Commons:Jak przesłać grafikę własnego autorstwa

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

UWAGA! To jest opis starego formularza. Obecnie bazowym jest Kreator przesyłania plików, który jest zautomatyzowany i prowadzi przesyłającego krok po kroku.


Ponieważ na Commons istnieje kilka stron pomocy poświęconych szczególnym przypadkom przesyłania plików, na tej stronie opisujemy krok po kroku, jak przesyłać grafiki własnego autorstwa (np. wykonane przez siebie zdjęcia).

Krok 1. Zarejestruj się w Wikimedia Commons – kliknij w link na górze po prawej stronie: Logowanie i rejestracja / Log in / create account, a następnie w Create an account. Najlepiej już teraz kliknij tutaj. Przepisz kod z obrazka, podaj swój login/nick (wygodnie jest, gdy to ten sam login co na Wikipedii), hasło, opcjonalnie swój e-mail. Jeśli posiadasz konto uniwersalne, nie musisz się rejestrować. Wystarczy, że podasz w oknie logowania swój login i hasło używane na Wikipedii.

Krok 2.

See also: Commons:Pierwsze kroki/Konto.

Po zalogowaniu wybierz preferencje dla konta. Najlepiej na początku wybrać w polu Language: język polski. Otrzymujesz też po zalogowaniu komunikat na stronie dyskusji. Po zmianie w preferencjach języka będzie on dostępny w języku polskim. Warto pamiętać, że dla większości ważnych komunikatów jest dostępne ich tłumaczenie po polsku. Jeżeli będziesz mieć z czymś problemy, pytaj nas w barze. Commons nie ma ustalonego oficjalnego języka, ale najlepiej używać angielskiego, żeby jak najwięcej osób mogło Cię zrozumieć. Odpowiednik naszego baru to Commons:Village pump.


Krok 3. Możesz już przesyłać grafikę, kliknij w przycisk prześlij plik po lewej.

Pojawi się opcja wyboru, wybierz To jest całkowicie własna praca. Poczytaj proszę, kiedy grafika jest naszego autorstwa. Nie zawsze jest to intuicyjne – np. zdjęcie plakatu to tylko jego powielenie (praca pochodna), dlatego nie Ty dysponujesz do niego prawami autorskimi. Dotyczy to także skanów, fotografii obrazów i tym podobnych. W razie wątpliwości pytaj nas w barze.

Następnie będziesz mieć do czynienia z formularzem, który trzeba wypełnić. Wygląda zawile, ale dzięki temu łatwiej potem wykorzystać grafiki.

Krok 4. Wypełnij formularz. Formularz wygląda jak na obrazku po prawej stronie. Nie uciekaj – nie zawsze wszystkie pola trzeba wypełniać :)

Start - wybierz przeglądaj, aby wybrać zdjęcie (nie wrzucaj zdjęć kolegów na imprezie, to mają być użyteczne fotografie dla projektów takich jak Wikipedia). .../tutaj możesz przeczytać, jak wykonać dobrą ilustrację do hasła w encyklopedii.

Najważniejsze pola, które powinny być wypełnione.

  • Docelowa nazwa - Zamek w Bobolicach.jpg - tak, IMG 5437 - nie, najlepiej Bobolice zamek-coś.jpg - daj jakiś dodatek do nazwy (zdjęcie danego obiektu może załadować ktoś inny i przypadkiem nadpisze twoje zdjęcie. Jeżeli nazwa zdjęcia już jest wcześniej wybrana pojawi się odpowiedni komunikat. Najlepiej dodać datę wykonania - mała szansa, że się powtórzy. Ogólnie nazwa pliku winna być wystarczająco unikalna oraz opisowa, tak by jasno identyfikowała zawartość pliku i ułatwiała jego wyszukiwanie. To duże ułatwienie przy edytowaniu haseł. W miarę możliwości unikaj polskich znaków, znaków specjalnych oraz kropek - ta winna być zarezerwowana wyłącznie, by rozdzielić rozszerzenie od nazwy. Pamiętaj też, że wielkość liter (zarówno w nazwie i rozszerzeniu) ma znaczenie.
  • Oryginalne źródło - nie zmieniaj.
  • Autor - nie zmieniaj, możesz dopisać imię i nazwisko do loginu, ale login zostaw.
  • Data - data wykonania zdjęcia (nawet jeśli masz w nazwie) - jeżeli nie pamiętasz daty dziennej to 2007, 2007-07 wystarczy. Daty podawaj w formacie rrrr-mm-dd.
  • English/Polski - tu opisujemy co przedstawia zdjęcie - w danym języku, generalnie po polsku wystarczy, ale warto napisać i po angielsku, inni łatwiej będą mogli wykorzystać zdjęcie. (Możesz wybrać też inne języki - kliknij w "+".)
  • Licencja - wybierz odpowiednią licencję. Wszystkie dozwolone na Wikimedia Commons licencje pozwalają na użycie komercyjne i niekomercyjne grafik bez pytania autora o pozwolenie, jednak za podaniem autora i danej licencji (wyjątkiem są prace w domenie publicznej, co równa się całkowitemu zniesieniu jakichkolwiek warunków ich wykorzystania). Jeśli nie wiesz, którą wybrać, wybierz pierwszą z góry - jest to zalecana, podwójna licencja GFDL i Creative Commons, która zakłada np. wskazanie autora. W razie wątpliwości - pytaj nas w barze.
See also: Commons:Pierwsze kroki/Wybieranie licencji.
  • Kategorie - kategorie dodajemy po angielsku. Dla obiektów znajdujących się np. w Polsce szukaj kategorii tutaj: Category:Poland - (rozwijają się po kliknięciu w znak "+"). Jeżeli zdjęcie powinno się znaleźć np. w kategorii Category:Orthodox churches in Podlaskie Voivodeship, klikamy w "+", wpisujemy Orthodox churches in Podlaskie Voivodeship i w ok. Dla niektórych obiektów można wybrać 2 lub więcej kategorii. Często dobrze jest wpisać hasło w polskiej Wikipedii, jak nie znamy języka, zobaczyć poprzez linki interwiki (po lewej w Wikipedii) jak się hasło nazywa po angielsku i dodać do kategorii. Oprogramowanie działa tak, że w momencie wpisywania nazwy kategorii, będzie podpowiadać końcówkę wpisywanego słowa (jeżeli nie wiesz, jaką kategorię dodać, nie dodawaj - gdy opis, co przedstawia grafika, jest dobry, to ktoś inny odpowiednio ją skategoryzuje. Jednak, aby łatwiej było ją wykorzystać, dodaj kategorię od razu. W razie wątpliwości - pytaj nas w barze.
See also: Commons:Pierwsze kroki/Sortowanie.

Pozostałe pola

  • Inne wersje - nic nie wpisuj. (Jeśli wykonałeś kilka różnych zdjęć danego obiektu - różne światło itp. możesz tutaj dać link do załadowanego zdjęcia - w postaci [[File:Nazwa grafiki.jpg|100px]] - 100px to wielkość obrazka)
  • Warunki udostępnienia - nic nie wpisuj jeśli wybierasz jedną z sugerowanych licencji dostępnych w polu Licencja. Jeśli plik chcesz udostępnić na innej licencji, wstaw w to pole jej szablon.
  • Dodatkowe informacje - zgodnie z tym co jest przy tym polu napisane. Możesz np. dodać geokodowanie (opis po angielsku, opis po polsku dla miejscowości położonych w Polsce).
See also: Commons:Pierwsze kroki/Formularz.

Krok 5. Kliknij w Prześlij plik (pod polem formularza) Dla pewności wcześniej w Podgląd.

Krok 6. Jeżeli ci się spodobało, zobacz na stronę z narzędziami, wykorzystaj np. program Commonist do ładowania większej ilości grafik na raz, zobacz, jak można wykorzystać załadowane zdjęcia w Wikipedii.

See also: Commons:Pierwsze kroki/Reuse and Commons:Pierwsze kroki/Przesyłanie plików i narzędzia.