Category:Pamätník Československej armády v Liptovskom Mikuláši

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, search

Liptovský Mikuláš

Pomník a cintorín 1361 partizánov a vojakov 1. československého armádneho zboru. Háj na vrchu Nicovô stal sa podľa starého slovanského zvyku miestom odpočinku bojovníkov za slobodu Liptovskej kotliny. V roku 1961 na cintoríne bol odhalený pomník. Mohutné nástupové schodište od vstupných súsoší od Gromu a Ksandra, lemované bočnými podstavcami s kovovými vencami, vedie návštevníka na plateau, odkiaľ do výšky sa dvíha vysoký pylón. K terénu je upevnený štyrmi nárožnými soklami s tepanými vázami pre grécky oheň. Spodná časť pylónu – zvýšená pätka – rozpráva reliéf pre grécky oheň. Spodná časť pylónu – zvýšená pätka – rozpráva reliéfnym cyklom beh života posledných rokov od odboja k víťazstvu. Driek pylónu má čistú geometrickú podobu, ktorá sa na vrchole končí vysoko vztýčenou päťcípou hviezdou, ležiacou na palmete.

Úprava hrobov v kameninových obrubníkoch je jednoduchá. Pokojné prostredie vyvoláva účasť nad stratenými životmi.

Vďaka živých je vyjadrená slovami:

„Vy drahí, vraciate nám drahú mať.

Kľakáme k hrobom, kde už spíte nemí.

A šepkáme len: Viečnaja pamiať!

Žijúcim mŕtvym v našej rodnej zemi.“


Autormi architektúry pomníka sú Ladislav Bauer a Aladár Búzik a monumentálnymi dielami dotvorili pamätník mikulášski sochári Alfonz Groma a Miroslav Ksandr.

Literatúra:

Ján Hraško: Pochodne slobody, Osveta, Bratislava 1964, str. 126

Coat of arms of Slovakia.svg This category shows the protected monument with the number 505-397/1 CHMSK/505-397/1,CHMSK/505-397(other) in the Slovak Republic.

Media in category "Pamätník Československej armády v Liptovskom Mikuláši"

The following 43 files are in this category, out of 43 total.