Category:Tatranská Kotlina

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Vďaka za váš obrázok. Pomôžte prosím, udržať v kategórii systém a poriadok. Preto svoj obrázok správne zaraďte do príslušnej podkategórie

Slovenčina: Tatranská Kotlina
Barlangliget (hu); Tatranská Kotlina (sk); Tatrzańska Kotlina (pl); Tatranská Kotlina (de); Tatranská Kotlina (fr); Tatranská Kotlina (en); Tatranská Kotlina (eo); Tatranská Kotlina (cs); Tatranská Kotlina (nan) commune de Slovaquie (fr); Ortschaft in der Hohen Tatra in der Slowakei (de); part of the town of Vysoké Tatry in Slovakia (en); محلية في سلوفاكيا (ar); část města Vysoké Tatry (cs); časť mesta Vysoké Tatry (sk) Tatranska Kotlina (en); Tatranská Kotlina (hu)
Tatranská Kotlina 
part of the town of Vysoké Tatry in Slovakia
Tatranská Kotlina dobové fotografie 0013.jpg
 Coat of Arms of Tatranská Kotlina.svg 
Upload media
Instance oflocality
Located in protected areaTatra National Park
Location Vysoké Tatry, Poprad District, Prešov Region, Slovakia
Population
  • 242 (2017)
Elevation above sea level
  • 760 m
49° 12′ 00″ N, 20° 18′ 00″ E
Authority control
Edit infobox data on Wikidata

Je najnižšie položená tatranská osada situovaná vo východnej časti Belianských Tatier na úpätí Kobylieho a masívu Bujačieho vrchu. Hlavným impulzom pre založenie Tatranskej Kotliny bolo sprístupnenie Belianskej Jaskyne v roku 1881. Osadu založilo mesto Spišská Belá, ktoré vlastnilo v uvedenom území väčšinu pozemkov. V roku 1882 bola realizovaná prvá stavba (prístrešok pre strážcu jaskyne) a v roku 1883 nasledovala výstavba reštaurácie a dvoch malých ubytovní. Neskôr bol vybudovaný Kúpeľný dom a Kasíno s divadelnou sálou a reštauráciou pre 500 stravníkov. Počas prvej svetovej vojny sa v Tatranskej kotline liečili frontoví vojaci. Po vojne mesto celú osadu predalo podnikateľovi Ondřichovi a ten zase lekárnikovi Ctiborovi Zelenému. Turistické využívanie osady prestalo byť efektívne a preto lekárnik Zelený zriadil v existujúcich objektoch liečebňu tuberkulózy pre menej náročnú klientelu. Ústav, ktorý v medzivojnových rokoch neoficiálne nazývali aj železničiarskym sanatóriom, odkúpil postupne aj súkromné vily a byty. Od znárodnenia v roku 1948,sú všetky kúpeľné objekty Tatranskej Kotliny súčasťou Odborného Liečebného ústavu respiračných chorôb.

Subcategories

This category has the following 8 subcategories, out of 8 total.

Media in category "Tatranská Kotlina"

The following 87 files are in this category, out of 87 total.