Category:Opera

Од Wikimedia Commons
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Да не се мешаатOpera Software или musical theatre.
This category is about musical genre. For for the italian municipality see category:Opera (Italy).
опера 
artform combining sung text and musical score in a theatrical setting
Giuseppe Verdi - Hippodrome Opera Company - Aida poster.jpg
Wikipedia-logo-v2.svg  Википедија
Е музички правец,
театарски жанр,
музички облик
Поткласа на театарска претстава,
музичко дело
Дел од тематската целина музички театар
Земја на потекло
Основано
  • XVI век
Нормативна контрола
Википодатоци
Blue pencil.svg

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 33 поткатегории од вкупно 33.

 

1

2

A

B

C

D

F

G

H

L

M

O

  • [<b>+</b>] Operas(8 К)
  • [<b>+</b>] Operetta(59 К, 1 С, 180 П)

P

S

T

V

Податотеки во категоријата „Opera“

Прикажани се 13 од вкупно 13 податотеки во категоријата.