Category:Osogovo Monastery

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
English: Osogovo Monastery, near Kriva Palanka, Macedonia
Македонски: Осоговски Манастир на околу 3 km североисточно од Крива Паланка. Комплексот го содржат две цркви и помошни пристории. Најстариот објект во манастирскиот комплекс е малата црква на Рождество на Пресвета Богородица, градена во XIV или XVI век, врз темели на црква од XI и XII век. Градбата ја карактеризира византиски стил и претставува една од првите средновековни цркви на тлото на Македонија. Во 1847 година започнува изградбата на големата соборна црква посветена на Св. Јоаким Осоговски, завршена и осветена во 1851 година. Изградбата му била доверена на протомајсторот Андреј Дамјанов, најпрочуениот градител на Балканот од почетокот на XIX век
Osogovo Monastery 
monastery
Sveti Joakim Osogovski.jpg
Upload media
Wikipedia-logo-v2.svg  Wikipedia
Instance ofmonastery
Location Kriva Palanka, Kriva Palanka Municipality, Northeastern Statistical Region, North Macedonia
Architectural style
42° 12′ 30.96″ N, 22° 21′ 43.92″ E
Authority control
Blue pencil.svg
ოსოგოვოს მონასტერი (ka); monastère d'Osogovo (fr); Manastir sv. Joakim Osogovski (hr); Monaster św. Joachima Osogowskiego (pl); Monasterio de Osogovo (es); Manastir sv. Joakim Osogovski (sh); Осоговский монастырь (ru); Осоговски манастир (bg); Kloster Sv. Joakim Osogovski (de); Osogovo Monastery (en); Osogovo Monastery (en-gb); Osogovo Monastery (en-ca); Осоговски Манастир (mk); Осоговски манастир (sr) monastery (en); Kloster in Nordmazedonien (de); klooster in Noord-Macedonië (nl) Свети Йоаким Осоговски (bg)

Subcategories

This category has the following 5 subcategories, out of 5 total.

Media in category "Osogovo Monastery"

The following 200 files are in this category, out of 246 total.

(previous page) (next page)(previous page) (next page)