смета за истоветно со
  • Big Apple
матична страница
Нормативна контрола
VIAF: 266415900
GND-ознака: 4042011-5
односна назнака во OpenStreetMap: 175905
Википодатоци

40° 40′ 12″ СГШ, 73° 56′ 24″ ЗГД

Blue pencil.svg

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 28 поткатегории од вкупно 28.

 

A

B

C

D

E

G

H

O

P

S

T

U

V

Z

Страници во категоријата „New York City“

Оваа категорија содржи само една страница.

Податотеки во категоријата „New York City“

Прикажани се 25 од вкупно 25 податотеки во категоријата.