Category:Velestovo

Од Wikimedia Commons
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
<nowiki>Velestovo; Velestovo; Velestovo; Velestova; ولستوو; Велестово; Велестово (Македонија); ველესტოვო (ოჰრიდის თემი); Velestovo; Velestovo; Velestovo; Velestovo; Велестово; Wełestowo; Βελέστοβο; Velestovo; Velestovo; Velestovo; Velestovo; ڤيليستوڤو; vas v Makedoniji; település Észak-Macedóniában; village in North Macedonia; село в Північній Македонії; dorp in Noord-Macedonië; poble de Macedònia del Nord; селище в Северна Македония; Dorf in Nordmazedonien; χωριό στη Βόρεια Μακεδονία; fshat në Maqedoni; قرية في مقدونيا; vesnice v Severní Makedonii; село во Општина Охрид</nowiki>
Велестово 
село во Општина Охрид
Подигање податотека
Е
Светец-заштитник
НаоѓалиштеОпштина Охрид, Македонија
Население
 • 53 (2002)
 • 823 (1948)
 • 943 (1953)
 • 1.020 (1961)
 • 1.123 (1971)
 • 1.237 (1981)
 • 1.209 (1991)
 • 1.103 (1994)
 • 889 (2021)
Надморска висина
 • 1.246 m
Гласачко тело
 • 145 (2019)
Карта41° 05′ 00,96″ СГШ, 20° 49′ 40,08″ ИГД
Нормативна контрола
Уредете ги податоците на инфокутијата на Википодатоци

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 5 поткатегории од вкупно 5.

Податотеки во категоријата „Velestovo“

Оваа категорија содржи само една податотека.