Category:Western Sahara

Од Wikimedia Commons
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

The Western Sahara, a country—territory—disputed location, in the western Maghreb of North Africa.

Category Western Sahara on sister projects:
Wikinews
Wikinews

en:  es:  

Wikisource
Wikisource

en:  

Wikivoyage
Wikivoyage

en:  it:  


Западна Сахара 
disputed territory in the Maghreb region of North Africa
Western Sahara sat.png
Wikipedia-logo-v2.svg  Википедија
Е спорна територија,
occupied territory,
земја
Е дел од Северна Африка
Тековно наоѓалиштеСахарска Арапска Демократска Република, Сахарска Арапска Демократска Република
Главен град
Валута
Население
  • 553.000 (2017)
Површина
  • 266.000 квадратен километар
Надморска висина
  • 237 метар
Се смета за истоветно со
  • Southern Provinces
Нормативна контрола
Википодатоци

25° 00′ 00″ СГШ, 13° 00′ 00″ ЗГД

Blue pencil.svg

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 16 поткатегории од вкупно 16.

 

!

*

B

C

D

E

H

N

P

T

~

Страници во категоријата „Western Sahara“

Прикажани се 2 од вкупно 2 страници во категоријата.

Податотеки во категоријата „Western Sahara“

Прикажани се 59 од вкупно 59 податотеки во категоријата.