Commons:5 milionów plików w Wikimedia Commons

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, search
Babel o wielkości 5 milionów plików
Commons-logo-en.svg

2 września, na pięć dni przed swoimi piątymi urodzinami w projekcie Wikimedia Commons znalazł się pięciomilionowy plik. Ten siostrzany projekt Wikipedii, w którym internauci zamieszczają głównie zdjęcia i grafiki, zwiększył swoją objętość o milion plików w ciągu pół roku.

Commons to repozytorium plików multimedialnych, tworzone przez międzynarodową społeczność, rozwijane dzięki wsparciu Fundacji Wikimedia.

Strona tytułowa duńskiego czasopisma "Kjøbenhavnsposten" z roku 1838, grafika w domenie publicznej

Projekt tworzony jest przez wolontariuszy, którzy chcą podzielić się z innymi własnymi fotografiami, grafikami wektorowymi czy własnymi nagraniami audio i wideo. Główną zasadą jest tutaj użyteczność plików, głównie dla innych projektów Wikimedia (Wikipedia, Wikinews, Wikibooks itd.). Nie jest to więc miejsce do przechowywania zdjęć własnej rodziny czy znajomych. Najlepiej wykonane grafiki są eksponowane na stronie głównej projektu, jak i na stronach głównych wielu wersji językowych Wikipedii. Aby załadować wykonane przez siebie grafiki wystarczy się zalogować. Dla nowicjuszy, którzy chcieliby się podzielić wykonanymi przez siebie fotografiami utworzona została specjalna strona pomocy:

http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:JPGWA

W ciągu ostatnich kilku miesięcy projekt stał się na tyle atrakcyjny, że instytucje w kilku krajach, głównie w Niemczech, zaczęły zezwalać na wykorzystywanie własnych zasobów archiwalnych dla jego wzbogacania. W grudniu 2008 roku niemieckie Bundesarchiv przekazało 100 000 grafik, w tym np. zdjęcia polskich miast wykonane w czasie II wojny światowej. Z kolei w marcu 2009 roku biblioteka uniwersytecka w Dreźnie przekazała 250 000 grafik. W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych także muzea i galerie pozwoliły wolontariuszom na fotografowanie swych zbiorów w ramach akcji Wikipedia Loves Art. W Polsce instytucje dopiero uczą się współpracy z wolontariuszami, aczkolwiek w małych muzeach często można spotkać się z życzliwym przyjęciem.

Meczet w Kruszynianach. Jedno ze zdjęć wykonanych w ramach "Wikiekspedycji". Autor: Polimerek, licencja: cc-by-sa 3.0

W kraju nad Wisłą wolontariusze za to częściej organizują "akcje terenowe". Wiosną spontanicznie działali w akcji "Sfotografuj Swoją Okolicę", dzięki której przybyło kilkaset fotografii. Natomiast w lipcu, dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Wikimedia Polska, kilkanaście osób w ramach akcji "Wikiekspedycja" wykonało kilka tysięcy zdjęć na obszarze województwa podlaskiego.

Głównym językiem komunikacji między członkami społeczności jest angielski, w takim też języku opisuje się pliki, jak i galerie grafik. Jednakże możliwe są także opisy w innych językach. Polskojęzyczna społeczność posiada także miejsce do dyskusji, znajdujące się na stronie:

http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Bar

Grafiki i inne pliki z Wikimedia Commons wykorzystywane są później głównie w różnych wersjach językowych Wikipedii, ale możliwe jest ich użycie także w innych celach, ponieważ wszystkie ładowane są na wolnych licencjach lub majątkowe prawa autorskie do nich wygasły. W przypadku wolnych licencji, przy wykorzystaniu pliku trzeba podać autora lub autorów oraz podać informacje na jakiej licencji można go dalej kopiować i modyfikować. Przy wykorzystywaniu grafik z Wikipedii błędem jest więc podawanie "źródło: Wikipedia". Za każdym razem należy kliknąć w grafikę i sprawdzić autora oraz licencję. W przypadku wykorzystania grafiki w Internecie wystarczy podać link do licencji, przy wykorzystaniu w druku również jej warunki.

Jak prawidłowo opisać zdjęcie? Dla powyższego przykładu:

Autorem zdjęcia meczetu jest Polimerek, zezwala się na korzystanie z niniejszego utworu na warunkach licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0, postanowienia licencji są dostępne pod adresem: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Pliki wykorzystane w tekście:

Tekst jest udostępniony na zasadzie domeny publicznej. Pozostałe grafiki i zdjęcia udostępniane są na wolnych licencjach, za wyjątkiem logo Wikimedia Commons, które jest zarejestrowanym znakiem towarowym należącym do Wikimedia Foundation.