Commons:Hoş geldiniz

From Wikimedia Commons, the free media repository
(Redirected from Commons:Hoş Geldiniz)
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Welcome and the translation is 94% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Welcome and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

Wikimedia Commons nedir?

Wikimedia Commons, kamu malı ve özgür lisanslı eğitsel medya içeriğini (görseller, sesler ve video klipleri) kendi dillerinde erişilebilir kılan bir medya dosyası deposudur. Wikimedia Vakfı'nın çeşitli projeleri için ortak bir depo olarak iş görür ancak burada barındırılan medyayı kullanmak için bu projelerin birinde olmanız gerekmez. Bu depo, maaşlı arşivciler tarafından değil, gönüllülerce oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. Commons'un kapsamı proje kapsamı sayfalarında gösterilmektedir.

Wikimedia Commons, Vikipedi ile aynı wiki teknolojisini kullanır ve herkes tarafından düzenlenebilir. Diğer projelere yüklenen medya dosyalarının aksine, Wikimedia Commons'a yüklenen dosyalar oralara yeniden yüklemeye gerek kalmadan tüm Wikimedia projelerine katıştırılabilir.

7 Eylül 2004'te açılan Wikimedia Commons, 1.000.000 yüklenmiş dosya hedefine 30 Kasım 2006'da ulaştı ve şu anda 106.280.948 dosya bulunduruyor. Wikimedia Commons projesinin arka planı hakkında daha fazla bilgiyi Genel sorumluluk reddi sayfasında, Wikimedia Commons hakkındaki İngilizce Vikipedi makalesinde ve Meta-wiki'deki sayfada bulabilirsiniz.

Geleneksel medya depolarının aksine, Wikimedia Commons özgürdür. Herkesin oluşturan kişi tarafından belirtilen şartları takip ettiği sürece buradaki dosyaları kopyalamaya, kullanmaya ve değiştirmeye hakkı vardır; bu genel olarak kaynağa ve yazar(lar)a uygun bir biçimde atıfta bulunmak ve kopyaları/geliştirmeleri diğer herkese aynı özgürlükte yayınlamak anlamına gelir. Her bir medya dosyasının lisans koşulları o dosyanın açıklama sayfasında bulunabilir. Wikimedia Commons veritabanının kendisi ve içindeki yazılar Creative Commons Atıf/Aynı-Lisansla-Paylaş Lisansı ile lisanslanmıştır. Yeniden kullanım hakkında daha fazla bilgi Commons:İçeriği Wikimedia dışında yeniden kullanmak ve Commons:İlk adımlar/Yeniden kullanım sayfalarında bulunabilir.

Katılın

Wikimedia Commons'u geliştirmek için en iyi yaptıklarınızla katkıda bulunabilirsiniz:

Çalışmalarınızla katkıda bulunun

İyi bir fotoğrafçıysanız değerli görsellerinizle katkıda bulunmaktan çekinmeyin. İyi bir tasarımcıysanız hangi diyagram ve animasyonlara ihtiyaç olduğunu gözden geçirin.

Yeteneklerinizle katkıda bulunun

Ancak kendi dosyalarınızı yüklemeniz bir gereksinim değildir. Yapılacak başka türlü önemli işler de vardır:

Zamanınızla katkıda bulunun

Sanatçı olmanıza ya da yardım metinleri yazmada iyi olmanıza bile gerek yok. Karmaşayı çekip çevirmeye alışıksanız bize faydalı olabilirsiniz!

Gezi

Kaydolun

Wikimedia Commons'a dosya yükleyebilmek için, giriş yapmış olmanız gerekmektedir. Sağ üst köşedeki "Giriş yap / hesap oluştur" bağlantısına tıklayarak kayıt olabilir ve tüm yükleme/düzenlemelerinizde kullanılacak bir kullanıcı adı girebilirsiniz. Ancak yalnızca sayfa düzenlemek istiyorsanız giriş yapmanıza gerek yoktur (yine de giriş yapmanızı öneriyoruz). Eğer birleşik girişten yararlandıysanız zaten Commons'ta kaydınız vardır.

İlk adımlar eğitimi

Kaydolduktan sonra, size ilk adımlar yardım dosyamız ve SSS oldukça faydalı olacaktır. Bu bölümlerde arabirimler hakkında (örneğin dil çevirileri için) bilgiler, dosya yüklemeleri ile ilgili bilgiler ve temel lisans politikalarımızı bulabilirsiniz. Buraya katkıda bulunmak için teknik bilgi ve becerinizin olması gerekmez. Yalnızca katkıda bulunurken cesur olun ve başkaları için iyi niyet varsayın. Bur bir wiki—kullanması gerçekten çok kolay.

Daha fazla bilgiyi Topluluk Portali sayfasında bulabilirsiniz. Dilerseniz Köy Çeşmesi'nde veya #wikimedia-commons webchat IRC kanalında sorularınızı sorabilirsiniz.

Wikimedia Commons'ta dosyalar kategoriler ve galeriler ile organize edilir. Dilerseniz kullandığımız kategorilere Ana Sayfayı ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı sayfanıza Babil kutuları koyarsanız diğer insanlara konuştuğunuz dilleri ve grafik alanındaki yeteneklerinizi bildirebilirsiniz. Tüm yüklemeleriniz kişisel galerinizde depolanmaktadır. Lütfen Tartışma sayfalarında yazdıklarınızı ~~~~ yazarak imzalayın. Eğer diğer projeden dosya kopyalıyorsanız mutlaka FileImporter kullanın.

Ek hizmetler ve yazılım

Çok sayıda görüntü yüklemek istiyorsanız VicuñaUploader programı ya da Commonist yardımcı olabilir. Eğer içeriğimizi görüntüleme ve düzenleme ile ilgili belirli bilgilere ihtiyacınız varsa, lütfen yazılım sayfası ve araçlar sayfasını ziyaret ediniz.

Burayı seveceğinizi ve burada eğleneceğinizi umut ediyoruz.

Vikipedi Vikipedi
Ansiklopedi
Vikihaber Vikihaber
Açık gazetecilik
Vikisözlük Vikisözlük
Sözlük ve yazım kılavuzu
Vikikitap Vikikitap
Ders kitapları ve kılavuzlar
Vikisöz Vikisöz
Alıntılar
Vikitür Vikitür
Tür dizini
Vikiversite Vikiversite
Öğrenme araçları
Vikigezgin Vikigezgin
Gezi rehberi
Vikikaynak Vikikaynak
Kaynak metinler
Vikiveri Vikiveri
Bilgi tabanı
Meta-Viki Meta-Viki
Eşgüdüm
MediaWiki MediaWiki
Viki yazılımı geliştirme