Commons:Hospoda U Commons

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Diskuse Wikimedia Commons v jiných jazycích:
Vítejte
Pod lípou

Tato stránka slouží k diskusím o činnostech, technických záležitostech a pravidlech Wikimedia Commons. Tato stránka má na Commons sloužit podobnému účelu jako na Wikipedii stránka Pod lípou. Protože Commons je mnohojazyčným projektem, tato českojazyčná stránka není hlavním diskusním prostorem projektu, ale slouží především pro vzájemnou komunikaci mezi českými uživateli Commons (zejména těmi, kteří dostatečně neovládají angličtinu), pro témata týkající se českých lokalizačních nástrojů nebo jiných specificky českých témat atd.

Celoprojektový význam má stránka Commons:Village pump v angličtině, samostatné diskuse existují i v dalších jazycích.

Často kladené otázky (FAQ):

  1. Vandalismus/Zamykání obrázků – Pokud chcete zamknout obrázek z Wikimedia Commons, který je často terčem vandalismu, připojte se na IRC kanál #wikimedia-commons na freenode.net a uveďte tam svou žádost.
  2. Porušení autorských práv – Pokud si myslíte, že nějaký soubor porušuje autorská práva, uveďte ho na Commons:Deletion requests. Pokud si nejste právním statusem souboru jisti, zeptejte se na Commons talk:Licensing.
  3. Pravidla ohledně autorských práv – Pokud tu chcete diskutovat o tom, proč není na Wikimedia Commons povoleno používání nesvobodného/výlučně nekomerčního obsahu, a chcete navrhnout, že by bylo dobré ho povolit, nepište sem. Byla by to ztráta času. Jedna z klíčových zásad Wikimedia Commons zní: „Povolen je jen svobodný obsah.“ Zkuste prosím toto pravidlo přijmout stejně jako zásadu nezaujatého úhlu pohledu na Wikipedii.
  4. Další často kladené otázky…

Poznámka: Diskuse jsou archivované v archivu.

Začít novou diskusi

Cross-wiki upload filter[edit]

Dobrý den, nelze mi do mého příspěvku vkládat foto.

prosím o povolení

Děkuji

Popsie

— Preceding unsigned comment added by Popsie8 (talk • contribs) 23:03, 12 March 2018 (UTC)

Znaky a vlajky městských částí[edit]

Z důvodu neuvedení zdroje došlo před chvílí ke smazání 12 let starých souborů File:Brno-Bohunice (znak).svg a File:Brno-Bosonohy (znak).svg. Označeno bylo ještě několik dalších od stejného autora (viz User talk:Czenek~commonswiki), u dvou z nich vyprší lhůta zítra. Mohl by se na to prosím někdo podívat? Znaky a vlajky jsou u nás, myslím, snad PD-GOV. Díky. --Harold (talk) 10:10, 25 October 2018 (UTC)

Autorovi jsem psal a u těch nesmazaných doplnil "own work", což byl, jak to tak vypadá, asi jediný problém. O obnovení pěti smazaných jsem požádal Podzemnika coby správce (ale asi měsíc tu nebyl...). --Harold (talk) 08:34, 1 November 2018 (UTC)

Plakáty Mezinárodní divadelní festival Na hranici[edit]

Zdravím, proč mi stále mažou plakáty na Mezinárodní divadelní festival Na hranici, když jsem poslal souhlas autora jak na českou, tak i na anglickou Wikipedii(permissions). Obrázky se nezobrazují, až na jeden.

Alfi51 (talk) 05:47, 30 October 2018 (UTC)

Nefunguje ukládání kategorií[edit]

Dobrý den. Dříve bylo možné přiřadit soubory k nové dosud neexistující kategorii, která se pak zobrazila u souboru červeně a bylo možno ji zařadit do již existující kategorie. Dnes nefunguje ani možnost zařadit jeden soubor do nově založené kategorie a následujícím souborům tuto kategorii přiřadit. Při pokusu soubory uložit se opakovaně objevuje hlášení, že nebyla vyplněna kategorie, přestože tato již existuje a je funkční. Když soubory uložím i přes toto varování, objeví se u nich šablona že soubory nejsou kategorizovány. Konkrétně právě řeším problém s kategorií Category:Drawings by Miroslav Štolfa, která existuje jako subkategorie Category:Miroslav Štolfa.--NoJin (talk) 22:07, 13 November 2018 (UTC)

Už je to vyřešeno, ale trvalo hodinu, než byla kategorie konečně rozeznána jako existující. Není možné vrátit systém k předchozímu nastavení, kdy se nové kategorie zobrazovaly červeně a bylo možno je zařadit dodatečně?--NoJin (talk) 22:37, 13 November 2018 (UTC)
@NoJin:Před čtvrthodinou jsem přesně tohle provedl - bez komplikací, jako vždy. Možná nějaký dočasný výpadek? --GeXeS (talk) 22:51, 13 November 2018 (UTC)

Autorská práva[edit]

Dobrý den

Od kterého roku vydání časopisu, nebo knihy mohu oskenovat foto, nebo výkres, aniž by to bylo smazáno? Za odpověď předem děkuji. Foxx70

— Preceding unsigned comment added by Foxx70 (talk • contribs) 17:15, 15 November 2018 (UTC)
Zdravím, primárně samozřejmě záleží na datu umrtí autora, nikoliv na roku vydání časopisu. Pokud autor není známý (což je něco jiného, než autor anonymní), je to komplikované, relativně dobře je to popsáno na https://cs.wikisource.org/wiki/Wikizdroje:Licence#Public_Domain. Třeba Národní knihovna používá "stoleté" pravidlo. Použití Template:PD-EU-no author disclosure je dost rizikové.--Jklamo (talk) 02:35, 16 November 2018 (UTC)

Pomlčky v názvech souborů[edit]

Náhodou jsem zaznamenal tuto editaci na české Wikipedii, provedenou v důsledku tohoto přejmenování obrázku zachycujícího prezidentskou standartu. Je to zdůvodněno jako "File name harmonisation", ale nezaznamenal jsem nikde, na základě čeho se má provádět taková "harmonizace". Přitom jde jenom o změnu spojovníku na pomlčku, a to v názvu souboru. Myslíte, že je skutečně potřebné až takovým způsobem lpět na typografii v názvech souborů, obzvlášť když se na klávesnici píše pomlčka podstatně hůř než spojovník? Před časem se to na Wikipedii řešilo v souvislosti s pojmenováním šablon, kdy myslím konsenzus zůstal u toho, že praktičtější je psát spojovník, a protože se názvy šablon běžně nezobrazují, není žádná potřeba lpět na typograficky "správném" znaku. Co si o tom myslíte? --Bazi (talk) 11:59, 16 November 2018 (UTC)

Ahoj, na to se zeptej spíš samotného přesunovače - User:Fry1989. "File name harmonisation" je platným důvodem pro přesunutí, viz Commons:File renaming bod 4 v "Which files should be renamed?" (tedy ne že by spojovník "zakázán"). Ale v konkrétním případě to přejmenování taktéž považuji za zbytečné.--Jklamo (talk) 22:38, 20 November 2018 (UTC)
Ač mám radši, když se tento konkrétní název píše s pomlčkou, myslím, že u obrázků to není nutné – hlavně je kvůli tomu přesouvat se mi jeví jako zbytečnost. Sice obdobný argument jako na cswiki (nepoužívat neklávesnicové znaky) neobstojí (viz názvy souborů psané čínsky). Osobně podobné návrhy na přejmenování jakožto přesouvač zamítám. — Draceane talkcontrib. 13:05, 1 December 2018 (UTC)

Kdo si tu hraje s nastavením UploadWizard?[edit]

Od jistého data se místo popisu nahraných souborů objevuje za |thumb| znovu název souboru. Přestože je popis na stránce souboru uveden správně, při vkládání náhledu obrázků do Wikipedie s místo popisu obrázku objevuje (v tomto případě očíslovaný) název souboru a je nutné všechny popisy pracně ručně opravovat.--NoJin (talk) 17:58, 25 November 2018 (UTC)