Вікісховище:Ліцензування

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Licensing and the translation is 83% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Licensing and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.
Error: This page is not currently protected. Please request protection or remove the protection template.

Shortcuts: COM:L • COM:LICENSE

Ця сторінка дає неюристам загальні відомості про складні закони про авторські права через своєрідний посібник, базований на прикладах. Її метою є допомогти завантажувачам визначити, чи певне зображення або інший медіафайл є прийнятним на Вікісховищі. Якщо Ви — користувач нашого контенту, який шукає інформацію про те, як користуватися цим контентом у своїй роботі, див. Вікісховище:Використання контенту за межами Вікімедіа.

Вікісховище приймає лише вільний контент, тобто зображення та інші медіафайли, що не підлягають обмеженням, пов'язаним з авторськими правами, які б не дозволили використовувати їх будь-ким, будь-коли і з будь-якою метою. Однак використання файлів може обмежуватися при наявності проблем, непов'язаних з авторськими правами, див. Вікісховище:Обмеження, непов'язані з авторськими правами, а також ліцензія може вимагати обов'язкового виконання деяких дій для вільного використання. Бувають також такі матеріали, термін дії авторських прав на які закінчився в одній країні, але все ще триває в іншій. Деякі з таких деталей описано нижче. Вікісховище намагається впевнитись, щоб про такі обмеження було згадано на відповідних сторінках файлів; однак переконатись, чи використання медіафайлу відповідає умовам ліцензії, і чи не порушує жодного застосовного в конкретному випадку закону, — цілком на відповідальності користувачів таких файлів.

Вікісховище приймає ті медіафайли,

Вікісховище не приймає медіафайлів, що публікуються з виправданням про добропорядного використання: див. Вікісховище:Добропорядне використання.Медіафайли, опубліковані під ліцензіями з умовою лише некомерційного використання (наприклад CC BY-NC-SA) теж не приймаються.

Ліцензія, що застосовується до зображення чи медіафайлу має бути чітко зазначена на сторінці опису файлу за допомогою шаблону про копірайт. Уся інформація щодо вимог цієї ліцензії має бути вказана на сторінці опису. Інформація, подана на сторінці опису має бути достатньою для перевірки ліцензійного статусу файлу користувачами. Найкраще її додати одразу ж у поле опису у формі завантаження.

Якщо Ви подаєте запит на дозвіл від правовласника, будь ласка, використовуйте для цього шаблон електронного листа, щоб надіслати його через VRT

Швидкий, але не зовсім точний вступ

Прийнятні ліцензії

Ліцензія на копірайт є формальним дозволом, що повідомляє, хто і як може використовувати твір, захищений авторським правом. Ліцензію може надавати виключно правовласник, який зазвичай також є автором (фотографом, художником тощо).

Цей комікс пояснює, чому Вікісховище не приймає «некомерційних» ліцензій. Клацніть на зображенні, щоб переглянути його в повну величину.

Увесь контент із копірайтом на Вікісховищі (той, що не перебуває в суспільному надбанні) має бути опублікованим під вільною ліцензією, яка однозначно і невідклично дозволяє будь-кому використовувати цей контент із будь-якою метою; просто написати, що «цей матеріал може вільно використовувати кожен», чи щось таке, недостатньо. Зокрема, ліцензія повинна відповідати таким умовам:

 • Повторна публікація і поширення мають бути дозволені.
 • Публікація похідних творів має бути дозволена.
 • Комерційне використання творів має бути дозволене.
 • Ліцензія має бути постійною (така, термін дії якої не закінчується) і невідкличною.
 • Може вимагатися зазначення усіх авторів/творців роботи.
 • Може вимагатися публікація похідних творів лише під такою ж ліцензією.
 • Для цифрового поширення може вимагатися використання відкритих форматів файлів, вільних від управління цифровими обмеженнями (DRM).

Іноді автори хочуть випустити версію нижчої якості або з нижчою роздільністю під вільною ліцензією, в той же час застосовуючи жорсткіші умови для версій кращої якості. Незрозуміло, чи таке відокремлення є можливим з юридичної точки зору, але політика Вікісховища полягає в тому, щоб поважати наміри правовласника і зберігати тут лише версії нижчої якості.

До зображення чи іншого медіафайлу не можуть застосовуватись такі обмеження:

 • Використання лише в проектах Вікімедіа.
 • Лише некомерційне/освітнє використання.
 • Використання лише на умовах добропорядного використання.
 • Для всіх або для деяких використань обов'язкове (а не просто бажане) сповіщення творця.

Наприклад, на Вікісховищі загалом недозволене зберігання такого контенту:

 • Скріншотів програмного забезпечення, яке саме по собі не поширюється під вільною ліцензією. Однак завантаження скріншотів програмного забезпечення під ліцензією або подібною ліцензією для вільного ПЗ, загалом вважаються прийнятними. Див. Вікісховище:Скріншоти.
 • Скріншоти з телебачення/DVD/відеоігор. Див. Вікісховище:Скріншоти.
 • Скани або фоторепродукції творів мистецтва, захищених авторським правом, особливо обкладинок книжок, обкладинок альбомів/CD тощо. Див. Вікісховище:Похідні твори.
 • Захищені авторським правом символи, логотипи тощо. (Не варто плутати з торговими знаками.)
 • Моделі, маски, іграшки та інші об'єкти, що репрезентують захищені авторським правом праці, такі як персонажі з мультфільмів чи кінофільмів (а не просто якогось конкретного актора, незалежно від ролі). Див. Вікісховище:Похідні твори.

Вікісховище також приймає твори, незахищені авторським правом (тобто ті, що перебувають у суспільному надбанні). Будь ласка, прочитайте розділ про суспільне надбання нижче.

Пояснення й обґрунтування для такої політики ліцензування див. на сторінці Вікісховище:Ліцензування/Обґрунтування.

Мультиліцензування

Цей комікс демонструє користь від додавання ліцензії Creative Commons. Клацніть, щоб переглянути зображення в повному розмірі.

Ви можете запропонувати стільки ліцензій на файл, скільки хочете, якщо хоча б одна з них відповідає критеріям вільних ліцензій, наведеним вище. Наприклад, файли можуть мати як ліцензію Creative Creative Commons Attribution-ShareAlike (відповідає критеріям), так і Attribution-NonCommercial (не відповідає критеріям). У цьому прикладі повторним користувачам буде надано можливість створювати подібні твори за сумісною ліцензією (ShareAlike) або використовувати іншу модель ліцензування і обмежитися некомерційним використанням. Однак повторний користувач, який обирає останній варіант, не може завантажити свою похідну роботу на Вікісховище, оскільки "Атрибуція - некомерційна" не відповідає критеріям вільної ліцензії.

Мультиліцензування з обмежувальними ліцензіями може бути бажаним для сумісності зі схемою ліцензування в інших проектах; крім того, мультиліцензування дозволяє людям, що створюють похідні твори, випускати їх, за бажання, лише під обмежувальними ліцензіями — тобто це дає творцям похідних творів більше свободи з точки зору права вибору ліцензії для свого твору. Див. Вікісховище:Мультиліцензування.

Добре відомі ліцензії

Shortcut

Для матеріалів на Вікіховищі перевага віддається таким добре відомим ліцензіям:

Підсумування ліцензій Creative Commons у стосунку до Вікісховища
Іконки і назви ліцензій Creative Commons Скорочення й версії Прийнятна тут? Примітки
Public Domain Mark
Public Domain Mark
Public domain
CC Public Domain Mark 1.0 Generally OK В загальному добре Often found on Flickr images, and considered to be freely licensed in most circumstances. - see Public Domain section below
CC0 Button
CC0 Button
Нульове суспільне надбання, «жодні права не застережено» (Zero Public Domain, "No Rights Reserved")
CC0 OK ПРИЙНЯТНА
CC BY Button
CC BY Button
Із зазначенням авторства (Attribution)
CC BY (1.0 2.0 2.5 3.0 4.0)‎ OK ПРИЙНЯТНА
CC BY-SA Button
CC BY-SA Button
Із зазначенням авторства і поширення на тих же умовах (Attribution-ShareAlike)
CC BY-SA (1.0 2.0 2.5 3.0 4.0)‎ OK ПРИЙНЯТНА
CC BY-NC Button
CC BY-NC Button
Із зазначенням авторства і некомерційна (Attribution-NonCommercial)
CC BY-NC (1.0 2.0 2.5 3.0 4.0)‎ Not OK НЕПРИЙНЯТНА
CC BY-NC-ND Button
CC BY-NC-ND Button
Із зазначенням авторства, некомерційна і без похідних творів (Attribution-NonCommercial-NoDerivs)
CC BY-NC-ND (1.0 2.0 2.5 3.0 4.0)‎ Not OK НЕПРИЙНЯТНА
CC BY-NC-SA Button
CC BY-NC-SA Button
Із зазначенням авторства, некомерційна, і поширення на тих же умовах (Attribution-NonCommercial-ShareAlike)
CC BY-NC-SA (1.0 2.0 2.5 3.0 4.0)‎ Not OK НЕПРИЙНЯТНА
CC BY-ND Button
CC BY-ND Button
Із зазначенням авторства і без похідних творів (Attribution-NoDerivs)
CC BY-ND (1.0 2.0 2.5 3.0 4.0)‎ Not OK НЕПРИЙНЯТНА
Notes on the symbols
CC BY Icon «BY»
Цей значок означає, що ліцензія на зображення вимагає зазначення авторства, оскільки таке зображення створено "BY" певною особою ("BY" в даному випадку не є абревіатурою).
CC SA Icon SA
Цей значок означає "Share Alike". Це означає, що інші можуть створювати похідні роботи, але повинні публікувати свої внески під тією ж або сумісною ліцензією, що й оригінал.
CC NC Icon NC
This icon refers to a "Non-Commercial" license (not allowed on Commons)
CC ND Icon ND
This icon refers to a "No-Derivatives" license (not allowed on Commons)
 • Public Domain Icon Знову ж таки, твори в суспільному надбанні теж приймаються (див. нижче).

See Commons:Copyright tags for more licenses.

Заборонені ліцензії

Твори, не доступні під ліцензією, що відповідає визначенню вільних культурних творів, однозначно неприйнятні. Див. резолюцію Ради повірених Фонду Вікімедіа щодо ліцензування, щоб дізнатися подробиці.

До деяких прикладів статусів ліцензування, які можна знайти в інтернеті, але які є забороненими на Вікісховищі, належать:

 • CC NC Icon Ліцензії Creative Commons Non-Commercial Only (-NC)
 • CC ND Icon Ліцензії Creative Commons No-Derivatives (-ND)
 • Неліцензійні матеріали, які можна використовувати лише на умовах добропорядного використання чи при інших подібних юридичних винятках (див. нижче про причини)

Недозволені ліцензії можуть використовуватись на Вікісховищі лише якщо твір мультиліцензований, і хоча б одна з його ліцензій є прийнятною.

Якщо зображення є неприйнятним, подумайте над тим, чи не попросити автора випустити свій твір під вільною ліцензією, такою як CC BY (ліцензія Creative Commons Attribution), або CC BY-SA (Creative Commons Attribution Share Alike).

GNU Free Documentation License

Ліцензія GNU Free Documentation License (GFDL) непрактична для більшості контенту, особливо для друкованих носіїв, оскільки вона вимагає, щоб вони публікувались разом із повним текстом ліцензії. Тому бажано такі твори публікувати під подвійною ліцензією, додаючи до GFDL таку ліцензію, яка дозволяє легко використовувати фото чи текст; наприклад, ліцензію Creative Commons. Також не використовуйте GPL і LGPL як єдині ліцензії твору, якщо цього можна уникнути, оскільки вони незручні для будь-чого іншого окрім програмного забезпечення.

Ліцензія GFDL не дозволена, як єдина ліцензія, для якої мають бути правдивими всі такі пункти:

 • Контент опубліковано 15 жовтня 2018 або пізніше. До уваги береться саме дата ліцензування, а не дата створення чи завантаження.
 • Контент складається в основному з фотознімка, картини, рисунка, аудіо чи відео.
 • Контент не є логотипом програмного забезпечення, діаграмою чи скриншотом, видобутим із посібника користувача такої програми, поширюваного під ліцензією GFDL.

Інформація про ліцензію

Приклад зображення з рекомендованим детальним описом зображення (див. сторінку зображення)

Усі сторінки опису на Вікісховищі повинні чітко зазначати, під якою ліцензією публікуються матеріали, містити інформацію, наявності якої вимагає ліцензія (хто автор тощо), а також інформацію, достатню для того, щоб інші могли перевірити статус ліцензії навіть якщо цього не вимагає сама ліцензія чи закони про копірайт.

Якщо конкретніше, незалежно від того, вимагає цього ліцензія чи ні, на сторінці опису файлу повинна бути така інформація:

 • Ліцензія на використання цього матеріалу. Вона повинна бути додана за допомогою відповідного шаблону про копірайт.
 • Джерело матеріалу. Якщо завантажувач є автором, це треба чітко вказати (напр., «створено завантажувачем», «власного авторства», «власна робота» тощо). В іншому разі будь ласка, додайте веб-посилання на джерело або повне його цитування, якщо можливо. Зауважте: пояснення на кшталт «Перенесено з Вікіпедії» загалом не вважаються валідним джерелом, якщо тільки це не було місцем першої публікації твору. Треба надавати основне джерело.
 • Автор/творець зображення чи іншого медіафайлу. Для медіафайлів, що перебувають у суспільному надбанні у зв'язку із закінченням терміну дії авторських прав, вирішальною може бути також дата смерті автора (див. розділ про матеріали в суспільному надбанні нижче). Загальний шаблон ліцензії, який стверджує, що завантажувач є правовласником (напр., {{PD-self}}) не може вважатися замінником для цієї вимоги. Єдиний виняток до цього правила — коли автор бажає залишитись анонімним, або в деяких випадках, коли автор невідомий, але є достатньо інформації, щоб підтвердити, що твір справді перебуває в суспільному надбанні (наприклад, за наявності дати створення/публікації).

Такі речі менш важливі, але їх теж слід зазначати, якщо можливо:

 • Опис зображення або медіафайлу. Про що він? Як його створили?
 • Дата і місце створення. Для медіафайлів, що перебувають у суспільному надбанні через завершення терміну дії копірайту зазначення дати може мати вирішальне значення (див. розділ про матеріали в суспільному надбанні нижче).

Такий опис можна здійснювати через шаблон «Information». Щодо використання цього шаблону див. Вікісховище:Перші кроки/Якість та опис.

Рамки ліцензування

У деяких випадках документ (медіафайл) може мати декілька аспектів, які можна і треба ліцензувати: кожна особа, що здійснила істотну частину роботи, має права на її результати, і всі такі співавтори мають зробити свій внесок доступним під вільною ліцензією, див. похідні твори. Однак розрізнення таких частин є нечітким, і може відрізнятися від країни до країни. Ось декілька прикладів, щоб прояснити ситуацію:

 • Для музичного звукозапису до уваги треба брати такі аспекти, і кожен з них має бути під вільною ліцензією (або в суспільному надбанні):
  • Нотний запис (права від композитора)
  • Слова пісні (права від автора слів)
  • Виконання (права від виконавців)
  • Звукозапис (права від технічного персоналу / компанії звукозапису)
 • Для зображення твору мистецтва (сюди також входять обкладинки книг та інші подібні речі) все те ж саме:
  • Творець оригінального твору мистецтва має права на будь-які репродукції та похідні твори.
  • Фотограф має права на зображення, якщо воно не є простою репродукцією оригіналу.
 • Для зображення будівлі, зверніть увагу, що архітектор може зберігати за собою деякі права, якщо виидно якісь виразні архітектурні деталі, але див. також Вікісховище:Свобода панорами.

Це питання часто є проблематичним, якщо мистецький твір не є основним контентом зображення або його нелегко розпізнати: в цьому випадку зазвичай лише творець кінцевого зображення (звукозапису тощо) є його правовласником. Зокрема, при виконанні фотознімка групи людей у музеї фото також може містити деякі картини на стінах. У такому разі авторські права на ці картини не слід брати до уваги. Однак межі такого трактування не дуже чіткі. Політика Вікісховище:De minimis має більше інформації про цю концепцію.

Зверніть увагу, що ліцензію для всіх таких аспектів слід визначати і згадувати окремо. Також зверніть увагу, що більшість репродукцій зазвичай не дають особі, яка створює репродукцію, можливості встановлювати нові авторські права; творець цифрового зображення/ репродукції картини не має нових авторських прав на кінцеве цифрове зображення. Єдиним релевантним копірайтом є авторське право на оригінальну картину. Це стосується також і скріншотів.

Матеріали в суспільному надбанні

Матеріали, випущені під такими ліцензіями як CC0, вважаються еквівалентними матеріалам у суспільному надбанні; твори, яким бракує оригінальності та різні укази теж перебувають у суспільному надбанні; декілька урядів по всьому світі, включно з федеральним урядом США, урядами Каліфорнії та Флориди передають більшість своїх робіт, включно з більшістю свого державного реєстру, в суспільне надбання; настанова про матеріали в суспільному надбанні в англійській Вікіпедії точніше визначає багато таких винятків.

Вікісховище приймає матеріали, що перебувають у суспільному надбанні, тобто, документи, використання яких дозволене відповідно до винятків, окреслених вище, або ж тих, що не підлягають захисту копірайту, або для яких термін дії авторських прав завершився. Але «суспільне надбання» є складним поняттям; закони про копірайт варіюються в різних країнах, а тому один і той же твір може перебувати в суспільному надбанні в одній країні, але все ще бути захищеним авторським правом в іншій. Існують міжнародні договори, такі як Бернська конвенція, що встановлюють певні мінімальні стандарти, але окремі країни можуть вільно переступати ці межі. Загальним неписаним правилом є те, що якщо творець якоїсь роботи помер понад 70 років тому, така його робота потрапляє в суспільне надбання в країні, громадянином якої він був, а також у країні, де цю роботу було вперше опубліковано. Якщо твір анонімний або це спільна робота багатьох авторів (наприклад, енциклопедія), вона зазвичай потрапляє в суспільне надбання через 70 років після першої публікації.

Багато країн користуються сімдесятирічним строком дії авторського права. Важливим винятком є США. З огляду на історичні обставини, США мають дещо складніші правила:

 • Твори, опубліковані до 1929 перебувають у суспільному надбанні.
 • Для творів, уперше опублікованих 1978 року або пізніше: до 70 років після смерті автора. Анонімні або службові твори: до 95 років після першої публікації або 120 років після створення такої роботи
 • Для творів, уперше опублікованих до 1978 року: до 95 років після першої публікації
 • Для творів, уперше опублікованих до 1964 авторські права діють протягом 28 років після публікації (а тому зараз їх термін дії вже завершився) якщо тільки правовласник не подав заявку на відновлення цих прав (протягом вікна між 27 і 28 роком після публікації) — в цьому випадку термін дії продовжується до 95 років після першої публікації — переважна більшість творів, опублікованих до 1964 року перейшли в суспільне надбання, але критично важливо визначити, чи не були авторські права відновлені на окремі з них (що можна зробити на Copyright Office через онлайновий пошук творів, опублікованих з 1951 року)

Для творів, створених до 1978, але опублікованих лише 1978 року або пізніше, є деякі особливі правила. Ці умови діють у США також і для зарубіжних творів.

Як би там не було, рік і місце публікації є істотними. У декількох країнах матеріали, опубліковані до певного року, перебувають у суспільному надбанні. У США такою датою є 1 січня 1929. У деяких країнах увесь матеріал, опублікований урядом, перебуває в суспільному надбанні, тоді як інші уряди зберігають за собою певні авторські права Вікісховища:Правила авторського права за територією.

У США ситуація з копірайтом на звукозаписи (включно з опублікованими до 1929) є особливим випадком. За умовами Статті другої Акту про модернізацію музики, звукозаписи, уперше зафіксовані до 15 лютого 1972 року захищені авторським правом на період часу, який визначається федеральними законами США про авторське право, і залежить від часу першої публікації звукозапису. Це федеральне авторське право застосовується незалежно від будь-яких формальностей (таких як наявність чи ненаявність повідомлення про копірайт, реєстрації та/або поновлення). Тривалість дії авторського права для цього випадку є такою:

 • Звукозаписи, вперше опубліковані до 1923, перейшли в суспільне надбання 1 січня 2022 року.
 • Звукозаписи, вперше опубліковані між 1923 та 1946, захищаються авторським правом протягом 100 років після першої публікації.
 • Звукозаписи, вперше опубліковані між 1947 та 1956, захищаються авторським правом протягом 110 років після першої публікації.
 • Звукозаписи, опубліковані після 1956 і вперше зафіксовані до 15 лютого 1972 року, потраплять у суспільне надбання 15 лютого 2067 року.

Звукозаписи, вперше зафіксовані 15 лютого 1972 року або пізніше, мають у США такий же термін захисту авторських прав і такі ж умови, як і інші твори.

У деяких юрисдикціях (таких як США), особа, що створила якийсь твір, може передати його в суспільне надбання. В інших місцях (таких як Європейський Союз), це технічно неможливо; натомість творець може надати охочим право вільно використовувати зображення через, наприклад, Creative Commons Zero Waiver, який дозволяє відмовитись від усіх прав, наданих копірайтом, але така відмова не може мати таких повноцінних юридичних зобов'язань, які зазвичай розуміються під терміном «суспільне надбання» (напр., стосовно немайнових прав автора).

Діаграма Hirtle — це інструмент, що допомагає визначити, чи якась робота перебуває в суспільному надбанні в США. Вікісховище:Швидкий посібник по міжнародному копірайту допомагає визначити, чи можна вантажити на Вікісховище твір, вперше опублікований за межами США.

Взаємодія між законами про копірайт у США та за їх межами

Кожна достовірна репродукція Мони Лізи розцінюється Вікісховищем як така, що перебуває в суспільному надбанні. Див. «Виняток» у тексті, щоб дізнатися подробиці.

Вікісховище — це міжнародний проект, але його сервери розташовані в США, а його вміст має бути максимально доступним для повторного використання. Завантаження творів, країною походження яких є не США зазвичай дозволяються тільки тоді, коли твір або перебуває в суспільному надбанні, або його використання регулюється валідною вільною ліцензією як у США, так і в країні пойого походження. «Країною походження» загалом вважається та країна, де твір було опубліковано вперше.[1]

При завантаженні матеріалу, що походить з якоїсь іншої країни, не з США, зазвичай застосовуються закони про копірайт тієї країни та США. Якщо матеріал було збережено з якогось стороннього сайту й потім завантажено на Вікісховище, застосовуються закони США, країни проживання завантажувача, і країни перебування серверів такого веб-сайту. Таким чином, будь-яка ліцензія на використання матеріалу має дієти в усіх релевантних юрисдикціях; якщо матеріал перебуває в суспільному надбанні, він зазвичай має бути в суспільному надбанні в усіх таких юрисдикціях (а також у країні походження твору), щоб його можна було опублікувати на Вікісховищі.

Наприклад, якщо особа у Великій Британії завантажує зображення із французького веб-сайту на сервер Вікісховища, такий завантажувач має враховувати закони про авторське право у Великій Британії, Франції та в США. Щоб така особа могла завантажити фотографію на Вікісховище, це фото має перебувати в суспільному надбанні у Франції, Великій Британії та в США, або ж має бути прийнятна ліцензія на авторські права на цю фотографію, яка б діяла у Великій Британії, США та Франції.

Виняток: Достовірні репродукції двовимірних творів мистецтва, таких як картини, що перебувають у суспільному надбанні, є винятком з цього правила. В липні 2008, вслід за заявою, що уточнила політику ФВМ, Вікісховище провело голосування, за результатами якого було вирішено, що всі такі фотографії приймаються як такі, що перебувають у суспільному надбанні незалежно від країни походження, але їх треба позначати шаблоном попередження. Подробиці можна дізнатися на сторінці Вікісховище:Коли використовувати тег PD-Art.

Закон про договори Уругвайського раунду

Головна сторінка: Вікісховище:Авторські права, відновлені на основі URAA

Закон про договори Уругвайського раунду, або URAA, це закон США, що відновив у США авторські права на твори, які станом на дату прийняття URAA все ще були захищені авторським правом у країні походження. Цією датою було 1 січня 1996 для більшості країн. Це означає, що зарубіжні твори стали захищеними авторським правом у США навіть якщо перед датою URAA вони перебували в суспільному надбанні у США. Див. також Wikipedia:Non-U.S. copyrights.

Оскільки конституційність цього закону було піддано сумніву через суд, Вікісховище спершу дозволяло користувачам завантажувати зображення, які перебували б у суспільному надбанні, якби не URAA. Однак конституційність URAA була підтверджена Верховним судом США у справі Голан проти Холдера. Після обговорення, було визначено, що окреслені файли ніхто не стане масово вилучати, а натомість їх доведеться переглядати індивідуально. Було також подальше обговорення щодо найкращого методу перевірки відповідних файлів, результатом чого стало створення вікіпроекту Вікісховище:Вікіпроект «Суспільне надбання».

Файли, що підпадають під визначення URAA слід позначати шаблоном {{Not-PD-US-URAA}}.

Файли, номіновані на вилучення за результатами URAA, треба дуже обережно оцінювати, так само як і їхній статус копірайту за законами США та місцевими законами. Сама по собі заява про те, що URAA застосовується до певного файлу, не може бути єдиною підставою вилучення. Якщо в результаті оцінки статусу копірайту виникнуть значні сумніви щодо свободи файлу за законами США чи місцевими законами, такий файл слід вилучити згідно з превентивним принципом.

Old orphan works

Old orphan works are accepted, provided that

 • the works were created before 1929;
 • or, the works were created before the pma duration (required years after the author's death) in the country of origin, which would satisfy {{PD-1996}} if published at the time of creation (e.g. works created before 1946 for 50 years pma countries, if the URAA date is 1996).

PD 1.0 and Flickr

See also: Commons:Flickr files.

CC Public Domain Icon

The Creative Commons Public Domain 1.0 mark (PDM) is often applied to images on photography websites such as Flickr.com, and is not a license. Despite this, the community found that when a user applies PDM to their own work, they are releasing their work to be in the public domain, and these works are believed to be freely licensed. For further information, see Accept files published by the copyright holder with a Public Domain Mark.

Добропорядне використання неприйнятне на Вікісховищі

Вікісховище не приймає контенту на умовах добропорядного використання. Див. Вікісховище:Добропорядне використання.

Похідні твори

Цей монтаж є прикладом похідного твору. Він містить різноманітні зображення, наявні тут раніше, які були випущені під ліцензією GFDL та іншими сумісними ліцензіями вільного контенту.

Якщо Вам потрібне зображення Міккі Мауза, звісно, Ви не можете його просто зісканувати. Чому б не взяти зображення якоїсь маленької фігурки й завантажити його сюди? Не робіть цього. Причиною того, що Ви не можете завантажувати фотографії таких фігурок є те, що вони вважаються похідними творами. Такі твори не можна публікувати без згоди творця оригінальної роботи.

Закон США про копірайт від 1976 року, розділ 101, говорить: «Похідний твір — це твір, заснований на одному або більше попередніх творів, таких як переклад, музичне аранжування, драматизація, белетризація, версія відеокліпу, звукозапис, репродукція твору мистецтва, конспект, резюме, чи будь-яка інша форма, у якій твір може бути перероблений, трансформований чи адаптований. Твір, що складається з редакторських версій, анотацій, переробок чи інших модифікацій, які, в цілому, репрезентують оригінальний твір автора, є "похідним твором".» Фотографія елемента, захищеного авторським правом, у юрисдикції США вважається похідним твором. Закон США про авторське право від 1976 року, розділ 106: «(...) Правовласник під цією назвою має ексклюзивні права на виконання й авторизацію на здійснення таких речей: (...) (2) підготовка похідних творів на основі творів, захищених авторським правом;»

Тому «неавторизовані» похідні твори, такі як фотографії фігурок, іграшок тощо, мають бути вилучені. Більше інформації можна отримати на сторінці Вікісховище:Похідні твори.

Виняток: так звані корисні товари — об'єкти, функція яких є по-справжньому утилітарною, навіть якщо вони мають комерційний дизайн, не є об'єктами захисту авторських прав у США. Відповідно, їхні зображення не вважаються похідними творами у законах США. Про деталі й застосовність цього винятку див. рішення Верховного суду в справі Мейзер проти Стейна, а також {{Useful-object-US}}.

Простий дизайн

Логотип Microsoft — {{PD-textlogo}}

Що стосується торгових знаків (див. також Commons:Copyright rules by subject matter#Trademarks): Більшість комерційних елементів і продуктів захищаються законами про інтелектуальну власність у той чи інший спосіб, але авторське право — це лише один з видів такого захисту. Важливо розрізняти копірайт, торгові знаки і патенти. Вікісховище загалом вимагає дотримання лише обмежень, накладених авторським правом, з таких причин:

 1. Майже за всім можна закріпити товарний знак, а забороняти все просто не має сенсу.
 2. Обмеження на товарні знаки й індустріальний дизайн доречні у випадку промислової репродукції, але фотографії таких елементів можна вільно відтворювати.

→ З цих причин Вікісховище приймає всі торгові знаки, термін дії авторських прав на які завершився. Понад це, Вікісховище приймає зображення з текстом із загальним шрифтом і таким, що має прості геометричні форми, навіть якщо це — логотип зі своїм торговим знаком, — на підставі того, що таке зображення не є достатньо креативним, щоб викликати будь-який захист авторських прав.[2] Такі зображення слід позначати тегом {{PD-ineligible}} або одним зі списку конкретніших тегів для цього типу творів (напр., {{PD-textlogo}} для простих логотипів).

Растрові відтворення (напр., зображення у форматі PNG) незахищених авторським правом простих дизайнів самі по собі можуть трактуватись як незахищені авторським правом. У випадку векторних зображень (напр., файлів у форматі SVG) незахищених авторським правом простих дизайнів відповідь на питання про те, чи має векторна репрезентація свій власний копірайт, є не такою чіткою; див. інформацію про авторські права на шрифти в англійській Вікіпедії, а також {{PD-textlogo}} сторінку обговорення, щоб дізнатися більше.

Часто буває дуже важко визначити, чи захищений дизайн авторським правом чи ні, і зображення такого типу часто номінують на вилучення із різними результатами. Див.Вікісховище:Поріг оригінальності та/або «Поріг оригінальності» (у Вікіпедії) для ознайомлення.

Шрифти

"COM:FONT" redirects here. For the fonts available for SVG rendering, see meta:SVG fonts.

Растрова обробка шрифтів (або гарнітур) не захищається авторським правом у США, а тому перебуває в суспільному надбанні. Однак вона може бути захищена в інших країнах (див. intellectual property of typefaces у Вікіпедії). Вам слід використовувати {{PD-font}} у цьому випадку.

Правила копірайту

Деякі підказки про застосовні правила копірайту можна знайти на таких сторінках:

Див. також


Див. також

Примітки

 1. In cases where a work is simultaneously published in multiple countries, the "country of origin" is the country which grants the shortest term of copyright protection, per the Berne Convention.
 2. Див. справу Ets-Hokin проти Skyy Spirits Inc, де було вирішено, що логотип і зображення пляшки горілки SKYY не можуть захищатися авторським правом.

Зовнішні посилання

Інше: