Commons:Слика на денот

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, search
Слика на денот на други јазици:
недела
14
февруари
2016
04:08 ч. UTC

Alemannisch · aragonés · العربية · asturianu · azərbaycanca · беларуская · беларуская (тарашкевіца)‎ · български · বাংলা · brezhoneg · bosanski · català · کوردیی ناوەندی · čeština · Cymraeg · dansk · Deutsch · Ελληνικά · English · Esperanto · español · eesti · euskara · فارسی · føroyskt · français · Gaeilge · galego · ગુજરાતી · עברית · hrvatski · magyar · Հայերեն · interlingua · Bahasa Indonesia · italiano · 日本語 · ქართული · қазақша · Кыргызча · ភាសាខ្មែរ · 한국어 · Latina · lietuvių · Lëtzebuergesch · македонски · മലയാളം · Bahasa Melayu · Malti · Bân-lâm-gú · مازِرونی · norsk bokmål · Nederlands · norsk nynorsk · occitan · ଓଡ଼ିଆ · Ирон · Kapampangan · polski · português · română · русский · slovenčina · slovenščina · shqip · српски / srpski · srpskohrvatski / српскохрватски · suomi · svenska · ไทย · Türkçe · українська · Tiếng Việt · Winaray · Yorùbá · 粵語 · 中文(简体)‎ · 中文(繁體)‎ · +/−

Слика на денот
Proboscis monkey (Nasalis larvatus) female Labuk Bay.jpg
Носест мајмун (Nasalis larvatus, возрасна женка) на Сабах, Борнео, Малезија.  

+/− (mk), +/− (en)

Амблем на „Слика на денот“

Ова се избрани слики за прикажување на Главната страница во одделот Слика на денот. Со нивно објавување на оваа страница им се овозможува на корисниците да направат превод на описот на сликата на саканите јазици.

Од 1 јули 2007 година, сите Слики на денот се избрани согласно на правилата за Избрани слики на Заедничката Ризница. Избраните слики се најдобрите слики на Заедничката Ризница на Викимедија и се избрани по пат на гласање тука. За подетални напатствија како да додадете Слика на денот, погледајте тука.

Featured envelope.svg
Добивање на слика на денот по е-пошта

Поштенски список

Feed-icon.svg
Добивање на слика на денот по RSS

повеќе информации

Актуелната Слика на денот може да се вметне во страница со помош на следниов шаблон
{{Potd|width=300|float=right|lang=mk}}
Сликата се прикажува со кодот
[[Image:{{Potd/{{CURRENTYEAR}}-{{CURRENTMONTH}}-{{CURRENTDAY2}}}}]]
Описот на сликата го добивате со примена на:
{{Potd/{{CURRENTYEAR}}-{{CURRENTMONTH}}-{{CURRENTDAY2}} (mk)}}

Тековен месец

2004 : January • February • March • April • May • June • July • August • September • October • November • December
2005 : January • February • March • April • May • June • July • August • September • October • November • December
2006 : January • February • March • April • May • June • July • August • September • October • November • December
2007 : January • February • March • April • May • June • July • August • September • October • November • December
2008 : January • February • March • April • May • June • July • August • September • October • November • December
2009 : January • February • March • April • May • June • July • August • September • October • November • December
2010 : January • February • March • April • May • June • July • August • September • October • November • December
2011 : January • February • March • April • May • June • July • August • September • October • November • December
2012 : January • February • March • April • May • June • July • August • September • October • November • December
2013 : January • February • March • April • May • June • July • August • September • October • November • December
2014 : January • February • March • April • May • June • July • August • September • October • November • December
2015 : January • February • March • April • May • June • July • August • September • October • November • December
2016 : January • February • March • April • May • June • July • August • September • October • November • December


Сликите на денот треба да се одбираат од нашите избрани слики. Снимките на денот може да бидат исполнети со било какви аудио и видео снимки, но морате добро да проверите снимките да не кршат нечии авторски права.


1 • 2 • 3 • 4 • 5 • 6 • 7 • 8 • 9 • 10 • 11 • 12 • 13 • 14 • 15 • 16 • 17 • 18 • 19 • 20 • 21 • 22 • 23 • 24 • 25 • 26 • 27 • 28 • 29


purge this page's cache

1

Слика на денот

Фотографски акт на жена во светлосенка со ниска осветленост, црно-бела техника.

Промени слика
македонски : Фотографски акт на жена во светлосенка со ниска осветленост, црно-бела техника.

Снимка на денот

Facets of our Music, our Instruments („Аспекти на нашата музика, нашите инструменти“) — филм за историјата на индиската музика и инструменти.‎

Изберете нова податотека
македонски : Facets of our Music, our Instruments („Аспекти на нашата музика, нашите инструменти“) — филм за историјата на индиската музика и инструменти.

2

Слика на денот

Мителплате — најголемото нафтено поле во Германија.

Промени слика
македонски : Мителплате — најголемото нафтено поле во Германија.

Снимка на денот

Американскиот цртан филм Гуливеровите патувања (1939).‎

Изберете нова податотека
македонски : Американскиот цртан филм Гуливеровите патувања (1939).

3

Слика на денот

Норвешкиот репрезентативец Мартин Сесакер на натпревар во карлинг на Зимските младински олимписки игри 2012 во Инсбрук, Австрија.

Промени слика
македонски : Норвешкиот репрезентативец Мартин Сесакер на натпревар во карлинг на Зимските младински олимписки игри 2012 во Инсбрук, Австрија.

Снимка на денот

Извештај на НАСА и НОАА во кој се вели дека 2015 била убедливо најтоплата година во целата историја на мерење.‎

Изберете нова податотека
македонски : Извештај на НАСА и НОАА во кој се вели дека 2015 била убедливо најтоплата година во целата историја на мерење.

4

Слика на денот

Поглед на врвот Викторија и истоиеното пристаниште со ренот Коулун во Хонгконг ноќе.

Промени слика
македонски : Поглед на врвот Викторија и истоиеното пристаниште со ренот Коулун во Хонгконг ноќе.

Снимка на денот

Десеткратно забавена снимка од рушењето на кулата „AfE“ во Франкфурт, Германија на 2 февруари 2014 г.‎

Изберете нова податотека
македонски : Десеткратно забавена снимка од рушењето на кулата „AfE“ во Франкфурт, Германија на 2 февруари 2014 г.

5

Слика на денот

Нилс Симонсен, Повлекувањето од Даневирке, 1864 (1864). На сцената е прикажано повлекувањето на данската војска (5-6 февруари 1864) од Битката кај Занкелмарк и Оверзе во Втората шлезвишка војна меѓу Прусија и Австрија од една и Данска од друга страна.

Промени слика
македонски : Нилс Симонсен, Повлекувањето од Даневирке, 1864 (1864). На сцената е прикажано повлекувањето на данската војска (5-6 февруари 1864) од Битката кај Занкелмарк и Оверзе во Втората шлезвишка војна меѓу Прусија и Австрија од една и Данска од друга страна.

Снимка на денот

Heritage Place („Место од оставнината“) од албумот The Simple Life („Едноставниот живот“), Дел 1. Композитор и изведувач: Џош Вудвард.‎

Изберете нова податотека
македонски : Heritage Place („Место од оставнината“) од албумот The Simple Life („Едноставниот живот“), Дел 1. Композитор и изведувач: Џош Вудвард.

6

Слика на денот

Советски фотоапарат Зенит-Б со објектив Гелиос-44-2.

Промени слика
македонски : Советски фотоапарат Зенит-Б со објектив Гелиос-44-2.

Снимка на денот

Демонстрација на градилиштето на браната Сиван, Франција. Дента младиот демонстрант Реми Фрес го загубил животот од светлозвучна граната фрлена од полицијата.‎

Изберете нова податотека
македонски : Демонстрација на градилиштето на браната Сиван, Франција. Дента младиот демонстрант Реми Фрес го загубил животот од светлозвучна граната фрлена од полицијата.

7

Слика на денот

Тисова сипка (Parus varius) во паркот Теноџи, Осака, Јапонија.

Промени слика
македонски : Тисова сипка (Parus varius) во паркот Теноџи, Осака, Јапонија.

Снимка на денот

Прелет над урнатините на Берлин во јули 1945 г.‎

Изберете нова податотека
македонски : Прелет над урнатините на Берлин во јули 1945 г.

8

Слика на денот

Домашна мачка на снег (женка стара 10 месеци).

Промени слика
македонски : Домашна мачка на снег (женка стара 10 месеци).

Снимка на денот

Забрзана снимка од пренос на багаж на Франкфуртскиот аеродром.‎

Изберете нова податотека
македонски : Забрзана снимка од пренос на багаж на Франкфуртскиот аеродром.

9

Слика на денот

Американскиот композитор Вилијам Грант Стил — првиот афроамериканец со симфонија и опера во изведба на познати оркестри и оперски трупи.

Промени слика
македонски : Американскиот композитор Вилијам Грант Стил — првиот афроамериканец со симфонија и опера во изведба на познати оркестри и оперски трупи.

Снимка на денот

Песната „Декемвриска ноќ“ (La Nuit de décembre) од Алфред де Мисе. Чита: Бернар Гаид на француски јазик.‎

Изберете нова податотека
македонски : Песната „Декемвриска ноќ“ (La Nuit de décembre) од Алфред де Мисе. Чита: Бернар Гаид на француски јазик.

10

Слика на денот

Просторија во состав на старата варница во Ленинг, Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.

Промени слика
македонски : Просторија во состав на старата варница во Ленинг, Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.

Снимка на денот

Обредни скалишта на реката Ганг во Варанаси, Индија на снимка од 1899 г.‎

Изберете нова податотека
македонски : Обредни скалишта на реката Ганг во Варанаси, Индија на снимка од 1899 г.

11

Слика на денот

Внатрешност на Богородичната црква во Лан, Пикардија, Франција.

Промени слика
македонски : Внатрешност на Богородичната црква во Лан, Пикардија, Франција.

Снимка на денот

Забрзана снимка на склопувањето и испробувањето на контејнерски брод од класата „Маерск Тројно Е“.‎

Изберете нова податотека
македонски : Забрзана снимка на склопувањето и испробувањето на контејнерски брод од класата „Маерск Тројно Е“.

12

Слика на денот

Панорама на Сгур Фјона од масивот Ањ Тјалах, Шкотска.

Промени слика
македонски : Панорама на Сгур Фјона од масивот Ањ Тјалах, Шкотска.

Снимка на денот

Интервју на викиизвестувач со уругвајскиот политиколог Адолфо Гарсе за тековните состојби во земјата.‎

Изберете нова податотека
македонски : Интервју на викиизвестувач со уругвајскиот политиколог Адолфо Гарсе за тековните состојби во земјата.

13

Слика на денот

Железничко депо во април 1943 г.: Чистачки на локомотиви на пауза за ручек. Чикашка и северозападна железница, Клинтон, Ајова, САД.

Промени слика
македонски : Железничко депо во април 1943 г.: Чистачки на локомотиви на пауза за ручек. Чикашка и северозападна железница, Клинтон, Ајова, САД.

Снимка на денот

Cosmos Laundromat (Перална „Космос“) — слободен анимиран филм изработен со прогрмаот Blender.‎

Изберете нова податотека
македонски : Cosmos Laundromat (Перална „Космос“) — слободен анимиран филм изработен со прогрмаот Blender.

14

Слика на денот

Носест мајмун (Nasalis larvatus, возрасна женка) на Сабах, Борнео, Малезија.

Промени слика
македонски : Носест мајмун (Nasalis larvatus, возрасна женка) на Сабах, Борнео, Малезија.

Снимка на денот

Спот на Ејџенс Камулус.‎

Изберете нова податотека
македонски : Спот на Ејџенс Камулус.

15

Слика на денот


Промени слика

Снимка на денот

Активистички документарец за изјаснувањето за независност на Каталонија. Автор: AlterJT.‎

Изберете нова податотека
македонски : Активистички документарец за изјаснувањето за независност на Каталонија. Автор: AlterJT.

16

Слика на денот


Промени слика

Снимка на денот

Индиска инструментална музика.‎

Изберете нова податотека
македонски : Индиска инструментална музика.

17

Слика на денот

Жилест репкар (Rapana venosa) — четири погледи на истиот примерок.

Промени слика
македонски : Жилест репкар (Rapana venosa) — четири погледи на истиот примерок.

Снимка на денот

Командантот на мисијата „Аполо 11“, Нил Армстронг (1930–2012) се спушта од модулот и со тоа станува првиот чове што стапнал на Месечината.‎

Изберете нова податотека
македонски : Командантот на мисијата „Аполо 11“, Нил Армстронг (1930–2012) се спушта од модулот и со тоа станува првиот чове што стапнал на Месечината.

18

Слика на денот

Кајакар изведува вештина на реката Диранс, Франција.

Промени слика
македонски : Кајакар изведува вештина на реката Диранс, Франција.

Снимка на денот

Портрети од kynd. Самосоздадени портрети споделени под лиценца Криејтив комонс.‎

Изберете нова податотека
македонски : Портрети од kynd. Самосоздадени портрети споделени под лиценца Криејтив комонс.

19

Слика на денот

Панорамски поглед на Мачу Пикчу од Вајна Пикчу во регионот Куско, Перу.

Промени слика
македонски : Панорамски поглед на Мачу Пикчу од Вајна Пикчу во регионот Куско, Перу.

Снимка на денот

Одеднаш (Suddenly, 1954) — американски филм ноар во режија на Луис Ален и сценарио на Ричард Сејл.‎

Изберете нова податотека
македонски : Одеднаш (Suddenly, 1954) — американски филм ноар во режија на Луис Ален и сценарио на Ричард Сејл.

20

Слика на денот

Рубиногушесто колибри (Archilochus colubris) како си ја брани територијата.

Промени слика
македонски : Рубиногушесто колибри (Archilochus colubris) како си ја брани територијата.

Снимка на денот

Извадок од филмот „Се борам, значи постојам“ (Je lutte donc je suis) од Јанис Јулунтас.‎

Изберете нова податотека
македонски : Извадок од филмот „Се борам, значи постојам“ (Je lutte donc je suis) од Јанис Јулунтас.

21

Слика на денот

Електрична локомотива El 14 како влече контејнерски состав на линијата Довре кај Думбос, Норвешка.

Промени слика
македонски : Електрична локомотива El 14 како влече контејнерски состав на линијата Довре кај Думбос, Норвешка.

Снимка на денот

Товарното летало „Спејс-екс Драгон“ (SpaceX Dragon) кко пристига на Меѓународната вселенска станица на 20 април 2014 г. со речиси 5.000 фунти (2268 кг) научни опити и залихи за посадата на Експедицијата 39.‎

Изберете нова податотека
македонски : Товарното летало „Спејс-екс Драгон“ (SpaceX Dragon) кко пристига на Меѓународната вселенска станица на 20 април 2014 г. со речиси 5.000 фунти (2268 кг) научни опити и залихи за посадата на Експедицијата 39.

22

Слика на денот

Фонтаната на Девицата на плоштадот Јован XXIII пред Богородичната црква во Париз.

Промени слика
македонски : Фонтаната на Девицата на плоштадот Јован XXIII пред Богородичната црква во Париз.

Снимка на денот

Квартетот „Сан Франциско“ ја изведува нумерата Рок енд рол хучи ку од Рик Деринџер во 2013 г.‎

Изберете нова податотека
македонски : Квартетот „Сан Франциско“ ја изведува нумерата Рок енд рол хучи ку од Рик Деринџер во 2013 г.

23

Слика на денот

Празнични светла и отсјај од проектилниот уништувач „Расел“, Перл Харбор, Хаваи.

Промени слика
македонски : Празнични светла и отсјај од проектилниот уништувач „Расел“, Перл Харбор, Хаваи.

Снимка на денот

Роење — збирно поведение на животни од слична големина.‎

Изберете нова податотека
македонски : Роење — збирно поведение на животни од слична големина.

24

Слика на денот

Поглед на западната страна на Инвалидскиот дом од Ајфеловата кула во Париз.

Промени слика
македонски : Поглед на западната страна на Инвалидскиот дом од Ајфеловата кула во Париз.

Снимка на денот

Етел: вокал, синтисајзер, миксета во живо; Радикалибар: гитара, синтисајзер, миксета во живо, музичка продукција; од Вено пара лас адас.‎

Изберете нова податотека
македонски : Етел: вокал, синтисајзер, миксета во живо; Радикалибар: гитара, синтисајзер, миксета во живо, музичка продукција; од Вено пара лас адас.

25

Слика на денот

Уметничка претстава на планета откриена со вселенскиот телескоп „Хабл“. Планетата е толку блиску до својата ѕвезда што прави круг околу неа за 10,5 часа, односно нејзината година трае помалку од половина земски ден. Оддалечена е само 1,2 милиони километри од неа — растојание 130 пати помало од она на Земјата од Сонцето.

Промени слика
македонски : Уметничка претстава на планета откриена со вселенскиот телескоп „Хабл“. Планетата е толку блиску до својата ѕвезда што прави круг околу неа за 10,5 часа, односно нејзината година трае помалку од половина земски ден. Оддалечена е само 1,2 милиони километри од неа — растојание 130 пати помало од она на Земјата од Сонцето.

Снимка на денот

Сина рамноношка (Platycnemis pennipes) како се мие.‎

Изберете нова податотека
македонски : Сина рамноношка (Platycnemis pennipes) како се мие.

26

Слика на денот

Одраз во песок и вода.

Промени слика
македонски : Одраз во песок и вода.

Снимка на денот

Советски играчки (1924) од Ѕига Вертов — првиот советски анимиран филм.‎

Изберете нова податотека
македонски : Советски играчки (1924) од Ѕига Вертов — првиот советски анимиран филм.

27

Слика на денот


Промени слика

Снимка на денот

Преработка на Челични солзи од CASIA со програмот Blender и отворениот проект Mango!‎

Изберете нова податотека
македонски : Преработка на Челични солзи од CASIA со програмот Blender и отворениот проект Mango!

28

Слика на денот

Белоглав орел (Haliaeetus leucocephalus) во заштитен птичарник во Ендовер, Англија.

Промени слика
македонски : Белоглав орел (Haliaeetus leucocephalus) во заштитен птичарник во Ендовер, Англија.

Снимка на денот

Нумери од боливудскиот филм Бендан (1940) во режија на Н.Р. Ачарја.‎

Изберете нова податотека
македонски : Нумери од боливудскиот филм Бендан (1940) во режија на Н.Р. Ачарја.

29

Слика на денот

Таванска фреска Слога меѓу верата и науката (1735) од Паул Трогер. Мермерна сала на Зајтенштетенската опатија, Долна Австрија.

Промени слика
македонски : Таванска фреска Слога меѓу верата и науката (1735) од Паул Трогер. Мермерна сала на Зајтенштетенската опатија, Долна Австрија.

Снимка на денот

Прелет над Гаспе/Персе во Квебек, Канада.‎

Изберете нова податотека
македонски : Прелет над Гаспе/Персе во Квебек, Канада.


Request an additional language - Demande d’ajout d’une langue

Следен месец