Commons:10.000 obrazów od Directmedia

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, search
This project page in other languages:

Przykłady boxed

boxed

boxed

boxed

boxed


Wszystkie pliki (0)

Directmedia (niemiecka strona WWW) jest wydawcą niemieckiej Wikipedii na DVD. Współpraca między Directmedia i Wikipedystami układa się bardzo dobrze.

Directmedia udostępniła społeczności Commons 10.000 obrazów pochodzących z DVD Yorck Project - 10.000 Meisterwerke der Malerei (10.000 najwybitniejszych prac malarskich) oraz towarzyszących im danych o artystach.

Obrazy te dostęne są w Kategorii:The Yorck Project oraz w odpowiednich autorskich i tematycznych kategoriach.


Oryginalny list:

Vlado, zajmujący się współpracą z Directmedia, w poniedziałek 26 kwietnia 2005 wysłał następującą informację na niemiecką listę dyskusyjną:

Cześć,
Aby poszerzyć zasoby malarskie na Commons i aby uatrakcyjnić Wikipedie we wszystkich językach, kierownictwo Directmedia zdecydowało się udostępnić projektom obrazy i dane z płyty DVD 10.000 Meisterwerke der Malerei (10.000 najwybitniejszych prac malarskich).
Płyta ta zawiera 10.000 skanów obrazów już nie objętych prawami autorskimi (wszyscy artyści zmarli ponad 70 lat temu). Dane towarzyszące każdej z prac to: nazwa pliku, artysta (wraz z datą/miejscem urodzenia/śmierci), niemiecki tytuł, data powstania, rozmiary, technika malarska, miejsce wystawienia, i ogólna klasyfikacja stylu (np. "Barok"). Obrazy są w formacie jpeg w wysokiej rozdzielczości, typowo o wysokości/długości 1800 punktów. Dane są w formacie tekstowym z polami oddzielonymi znakami tabulacji.
Jesienne wydanie niemieckiej Wikipedii na DVD (Wikipedia-DVD Herbst 2005) z pewnością wiele zyska dzięki tym ilustracjom. Do wielu z 1600 artykułów o artystach można teraz dodać grafikę (trzeba też sprawdzić, którzy z artystów mają już swoje galerie w Commons). Oprócz tego, na DVD warto załączyć obrazy podlinkowane do kategorii w Commons (np.[[Claude Monet]]).
W sprawie licencji: Directmedia otrzyma prawa do danych od producenta "The Yorck Project Gesellschaft für Bildarchivierung GmbH" (niemiecka ustawa UrhG § 87) i udostępni je na licencji GNU FDL. Jeśli okaże się to niemożliwe, problem zostanie rozwiązany za pomocą podobnej licencji.
Podstawową sprawą jest stworzenie małej społeczności, która zajmie się sprawnym technicznie i bezproblemowaym przeniesieniem zasobów do Commons (to już dzieje się na niemieckiej liście dyskusyjnej). Directmedia ofiaruje obrazy i dane, ale nie może z powodu braku zasobów ludzkich zająć się ich przenoszeniem.
Jeśli znajdą się zainteresowani, powinno założyć stronę poświęconą projektowi (już zrobione) i zająć się organizacją pracy na liście Commons-l.
Pozdrawiam, Vlado
Więcej odnośników:
Erwin Jurschitza
Directmedia Publishing GmbH
http://www.digitale-bibliothek.de