Commons:OTRS/fa

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
Shortcuts
COM:OTRS
OTRS
رابط کاربری داوطلبان اوتی‌آراس
نمونه‌ای از تصاویری که اجازهٔ استفاده از آنها توسط اوتی‌آراس دریافت شده‌است.

اوتی‌آراس مخفف سامانهٔ متن‌باز درخواست بلیط (Open-source Ticket Request System) است. در ویکی‌انبار معمولاً بدین معناست که اجازهٔ استفادهٔ آزاد از پرونده توسط ایمیل دریافت و توسط کاربری با دسترسی اوتی‌آراس تأیید شده (یا منتظر تأیید) است. اوتی‌آراس در پروژه‌های دیگر ویکی‌مدیا برای پاسخ به درخواست‌های مطبوعات یا مردم به زبان‌های مختلف بکار می‌رود.

«ارسال چیزی به اوتی‌آراس» به معنای فرستادن نامه‌ای به permissions@wikimedia.org و بررسی‌شدن آن توسط داوطلبان اوتی‌آراس است.

برای یافتن یک داوطلب اوتی‌آراس به Category:Commons OTRS volunteers بروید یا از تابلوی اعلانات اوتی‌آراس استفاده کنید. اوتی‌آراس معمولاً انباشته از ایمیل‌های مختلف است بنابراین حتی ممکن‌است یک ماه طول بکشد تا فردی جواب ایمیلتان را بفرستد. اگر زمان پاسخ به ایمیل/درخواست شما بیش از حد طولانی شده‌است، با یکی از این افراد تماس گرفته و از ایشان بخواهید تا مورد را پیگیری کند.

مجوز تصاویر: چه هنگامی باید با اوتی‌آراس ارتباط داشته باشم؟[edit]

من اجازه‌نامهٔ آپلود عکسی را در کامانز دریافت کرده‌ام
لطفاً اجازه‌نامه را برای آدرس داده‌شده در بالا ارسال کنید. صاحب عکس بایستی بطور واضح بیان کرده باشد که آن را تحت یک مجوز آزاد منتشر می‌کند. برای اجتناب از آشفتگی و سوءتفاهم بسیار بهتر است که یکی از الگوهای ایمیل برای این کار استفاده شود. اجازه‌نامه بایستی بطور مشخص دارای یکی از مجوزهای آزاد بوده و انتشار عکس را محدود به ویکی‌پدیا یا کامانز نکند. اگر شما از قبل تصویر را در کامانز بارگذاری کرده‌اید، دستورالعمل‌های Template:OP را دنبال کنید.
من صاحب حق تکثیر تصویر هستم ولی قبلاً این عکس در جای دیگری منتشر شده‌است.
لطفاً برای ما بطور شفاف بنویسید که مایل هستید تصویرتان تحت یک مجوز آزاد مشخص منتشر شود. برای الگوهای مناسب Commons:Email templates را ببینید.
من صاحب حق تکثیر تصویر هستم ولی تصویر من بدون اجازه در کامانز گذاشته شده‌است.
برای ما ایمیلی (به permissions@wikimedia.org) بفرستید و در آن اطلاعات موجود در مورد خودتان و محل انتشار قبلی عکس و ... را بطور کامل بنویسید.

چه هنگامی تماس با اوتی‌آراس لازم نیست؟[edit]

عکاس تصویر خودم هستم و قبلاً هم در جایی منتشر نشده‌است.
فقط دستورالعمل‌های صفحهٔ Commons:Upload را دنبال کنید.
من اجازه‌نامهٔ تصویر را ندارم و تصویر تحت هیچ‌کدام از مجوزهای آزاد منتشر نشده‌است.
کامانز تنها تصاویر تحت مجوزهای آزاد یا تحت مالکیت عمومی را قبول می‌کند.
من تصویر را در فلیکر پیدا کرده‌ام که در آنجا تحت یک مجوز آزاد منتشر شده‌است.
کامانز برای بازبینی چنین تصاویری رویه‌ای دارد. لطفاً Commons:Flickr images را ببینید.

اگر شما صاحب حق تکثیر تصویر نیستید[edit]

اگر شما صاحب حق تکثیر تصویر نیستید و اثر مورد نظر شما تحت مالکیت عمومی یا مجوزهای آزاد سازگار با کامانز منتشر نشده باشد، بایستی با صاحب حق تکثیر تصویر تماس بگیرید.

  1. قبل از بارگذاری تصویر در کامانز با صاحب حق تکثیر تصویر تماس گرفته و از او بخواهید که اثر خود را تحت یکی از مجوزهای آزاد منتشر کند.
  2. صاحب حق تکثیر باید یکی از مجوزهای آزاد مجاز در کامانز را انتخاب کند. مخصوصاً به خاطر داشته باشید که محدود کردن استفاده از تصویر به ویکی‌پدیا یا پروژه‌های ویکی‌مدیا مجاز نیست. برای قالب‌های توصیه‌شده برای ارسال ایمیل به خالق اثر Commons:Email templates را ببینید.
  3. هنگامی که پاسخ ایمیلتان را از صاحب حق تکثیر تصویر دریافت کردید، بررسی کنید که مجوز داده شده توسط وی با کامانز سازگار باشد. اگر مجوز داده شده با کامانز سازگار بود، تصویر را بارگذاری کرده و پرونده را برچسب {{subst:OP}} بزنید تا اعلان یک اوتی‌آراس در حال بررسی به آن اضافه شود.
  4. پس از آن ایمیل حاوی اجازه‌نامهٔ صریح خالق اثر را به permissions@wikimedia.org یا بفرستید. این ایمیل بایستی شامل مشخصات کامل ایمیل و مکاتبات قبلی با دارندهٔ حق تکثیر و لینکی به تصویر در کامانز باشد.
    • حتماً اطلاعات منبع تصویر و تایید مجوز (که باید در ایمیل باشد) را ذکر کنید.
  5. یکی از داوطلب‌های اوتی‌آراس با بررسی ایمیل‌ها اطمینان حاصل می‌کند که تمام اطلاعات مورد نیاز و همچنین اجازه‌نامه توسط خالق اثر داده شده باشد. در این صورت او {{OTRS pending}} را با {{PermissionOTRS}} جایگزین می‌کند.

(اگر شما خودتان صاحب حق تکثیر هستید و ایمیل را برای تایید مجوز تصویر خود که قبلاً منتشر شده‌است را می‌فرستید، بدیهی است که بایستی نامهٔ مجوز را از طرف خودتان بفرستید.)

اعلام موافقت با استعلام‌ها[edit]

العربية | català | English | español | euskara | فارسی | français | Հայերեն | Bahasa Indonesia | italiano | 日本語 | norsk (bokmål) | norsk (nynorsk) | polski | русский | sicilianu | slovenščina | svenska | українська | اردو | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | 中文(台灣)‎ | +/−
به دلیل تعدد پاسخ‌های مبهم به استعلام‌های مربوط به اجازه‌نامه‌ی استفاده از تصاویر، متون و مانند آن (از قبیل «من به ویکی‌پدیا اجازه می‌دهم تا از عکس‌های من استفاده کند») توصیه می‌شود که از یک موافقت‌نامه‌ی استاندارد در ایمیل‌ها استفاده شود. در ایمیل به این موافقت‌نامه اشاره کنید تا مؤلف/ صاحب حق تکثیر بتواند در پاسخ ایمیل از آن استفاده کند. پیش‌نویس زیر بایستی بر طبق نیاز اصلاح شده و اطلاعات ضروری دیگر بدان افزوده شود. توجه داشته باشید که «اثر» و «مجوز» بایستی در پاسخ ایمیل با مشخصات تصویر و مجوز آن جایگزین شده‌باشد. اگر لینکی به فایل بصورت آنلاین موجود نبود، شما می‌توانید تصویر مورد نظر را با استفاده از الگوی {{OTRS pending}} در کامانز بارگذاری کرده و از مؤلف اثر بخواهید که در موافقت‌نامه به آن لینک دهد.

توجه داشته باشید که شما بایستی متن را در ۳ جا تغییر دهید: لینک به اثر (عکس/فایل صوتی/تصویری)، یک مجوز و تاریخ و نام. همچنین لینکی به تصویر موجود در کامانز که مجوز به آن مربوط است را در ایمیل قرار دهید.

به: permissions@wikimedia.org


من بدین وسیله اعلام می‌دارم که یکی را انتخاب کنید: [نام خودتان] یا [نام دارندهٔ حق تکثیر] خالق و/یا تنها صاحب حق تکثیر انحصاری [اثر را در اینجا توصیف کنید - جزییات اثر را بیان کرده آن را به ایمیل ضمیمه کنید و یا لینکی به آن در اینترنت را ذکر کنید] (می‌باشم/می‌باشد).

من موافقت خود را با انتشار اثر یادشده تحت مجوز آزاد Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International اعلام می‌کنم.

من تأیید می‌کنم که با این عمل به هر فردی اجازهٔ استفاده از این اثر در محصولات تجاری و تغییر آن مطابق نیازشان را می‌دهم، به شرطی که شرایط مجوز و قوانین دخیل دیگر را رعایت کند.

من می‌دانم که این موافقت‌نامه محدود به ویکی‌پدیا یا وب‌گاه‌های مرتبط نیست.

من می‌دانم که مالکیت حق تکثیر و نیز حق انتساب اثر مطابق مجوز انتخاب‌شده، همواره نزد دارندهٔ حق تکثیر محفوظ می‌ماند. تغییراتی که دیگران در اثر اعمال می‌کنند به دارندهٔ حق تکثیر نسبت نخواهد داده شد.

من تأیید می‌کنم که لغو این موافقت‌نامه از جانب من ممکن نیست و اثر مذکور ممکن است بطور دائمی در یک پروژهٔ ویکی‌مدیا نگه داشته شود یا نشود.

[نام و مشخصات ارسال کننده (برای امکان تائید صحت اطلاعات)]
[اختیارات ارسال کننده (آیا شما رئیس، وکیل و یا خود صاحب حق تکثیر هستید)]
[تاریخ]

انواع مجوزها

شما بایستی حداقل یکی از مجوزهای موجود در فهرست مجوزهای آزاد را انتخاب کنید. هدف تمام مجوزهای مورد استفاده‌ی ما مشابه است. شما بایستی مجوز مشخصی را ذکر کنید: مثلاً CC-BY-SA version 3.0 یا Creative Commons Attribution-Share-Alike 3.0 مورد قبول است. تنها بیان Creative Commons license، Creative Commons Attribution-ShareAlike، یا CC-BY-SA (بدون شماره نسخه) کافی نیست. همچنین شما ملزم به استفاده از مجوز دوتایی برای تصویرتان نیستید.


مهم: شما بایستی یکی از مجوزهایی که می‌شود در کامانز بکار برد را ذکر کنید؛ در غیراینصورت موافقت‌نامه معتبر نیست.

آدرس ایمیل

ایمیل‌های اجازه‌نامه را برای تیم اوتی‌آراس ما به آدرس permissions@wikimedia.org بفرستید.

ایمیلی که شما می‌فرستید باید از آدرسی شناخته‌شده باشد. به عنوان مثال اگر شما مجوز انتشار عکسی از یک سایت اینترنتی را ارسال می‌کنید، آدرس ایمیل شما باید از همان سایت بوده و یا در بخش ارتباط با سایت آمده باشد. اگر شما مجوز اثری را که آنلاین موجود نیست را می‌فرستید، بایستی هویت خود را احراز کنید. اگر شما به عنوان وکیل صاحب حق تکثیر اجازه‌نامه را صادر می‌کنید، بایستی بتوانید وکالت ایشان را اثبات کنید.

الگوهای صفحه عکس[edit]

  • کاربرانی که اجازه‌نامه را به اوتی‌آراس فرستاده‌اند ولی تائیدیهٔ آن را هنوز دریافت نکرده‌اند، می‌توانند از {{subst:OP}} برای اطلاع دادن به کاربران دیگر استفاده کنند.
  • داوطلبان اوتی‌آراس هنگامی که اجازه‌نامه را دریافت کرده‌اند اما شفاف‌سازی یا مکاتبهٔ بیشتر مورد نیاز است، می‌توانند از {{subst:OR|id=number}} استفاده کنند.
  • داوطلبان اوتی‌آراس هنگامی که اجازه‌نامه تایید شده و در سیستم اوتی‌آراس ویکی‌مدیا بایگانی شده‌است، می‌توانند از {{PermissionOTRS|id=number}} استفاده کنند.