Commons:Soubory z Flickru

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Flickr files and the translation is 47% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Flickr files and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

Shortcuts : COM:F • COM:FLICKR Flickr je web, který umožňuje uživatelům sdílet fotografie a videa pod různými, svobodnými i nesvobodnými licencemi. Svým uživatelům umožňuje výběr licence dle libosti a zároveň ji dovoluje kdykoliv změnit bez toho, aniž by informace o této změně byla zaznamenána v nějakém logu. Proto není snadné kontrolovat, zda obrázek v současné době je či není pod svobodnou licencí. Kvůli této skutečnosti může být používání souborů z Flickru na projektech Wikimedia problematické.

Pro ověření licenčního statusu souborů z Flickru se na Commons používá systém kontroly, který provádí robot nebo důvěryhodní uživatelé (správci a zvláštní skupina věrohodných uživatelů). Tato metoda kontroly ovšem neumožňuje určit, zda soubor někdy byl licencován pod některou ze svobodných licencí.

Flickr image info License License tag
Cc-by new white.svg Some rights reserved Attribution {{Cc-by-2.0}}
Cc-by new white.svgCc-sa white.svg Some rights reserved Attribution-ShareAlike {{Cc-by-sa-2.0}}
Cc-zero white.svg Public domain Public Domain Dedication (CC0) {{Cc-zero}}
Small-dark-grey-circle.svg United States government work US government work {{PD-USGov}}, Category:PD-USGov license tags
Small-dark-green-circle.svg No known copyright restrictions Unclear {{Flickr-no known copyright restrictions}}
Preferably add a tag like {{PD-old-70}} or {{PD-US-expired}}
No rights reserved Public Domain {{PD-author}} or {{PD-copyright holder}}
(retired by Creative Commons)
Cc-public domain mark white.svg Public domain Public Domain Work (PDM) {{PD-old-70}}, {{PD-US-expired}}, USGov, etc. when labeling existing public domain works
{{PDMark-owner}} when Flickr uploader is clearly the copyright holder, and not yourself
{{Cc-zero}} when Flickr uploader is clearly yourself, better to also do convert on Flickr
Copyright.svg All rights reserved None Dialog-stop-hand.svg NOT OK
Cc-by new white.svgCc-nc white.svgCc-nd white.svg Some rights reserved Attribution-NonCommercial-NoDerivs Dialog-stop-hand.svg NOT OK
Cc-by new white.svgCc-nc white.svgCc-sa white.svg Some rights reserved Attribution-NonCommercial-ShareAlike Dialog-stop-hand.svg NOT OK
Cc-by new white.svgCc-nc white.svg Some rights reserved Attribution-NonCommercial Dialog-stop-hand.svg NOT OK
Cc-by new white.svgCc-nd white.svg Some rights reserved Attribution-NoDerivs Dialog-stop-hand.svg NOT OK

Kontrola souborů

Viz také : Commons:License review.

Následkem systému kontroly souborů z Flickru (ať už robotem nebo člověkem) není u stovek obrázků jasný jejich autorskoprávní status. V minulosti, kdy bývaly obrázky z Flickru nominovány na smazání, nebylo dosaženo konsenzu, zda se mají z Commons odstranit či ne. Významnou roli přitom hraje důvěryhodnost původního nahravatele souboru, kvalitativní hodnota obrázku nebo časový interval mezi nahráním obrázku na Commons a zjištěním jeho nevyhovující licence.

Podezřelé obrázky

Někdy se stává, že uživatelé na Flickr nahrávají obsah, k němuž nevlastní autorská práva, avšak šíří jej pod svobodnými licencemi. Tomuto procesu, kdy uživatelé Commons nahrávají na své Flickrové účty chráněné soubory pod svobodnou licencí, se říká "praní špinavé licence". Stránka Commons:Questionable Flickr images proto shromažďuje informace o těchto uživatelích a debatách, ve kterých se řeší obrázky, které se sice tváří jako volně licencované, ale pro Commons je jejich licence příliš pochybná.

Doporučení

  • Obrázky určené k ověření by měly být označeny šablonou {{Flickrreview}}, aby se na ně podíval FlickreviewR 2, nebo nějaký administrátor.
  • Obrázky, které už byly jednou ověřeny jakožto volně licencované, lze považovat za svobodné, i když se licence na Flickru v budoucnu změní.
  • Obrázky, které ve chvíli ověřování svobodné nejsou, by měly být označeny jako potenciálně nesvobodné, přičemž na Diskuzi k souborům z Flickru by mělo být následně rozhodnuto, co s nimi.

Pevné odkazy

Jedním z problémů při kontrole licencí souborů z Flickru je používání pevných odkazů na obrázek v popisu obrázku na Commons. Přes přímé odkazy na obrázek totiž nelze jednoduše zjistit licenci souboru a musí se proto modifikovat URL adresa nebo obrázek hledat podle názvu, což však často může zabrat dlouhou dobu.

Nejjednodušší cesta, jak v těchto případech nalézt stránku obrázku s popisem, je pomocí ID obrázku, které se vloží na konec adresy http://www.flickr.com/photo.gne?id=. Každý obrázek má totiž číslo, které slouží k jeho jednoznačné identifikaci. Tak např. ze statického linku http://farm1.static.flickr.com/153/357298706_b406a56e06.jpg se vyjme ID 357298706 a vloží do zmíněné adresy, takže vznikne adresa http://www.flickr.com/photo.gne?id=357298706, na které je už jasně patrné, za jakých licenčních podmínek je soubor nabízen.

Alternatively, use Flinfo and just input the static URL. Flinfo knows how to deal with a wide variety of Flickr URLs. (By the way: it can also retrieve information about images from other repositories, such as Picasa or panoramio.)

Other useful resources are the description of the file (not posts, but the resources themselves) naming scheme, and the API test tool.

Manual

Public Domain Mark

Shortcut

The Public Domain Mark (PDM) is a tool made by Creative Commons to mark works that are already known to be part of the public domain, but it does not specify why those works are in the public domain. Some photographers mark their own photographs with the PDM, believing that they are releasing their work into the public domain. After multiple discussions,[1] the consensus on Commons is that while Public Domain Mark is not intended to be used as a license, it is reasonable to conclude that when an author applies PDM to their own work, they are declaring their work to be in the public domain.

PDM is frequently used on Flickr for works which are ineligible for copyright or where the copyright has expired. For example:

Such works can be uploaded, but you must figure out first what license applies! If you need help, ask on the copyright village pump.

The Commons on Flickr

The Commons on Flickr hosts a number of files from various institutions that state that they have "No known copyright restrictions".

What this means for Wikimedia Commons is unclear, and be aware that some institutions (such as the Smithsonian Institution's Terms of Use) flatly contradict “No known copyright restrictions”, asserting copyright and “No commercial use”. One must thus be cautious about uploading such images to Wikimedia Commons.

See: {{Flickr-no known copyright restrictions}} and mail on commons-l, with discussion by George Oates, Flickr employee heading The Commons, expressing some reservations (The Commons on Flickr announcement).

Hledání na Flickru

Nejsnazší cestou, jak najít potřebný soubor na Flickru, který by mohl být přehrán na Commons, je použití vyhledávače přímo na Flickru. Ten totiž umožňuje přímé hledání podle licence by-2.0 nebo by-sa-2.0. Veškeré obrázky (až na výjimky), které se vám podaří takto vyhledat, je možno na Commons přehrát.

Or, on the Advanced Search screen, select the "Any license" option and then choose "Commercial use & mods allowed" from the menu so that the setting reads "Commercial use & mods allowed" instead of the "Any license" default. You can also search by specific licenses, such as by-2.0 or by-sa-2.0.

Magnus' FlickrFree tool shows the last 500 free-license images uploaded to Flickr and lets you easily import them to Commons.

Also the {{Flickr free}} template lets you search for images under either license.

Změna licence

Jen okolo 20% všech souborů z Flickru je kompatibilních s licenční politikou Commons (vyznačeny žlutou a hnědou barvou)

Pokud na soubor narazíte jiným způsobem, než bylo zmíněno výše, je třeba licenci určit zvlášť. Informace o licenci jsou dostupné v pravé spodnější části stránky. Povoleny jsou na Commons pouze obrázky opatřené tagy BY (CC-BY) nebo BY SA (CC-BY-SA). Více informací o licenční politice Commons obsahuje tato stránka.

Pokud narazíte na potřebný obrázek, který není v souladu s licenční politikou Commons, nebojte se zkusit požádat autora obrázku o změnu licence. Nejlepší formou komunikace s uživateli Flickru je pomocí zprávy odeslané přímo z Fickru, k čemuž je však nutné vytvořit si účet. Registrace je však jednoduchá a nezabere mnoho času. Pokud budete některého z uživatelů žádat o změnu licence, nejdřív si zjistěte, jakým jazykem mluví a při posílání žádosti buďte nadmíru slušní a vstřícní, nezapomeňte srozumitelně vysvětlit, co se může s jeho obrázkem dít a co pro něj změna licence znamená.

If a Flickr user changes their work's license to a freer version (e.g. CC-BY-SA to CC-BY), the copy on Commons may be updated to use this new license. Simply remove the existing Flickr review template and request a new review with {{Flickrreview}}. As above, however, if the Flickr user changes the license to a less-free version (e.g. CC-BY to CC-BY-SA), Commons is not required to match this as the freer license is not revocable.

Jak nahrát soubor

Shortcut: Use Magnus' upload tool (described below)

Přehrání obrázku na Commons

Základní rady při přebírání obsahu z Flickru:

  • nahrávejte vždy nejkvalitnější verzi souboru;
  • nejsnazší cestou, jak správně vyplnit tabulku s popisem k obrázku, je použití nástroje Flinfo;
  • pokud po nahrání souboru nebude na jeho stránce umístěna šablona {{Flickrreview}}, vložte ji tam sami (díky šabloně obrázek projde kontrolou některého z důvěryhodných uživatelů);
  • byť ne nutností, tak slušností je uvědomit uživatele Flickru, že jeho obrázek byl přehrán na Commons.

Nástroje

Následující nástroje usnadnit přehrávání souborů z Flickru na Commons:

Less easy:

  • Commons upload form: Upload work from Flickr (requires downloading the image to your computer and then uploading it); Flominator's Flinfo assists
  • Odie5533's F2ComButton uses a greasemonkey script to aid in uploading. One option fills out most of the upload form for you, another option aids in using Magnus' tool above.

Video

Jedno z mnoha videí, které se nacházejí na Flickru

Viz také : Commons:Video.

Flickr povoluje i nahrávání videí, jejichž přenášení na Commons však není již tak jednoduché jako u fotografií. Videa z Flickru jsou totiž přehrávány pomocí programu Adobe Flash a Commons umožňuje nahrávání a přehrávání videa pouze ve formátu .ogg. Videa je proto nutno nejdříve stáhnout na disk a převést do potřebného formátu (konvertováním videí se zaobírá stránka help:converting video). Ke stáhnutí videí lze využít doplněk Firefoxu v podobě programu DownloadHelper, možností je také požádat autora o poskytnutí originálního souboru např. e-mailem.

Takto získaná a upravená videa pak mohou být na Commons nahrána, nejjednodušší cestou je přes tento nahrávací formulář.

Alternatively, toollabs:video2commons can be used to automate much of the transferring process.

See also

References