Category:Region Syddanmark

Од Wikimedia Commons
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јужна Данска 
administrative region of Denmark
Flag of Region Syddanmark.svg 
Wikipedia-logo-v2.svg  Википедија
Е Региони во Данска
Тековно наоѓалиштеДанска
Главен град
Шеф на владата/управата
  • Stephanie Lose (22 јуни 2015)
Основано
  • 2007
Население
  • 1.199.667 (2009)
Површина
  • 12.191 квадратен километар
Надморска висина
  • 20 метар
матична страница
Нормативна контрола
Википодатоци

55° 19′ 48″ СГШ, 9° 40′ 12″ ИГД

Blue pencil.svg
Syddanmark municipalities.svg

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 33 поткатегории од вкупно 33.

 

A

B

C

E

F

H

K

L

M

N

O

Q

S

T

V

Податотеки во категоријата „Region Syddanmark“

Прикажани се 5 од вкупно 5 податотеки во категоријата.