Category:Poreče Monastery

Од Wikimedia Commons
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонски: Поречкиот Манастир се наоѓа на месноста Киска во атарот на село Горни Манастирец, на 20-тина километри од Македонски Брод, на 1.000 метри надморска височина. Во комплексот на манастирот се наоѓа главната црква "Рожденство на Пресвета Богородица", која датира од 12. век
English: Poreče Monastery in village of Gorni Manastirec near Makedonski Brod, Macedonia. The main church is dedicated to The Nativity of the Holy Virgin.
Поречки манастир 
манастир во Македонија
Porechki Manastir 20.JPG
Подигање податотека
Wikipedia-logo-v2.svg  Википедија
Еманастир
Тековно наоѓалиште Македонија
41° 37′ 33,96″ СГШ, 21° 11′ 39,12″ ИГД
Нормативна контрола
Blue pencil.svg
Поречки манастир (bg); Поречки манастир (mk); Поречки манастир (sr) манастир во Македонија (mk); Kloster in Nordmazedonien (de)

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 2 поткатегории од вкупно 2.

D

N

Податотеки во категоријата „Poreče Monastery“

Прикажани се 27 од вкупно 27 податотеки во категоријата.