Commons:Перейменування файлів

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Shortcut: COM:FR · COM:MOVE

This project page in other languages:
Commons file move icon

Функція перейменування файлів дозволяє перейменовувати (або "переміщати") файли, і ця функція працює так само, як і "звичайне" перейменування сторінок. Ця функція доступна тільки адміністраторам та перейменовувачам. Подати заявку на статус перейменовувача можна на сторінці Commons:Requests for rights#Filemover.

Які файли можуть бути перейменовані?[edit]

Думка щодо правильної назви файлу часто залежить від того, наскільки добре людина розбирається в тому, що зображено (наприклад, з якоюсь певною місцевістю). Також, досить часто трапляється так, що різним людям одна і та сама річ відома під іншими назвами, або хтось може вважати, що використана ними назва предмета є досить відомою, не задумуючись, що навіть усередині однієї країни можуть бути значні культурні відмінності.

Не менш важливою є мета, з якою надано назву файлу. Редактори, які часто категоризують файли, отримують різні прохання від тих, хто створює, оброблює або завантажує файли. Завантажувачі часто мають власні принципи іменування файлів, і перейменування може їх порушити. За можливості мова та система іменування мають бути збережені. Також не рекомендується видаляти інформацію про камеру, з якої зроблено знімок, та номер у каталозі.

Commons:Перейменування файлів описує порядок перейменування файлів. Вікісховище прагне зберігати назви файлів незмінними, оскільки перейменування файлів призводить до проблем у зовнішніх файлових клієнтах і витрачає значні людські та обчислювальні ресурси. Тому перейменування повинне здійснюватися з обережністю. Наразі існують шість безперечних причин для перейменування файла:

# Мета Приклад старої назви Приклад нової назви
1. Виконання запиту користувача, який завантажив файл.[1]
2. Заміна безглуздої або двозначної назви на таку, яка точно описує зображення.[2] File:DSC 1342.jpg (немає інформації взагалі) File:Pretoria Venningpark DSC 1342.jpg
File:20110428 OH K1023900 0014.JPG - Flickr - NZ Defence Force.jpg (тільки фотограф або власник прав) File:Helicopter A109LUH(NZ) by NZ Defence Force.jpg
File:20120519 3349.CR2.png (тільки дата) File:Sebkha-Chott 3349.png
File:Paris 319.jpg (тільки широке розташування) File:Paris 75018 Rue Norvins no 018 Le Consulat z.jpg
File:Smartphone.jpg (загальна категорія) File:Samsung Galaxy Note series (Original, II, and 3).jpg
File:RAS.jpg (абревіатура або ініціали) File:Rodrigo Arias Sánchez.jpg
File:Flickr - law keven - Anybody know a Good Dentist^......Happy Furry Friday Everybody...-O))).jpg (ніякого відношення до вмісту файлу) File:Lion-tailed Macaque, Colchester Zoo, England.jpg
File:Louvre 12.jpg (inappropriate for specific content) File:Mona Lisa by Leonardo da Vinci.jpg
3. Виправлення очевидних помилок у назві файлу, включаючи помилки у власних назвах, неправильні дати, неправильно визначені об'єкти.[3] File:Ayres Rock 3.png
File:Van Gogh portrait 1787.jpg
File:Unknown insect 02.jpg
File:Ayers Rock 3.png
File:Van Gogh portrait 1887.jpg
File:Hogna radiata 02.jpg
4. Приведення назв файлів до однакового вигляду у випадку серії однотипних файлів (так щоб вони відрізнялись лише частиною назви).[4] File:Bhf-BS-Icon.svg
File:Icon HST bs 1.svg
File:Dst symbol.svg
File:BSicon BHF.svg
File:BSicon HST.svg
File:BSicon DST.svg
5. Заміна назви, яка порушує правила та настанови Вікісховища, якщо назва з'являється у вигляді тексту десь на проекті. Сюди відносяться непотрібна ненормативна лексика і особисті образи, очевидна реклама та випадки, на які поширюється правило про видалення правок.[5] File:Stupid fat idiot.jpg
File:Buy now NEW PAINT! 555-6200.png
File:<Name of the person>.jpg
File:2007 pink Honda Accord.png
6. Виправлення очевидних помилок, у тому числі подвійні формати файлу, неправильні формати, неправильні відображення символів, тощо.[6] File:Map of Asia.svg.png
File:Computer mouse.jpe
File:Map of Asia.png
File:Computer mouse.jpg
Додаткова інформація
Будь ласка, створюйте перенаправлення на перейменовані файли, де це прийнятно та можливо. Це не складно зробити і вони, зазвичай, нічого не порушують та можуть бути легко змінені чи видалені за потреби.
 1. Прийнято прислуховуватися до запитів користувачів, які завантажили файл, окрім випадків, коли є вагомі причини цього не робити. Це — проста ввічливість, не абсолютний обов'язок. Якщо перейменовувач бачить, що нова назва файлу є двозначною або неприпустимою, він може запропонувати нову назву або відхилити запит.
 2. У тому числі:
  1. Повністю безглузда назва
   Назва, яка складається з випадкових символів, можливо зі слів "Flickr", "original" або "crop", яка не описує суть зображення, але може описувати його історію
  2. Назва, яка містить інформацію лише про автора або правовласника зображення
   Назва, в якій єдиною значимою інформацією є інформація про автора або правовласника зображення
  3. Назва, яка містить тільки дату
   Назва, в якій єдиною значимою інформацією є інформація про дату, коли було зроблене зображення
  4. Назва, яка містить тільки інформацію про місце
   Назва, в якій єдиною значимою інформацією є інформація про місцевість, таку як місто, провінцію або країну. В цьому випадку місцевість є занадто великою, щоби було зрозуміло де зроблено зображення або що на ньому зображено без допомоги місцевої людини.
  5. Назва, яка містить тільки інформацію про загальну категорію, а не про конкретний об'єкт
   Назва, в якій єдиною значимою інформацією є такі слова, як "смартфон" або "скріншот", яка описує технічну інформацію файла, але не суть зображення. Це стосується не тільки неживого предмета, а й таких широких назв, як наприклад "королева" чи "птах".
  6. Назва, яка містить тільки аббревіатуру або ініціали
   Назва, в якій єдиною значимою інформацією є абревіатура або ініціали людини. Це відрізняється від випадку "жодної інформації", оскільки абревіатура або ініціали описують суть файла, навіть якщо це одразу не зрозуміло.
  7. Назва, яка не є безглуздою, але не описує суть зображення
   Назва, яка містить тільки послідовний опис або вираз, який не описує суть зображення. Це не стосується випадків, коли є авторська назва витвору мистецтва, навіть якщо ця назва не має нічого спільного з тим, що зображено (наприклад, більшість робіт з Дадаїзму)
  8. Назва, яка зазвичай є нормальною, але є неправильною в конкретному випадку
  Не включає: Специфічні місця, такі як парк, будівля або захід.
 3. Якщо об'єкт, наприклад біологічний вид, був неправильно визначений (наприклад називання Sylvilagus floridanus назвою "File:Sylvilagus audubonii.jpg"), то цей критерій підходить для перейменування зображення. Якщо назва містить слова "невизначений", "невідомий" або подібні, і цей об'єкт був визначений, то тоді цей критерій також підходить. Тим не менш, цей критерій не підходить для перейменування загальновідомих назв у наукові або технічні.
 4. Тільки те, що файли належать до однієї категорії або стосуються одного об'єкта не робить їх однотипними. Існує два випадки, в яким може застосовуватись цей критерій. Перший - деякі складні шаблони (наприклад ті, які використовують позначення маршрутів або форми футбольних команд), яким необхідно, щоб використані в них зображення були названі за певною закономірністю. Вікіджерела також використовують спеціальну систему іменування джерел, які вони переписують. Другий - файли, які є частиною цілого (наприклад сторінки однієї книги або частини одного зображення, яке було розрізане через технічні обмеження Вікісховища) мають бути названі за однією закономірністю, щоб вони показувалися разом і за порядком у категоріях та списках.
 5. Зверніть увагу, що нейтральна точка зору у Вікісховищі може відрізнятися від нейтральної точки зору інших проектів, зокрема Української Вікіпедії. Але, це не означає, що всі ненейтральні назви є прийнятними. Зображення людини з назвою "File:НАЙбільший_н1С_В_СВІТІ.JPG" не належить до таких винятків.
 6. Це не є виключним переліком випадків, коли може використовуватися цей критерій. Це специфічні технічні проблеми, виправлення яких, зазвичай, було схвалене на Фабрикаторі та було обговорено спільнотою.
Ви можете переглянути обговорення, за яким були запроваджені ці критерії.


Які файли не можуть бути перейменовані?[edit]

В принципі, краще залишити всі файли з прийнятними назвами такими, як вони названі, навіть якщо є трошки краща назва. Наприклад:

# Критерія відхилення запиту Приклад старої назви Приклад нової назви
1. Файли НЕ мають перейменовуватись тільки тому, що нова назва трошки краща. File:TowerBridge'09.jpg File:Tower_Bridge_2009.jpg
2. Файли НЕ мають перейменовуватись тільки тому, що назва написана не англійською мовою або в ній неправильно використані великі літери. Пам'ятайте, що Вікісховище є багатомовним проектом, так що немає причин давати англійській мові перевагу перед іншими мовами. File:Rathaus_bremen.jpg File:Bremen_town_hall.jpg
3. Якщо назва файлу в локальному проекті конфліктує з назвою файла в Вікісховищі, то файл в локальному проекті має бути перейменований. Перейменування файлу в Вікісховища означатиме зміну назви в більш ніж 700 проектах замість всього одного.
4. Файли, авторське право яких під питанням, НЕ не мають бути перейменовані поки питання з авторським правом не вирішиться. Не має сенсу перейменовувати файл, якщо він може скоро бути видалений через порушення авторського права.

Додаткові правила іменування файлів та винятки з того, що описано вище, можуть бути обговорені для окремих проектів.


Як перейменувати файл?[edit]

Вікно подання запиту на перейменування.

Перейменувати файл можуть тільки адміністратори, перейменовувачі та стюарди. Якщо ви належите до якоїсь з цих груп, то ви маєте право перейменовування, тому просто використайте кнопку "перейменувати", так само як ви би зробили зі сторінкою.

Якщо ви не належите до цих груп, то ви лише можете подати запит на перейменування помістивши шаблон

{{rename|нованазва.фор|номер критерія|reason=додатковий текст причини}}

уверху сторінки опису файлу. Користувач з правами перейменовувача виконає перейменування якщо воно відповідає вибраному критерію. Якщо ви маєте облковий запис в Вікісховищі ви можете просто натиснути кнопку вверху справа та заповнити форму.

Перейменовувачі будуть керуватися інструкціями, написаними в шаблоні. В більшості випадків, на старій сторінці опису залишиться перенаправлення на нову сторінку опису.

Чи є журнал перейменувань?[edit]

Всі перейменування файлів записуються в Журнал перейменувань, який є журналом всіх перейменувань у всіх просторах назв. Наразі нема фільтра просторів назв, за допомогою якого можна відсіяти всі "не файли".

Чинні перейменовувачі[edit]

Див. також[edit]