ویکی‌انبار: محدودهٔ پروژه

From Wikimedia Commons, the free media repository
(Redirected from Commons:PS/fa)
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Project scope and the translation is 99% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Project scope and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

Shortcuts : COM:PS • COM:SCOPE • COM:OOS • OOS

ویکی‌انبار یک «مخزن پرونده‌های رسانه‌ای» است که دسترسی به آثار دامنهٔ عمومی و یا تحت مجوزهای آزاد را برای همگان فراهم می‌آورد (نظیر محتواهای آموزشی صوتی، تصویری و ویدئویی).

این صفحه نیاز دارد که طولانی باشد. اگر فقط به‌دنبال دیدی کلی هستید ویکی‌انبار: حوزهٔ پروژه/خلاصه را ببینید.

هدف ویکی‌انبار

هدف ویکی‌انبار این است که یک مخزن پرونده های رسانه‌ای گردآوری کند:

 • که در دسترس عموم مردم باشد و محتوای آموزشی برای همه دارای پروانه آزاد باشد و
 • بتواند در نقش یک مخزن عمومی برای پروژه‌های مختلف بنیاد ویکی‌مدیا عمل کند.

معنی واژه «آموزشی» در اینجا فراهم آوردن ابزارهای دانش و اطلاع‌رسانی است.

محدوده انبار

برای داشتن شرایط نگهداری در انبار ویکی‌مدیا، تمام پرونده‌ها و انواع دیگر محتوا باید در محدوده هدف انبار باشند. هر چیزی که در اینجا بارگذاری شده و خارج از این محدوده باشد، با دلیل OOS (مخفف Out Of Scope؛ به معنی خارج از محدوده) حذف خواهد شد.

محتوای آموزشی مستثنی‌شده

بخش مشخصی از محتوا از انبار استثنا شده‌است. این به دلیل غیرآموزشی بودن ذاتی محتوا نیست؛ بلکه به این دلیل است که پروژه‌های دیگری از بنیاد ویکی‌مدیا وجود دارند که برای نگهداری چنین محتوایی مناسب‌تر هستند. این موضوع شامل پرونده‌های رسانه‌ای و نوشته‌ها می‌شود.

محتوای آموزشی مستثنی‌شده شامل موارد زیر است:

 • مقاله‌های دانشنامه‌ای؛ این مقالات را می‌توان در ویکی‌پدیا نگهداری کرد.
 • اخبار (که می‌توانند در ویکی‌خبر نگهداری شوند)، گزارش‌های آب‌وهوایی کلی و موارد مشابه.
 • پرونده‌هایی که هیچ محتوای دانشنامه‌ای جز متن خام ارائه نمی‌دهند. محتوای صرفاً متنی، مثل نسخه متنی از یک دستور پخت، فهرستی از دستورالعمل‌ها، اشعار، داستان، نقل‌قول، تعاریف واژه‌نامه‌ای، برنامه‌های تدریس یا محتوای مربوط به کلاس درس و موارد مشابه بهتر است که در جای دیگری، مثلاً در ویکی‌کتاب، ویکی‌گفتاورد، ویکی‌واژه، ویکی‌دانشگاه یا ویکی‌نبشته، نگهداری شود.

با این وجود، انبار می‌تواند برای بارگذاری چنین محتوایی استفاده شود؛ در صورتی که محتوا در یک پرونده قابل‌انتشار رسانه‌ای که برای یکی دیگر از پروژه‌های میزبانی‌شده توسط بنیاد ویکی‌مدیا (WMF) کاربردی است وجود داشته باشد. بر همین اساس، کپی‌های اسکن‌شده از نوشته‌های موجود که برای دیگر پروژه‌های بنیاد ویکی‌مدیا کاربردی هستند (مثلاً نقش مبنای یک منبع معتبر و تأییدپذیر را ایفا می‌کنند) درون محدوده قرار می‌گیرند. علاوه بر این، پرونده‌هایی که حاوی چیزی با ارزش فراتر از متن خام هستند هم مجازند. برای مثال، پرونده‌هایی که شامل اسکن کتاب‌ها، روزنامه‌ها و موارد مشابه فاقد حق نشر هستند و قلم، طرح‌بندی، تصاویر تعبیه‌شده و موارد مشابه را در خود دارند درون محدوده قرار می‌گیرند.

بخش ۱ محدوده: پرونده‌ها

پرونده‌های بارگذاری‌شده فقط در صورتی در محدوده قرار می‌گیرند که تمام شرایط زیر را برآورده کنند. هر پرونده:

 • باید یک پرونده رسانه‌ای باشد.
 • باید پرونده‌ای با فرمت مجاز و آزاد باشد.
 • باید تحت مجوز آزاد منتشر شده یا در مالکیت عمومی باشد.
 • باید به‌طرز واقع‌بینانه‌ای برای یک هدف آموزشی کاربردی باشد.
 • نباید صرفاً شامل محتوای آموزشی مستثنی‌شده باشد.

این معیارها با جزئیات بیشتری در زیر شرح داده شده‌اند.

باید یک پرونده رسانه‌ای باشد

انبار ویکی‌مدیا فقط پرونده‌های رسانه‌ای را، مثل عکس، تصاویر اسکن‌شده، نمودار، پویانمایی، صوت (مثلاً موسیقی و دیالوگ) و کلیپ‌های ویدئویی، در کنار هرگونه فراداده مرتبط، میزبانی می‌کند. نوشته‌های توضیحی و دیگر نوشته‌ها در صفحه پرونده و فقط تا حدی که به [[#هدف ویکی‌انبار |هدف انبار]] رسیده و شامل محتوای آموزشی مستثنی‌شده نباشند، مجاز هستند.

موارد زیر به‌عنوان پرونده رسانه‌ای در نظر گرفته نشده و اینجا میزبانی نمی‌شوند.

 • برنامه‌های رایانه‌ای در هر فرمتی، شامل پرونده‌های قابل‌اجرای باینری و کد مبدأ خام. کد مبدأ می‌تواند در صورت ارتباط، بخشی از توضیحات یا فراداده پرونده باشد؛ مثلاً یک پرونده گرافیکی ممکن است حاوی توضیحاتی درباره کد استفاده‌شده برای ساخت آن باشد.
 • پرونده‌هایی که صرفاً نشانگر متن خام هستند؛ مثلاً پرونده‌های اسکی (ASCII)، کد مبدأ خام به گونه‌ای که بالاتر ذکر شد و موارد دیگر.

باید پرونده‌ای با فرمت مجاز و آزاد باشد

تنها فرمت‌های آزاد پرونده مجاز هستند. فرمت‌های اختصاصی همچون اسناد مایکروسافت ورد و اکسل، AAC، WMA، اچ.۲۶۵، HEIC، فلش و موارد مشابه مجاز نیستند. به‌طور کلی‌تر، هر پرونده‌ای که برای دسترسی به محتوای آن به یک برنامه غیررایگان یا یک کدک با حق اختراع ثبت‌شده نیاز باشد، ممنوع است.

فهرستی از فرمت‌های مجاز فعلی در Commons:Project scope/Allowable file types/fa وجود دارد.

باید تحت مجوز آزاد منتشر شده یا در مالکیت عمومی باشد

انبار ویکی‌مدیا فقط محتوای آزاد را می‌پذیرد. به بیان دیگر، پرونده‌هایی که تحت مجوز آزاد منتشر شده یا در مالکیت عمومی هستند. پرونده‌ای در مالکیت عمومی در نظر گرفته می‌شود که تمام حق نشر آن منقضی شده یا دارنده/دارندگان حق نشر با چشم‌پوشی برگشت‌ناپذیر از تمام حق نشر، به‌طور داوطلبانه محتوای پرونده را در مالکیت عمومی منتشر کرده‌اند. پرونده‌ای که فاقد شرایط لازم برای حفاظت در چارچوب حق نشر است هم در مالکیت عمومی در نظر گرفته می‌شود.

هر پرونده‌ای که در اینجا میزبانی می‌شود به‌طور معمول می‌بایست در قانون ایالات متحده و قانون کشور مبدأ، در صورت تفاوت، تحت مجوز آزاد منتشر شده یا در مالکیت عمومی باشد. ویکی‌انبار:پروانه‌دهی را ببینید.

شرایط لازم پروانه‌دهی

برای این که یک پرونده تحت مجوز آزاد در نظر گرفته شود، مالک حق نشر باید پرونده را تحت یک مجوز بازگشت‌ناپذیر منتشر کند که:

 • استفاده آزاد مجدد را به هر منظوری، شامل مقاصد تجاری، مجاز برشمارد.
 • ایجاد آثار اشتقاقی را مجاز برشمارد.

شرایط غیرمجاز پروانه

شرایط پروانه‌دهی زیر مجاز نیستند:

 • فقط استفاده غیرتجاری یا آموزشی.
 • محدودیت در مورد ایجاد آثار اشتقاقی؛ به‌غیر از کپی‌لفت.
 • نیازمندی برای پرداخت وجه یا اطلاع‌رسانی در مورد استفاده؛ این موارد می‌توانند «درخواست شوند» ولی نباید اجباری باشند.
 • محدودیت در مورد محلی که می‌توان از اثر استفاده کرد؛ مثلاً: استفاده فقط در ویکی‌پدیا مجاز است.

پروانه‌هایی با این محدودیت‌ها تا زمانی که اثر دوپروانه‌ای یا چندپروانه‌ای بوده و حداقل یک گزینه پروانه‌دهی که حاوی چنین محدودیتی نیست داشته باشد، مجاز هستند.

«پروانه‌ها»یی که ادعا می‌کنند صرفاً اجازه استفاده منصفانه را می‌دهند مجاز نیستند. استفاده منصفانه یک حق نیست که بتواند توسط مالک حق نشر پروانه‌دهی شود، و در هر شرایطی هرگز در انبار پذیرفته نیست.

شرایط مجاز پروانه

این شرایط مجاز هستند:

 • نیازمندی برای آوردن نام مالک(ان) حق نشر («یادکرد»).
 • نیازمندی برای این که هر اثر اشتقاقی باید تحت شرایطی مشابه اثر اصلی پروانه‌دهی شود («اشتراک‌همسان»/«کپی‌لفت»).

سیاست پروانه‌دهی باجزئیات در ویکی‌انبار:پروانه‌دهی تعریف شده‌است.

شواهد

In all cases the uploader must provide appropriate evidence to demonstrate either that the file is in the public domain or that the copyright owner has released it under a suitable licence. Typically that requires at least that the source of the file be specified,[1] along with the original source where the file is a derivative work. Also, the creator or copyright owner should be identified, if known or reasonably ascertainable. If there is any question, evidence may need to be supplied that the copyright owner has indeed released the file under the given licence.

Where the file is a photograph which shows an identifiable person, the subject's consent may be required as described at Commons:Photographs of identifiable people.

In all cases, the burden of proof lies on the uploader or other person arguing for the file to be retained to demonstrate that as far as can reasonably be determined:

 • پرونده در مالکیت عمومی است یا به‌درستی پروانه‌دهی شده است، و
 • اجازه‌های لازم گرفته شده است.

In the case of an old file, date and country of publication can help determine if the file is in the public domain due to age.

یادداشت‌ها
 1. Note that in the case of files found on the Web, this should not be the URL of the file, but the URL of the page containing the file, so that Commons editors can find background information when required.

اصل احتیاط

هدف کاربران انبار این است که با حسن نیت منبعی را جهت پرونده های رسانه ای که بیشترین تلاش برای اطمینان از رایگان بودن آنها یا دارا بودن لیسانس رایگان شده است، ایجاد و نگهداری کنند. بر اساس "اصل پیشگیرانه" زمانی که در مورد رایگان بودن یک پرونده به میزان زیادی شک وجود دارد، آن پرونده باید حذف شود.

هم چنین، استدلالهایی که مفهوم آن "می‌توان بیخیال آن شد" هستند، از قبیل استدلالهای زیر، بر خلاف اهداف انبار هستند:

 1. "صاحب حق کپی پرونده این مورد را پیگیری نمیکند یا توانایی این کار را ندارد."
 2. "صاحب حق نشر هرگز متوجه نخواهد شد."
 3. "صاحب حق کپی ناراحت نخواهد شد/باید خوشحال هم باشد که ما اثر او را منتشر کرده ایم."
 4. "کسی نمیداند صاحب اثر کیست، بنابراین واقعا اهمیت ندارد."
 5. "این پرونده واقعا اموال مشترک محسوب میشود. این پرونده سرتاسر اینترنت یافت میشود و هیچ کس هم تابحال شکایتی نداشته است."

Shortcuts

باید به شکل واقع‌بینانه‌ای برای مقاصد آموزشی قابل استفاده باشند

عبارت «آموزشی» باید با توجه به مفهوم گستردهٔ آن در «فراهم‌آوری دانش، دستورالعمل یا اطلاعات» تفسیر شود.

در بخش‌های زیر، هر استفاده‌ای که با حسن نیت انجام نشده به شمار نمی‌آید. برای مثال، تصاویری که در یک صفحه بحث و صرفاً برای اشاره به یک نکته استفاده می‌شوند می‌توانند نادیده گرفته شوند.

پرونده‌ای که در پروژه دیگری از ویکی‌مدیا استفاده شده‌است

یک پرونده رسانه‌ای که در یکی دیگر از پروژه‌های بنیاد ویکی‌مدیا استفاده شده به‌طور خودکار برای یک هدف آموزشی کاربردی دانسته می‌شود؛ چرا که پرونده‌ای است که برای دلایل عملیاتی، مثل استفاده در یک الگو یا موارد مشابه، استفاده شده‌است. چنین پرونده‌ای صرفاً به این دلیل که ممکن است کیفیت پایینی داشته باشد مناسب حذف نیست: اگر استفاده می‌شود، کافیست.

بارگذاری تعداد کمی تصویر (مثلاً از خودتان) برای استفاده در صفحه کاربری شخصی انبار یا پروژه‌های دیگر به‌شرطی که آن کاربر در آن پروژه یک مشارکت‌کننده فعال بوده یا باشد، مجاز است.

تأکید می‌شود که انبار نظرش را در خصوص محدوده به دیگر پروژه‌ها تحمیل نمی‌کند. اگر تصویری در صفحه‌ای در پروژه‌ای دیگر (جز صفحه‌های کاربری یا صفحه‌های بحث) استفاده می‌شود، همین برای قرار گرفتنش در محدوده پروژه کافی است.

پرونده‌ای که صرفاً در انبار استفاده می‌شود

یک پرونده غیرآموزشی صرفاً به این خاطر که در یک صفحه گالری یا رده انبار استفاده شده، یا به این خاطر که در یک صفحه کاربری (فضای نام «کاربر:») استفاده شده، هدف آموزشی را برنمی‌آورد. با این حال، بارگذاری تعداد اندکی از تصاویر (مثلاً از خودتان) برای استفاده در یک صفحه کاربری شخصی انبار مجاز است. پرونده‌هایی که مربوط به پروژه‌ها یا رویدادهای اجتماع ویکی‌مدیا، مثلاً جلسات کاربران، هستند هم مجازند.

پرونده‌ای که به‌طور مشروع استفاده نشده‌است

یک پرونده رسانه‌ای که:

 • به‌طور واقع‌بینانه‌ای برای یک هدف آموزشی کاربردی نیست، و
 • به‌طور مشروع و به‌نحوی که بالاتر بحث شد استفاده نشده

خارج از محدوده انبار ویکی‌مدیاست.

در اینجا تأکید روی کاربرد واقع‌گرایانه در یکی از پروژه‌های ویکی‌مدیا یا دیگر کاربردهای آموزشی است. تمام تصاویری که مثال هستند به‌طور واقع‌گرایانه برای یک هدف آموزشی مفید نیستند. یک تصویر با این استدلال که ممکن است برای درج تصویر در مقاله‌ای در ویکی‌پدیا در خصوص «فلان» استفاده شود؛ صرفاً چون «فلان» سوژه تصویر است، به‌طور جادویی کاربردی نمی‌شود.

برای مثال، این واقعیت که یک تصویر تار استفاده‌نشده از لحاظ تئوری می‌تواند برای درج در مقاله‌ای در خصوص «اشتباه‌های معمول در عکس‌برداری» استفاده شود به این معنا نیست که ما باید تمام تصاویر تار را نگه داریم. این واقعیت که یک عکس لحظه‌ای از دوست شما از لحاظ تئوری می‌تواند برای درج در مقاله‌ای در خصوص «عکاسی پرتره» استفاده شود به این معنا نیست که ما باید تمام تصاویر افراد ناشناخته را نگه داریم. این واقعیت که یک تصویر پورنوگرافی استفاده‌نشده از لحاظ تئوری می‌تواند برای درج در مقاله‌ای در خصوص پورنوگرافی استفاده شود به این معنا نیست که ما باید تمام تصاویر کم‌کیفیت پورنوگرافی را نگه داریم (سانسور را هم ببینید).

پرونده‌هایی در فرمت‌های مختلف و پرونده‌هایی که مشابه یکدیگر بوده ولی دقیقاً تکراری نباشند، در مواردی که به نگهداری تاریخچه پرونده به دلایل حقوقی نیاز باشد، از این سیاست مستثنی هستند.

نمونه‌ها

نمونه پرونده‌هایی که به‌طور واقع‌بینانه برای یک هدف آموزشی کاربردی نیستند:

 • مجموعه تصاویر شخصی، مثلاً تصاویر مهمانی‌های شخصی، تصویری از شما و دوستانتان، مجموعه تصاویر تعطیلات شما و موارد مشابه. پروژه‌های بسیار دیگری در اینترنت وجود دارد که می‌تواند برای چنین مقصدی استفاده شود؛ مثل فلیکر. چنین مجموعه‌های تصاویر شخصی، آموزشی نمی‌شوند؛ حتی اگر در یک گالری موجود در یک صفحه کاربری در انبار یا جای دیگری استفاده شوند.
 • آثار هنری بدون کاربرد آشکار آموزشی؛ شامل آثار هنری غیرآموزشی بارگذاری‌شده برای نشان دادن مهارت هنرمند
 • پرونده‌هایی که ظاهراً با هدف خرابکاری یا حمله ساخته و/یا بارگذاری شده‌اند. طرح‌ها و نمادهای موجود از قبل که با انگیزه‌های ملیتی، دینی یا نژادی مرتبط بوده یا هستند صرفاً به این دلیل که ممکن است باعث توهین شوند، خارج از محودده پروژه نیستند. اگر مشخص شود که میزبانی آن‌ها قانونی است و در محدوده انبار قرار می‌گیرند (مثلاً اگر می‌توان از آن‌ها در یک مقاله ویکی‌پدیا در خصوص یک گروه تنفر استفاده کرد)، باید بمانند.
 • تبلیغات یا ترویج شخصی.
 • پرونده‌هایی که هیچ چیز آموزشی متمایز به مجموعه تصاویری که ما از قبل داریم و موضوع مشابهی را پوشش می‌دهند، اضافه نمی‌کنند؛ مخصوصاً اگر کیفیت پایین یا متوسطی داشته‌باشند.

بحث

ما تصاویر باکیفیت زیادی از پرندگانی با گونه شناسایی‌شده نگهداری می‌کنیم، و کاربرد آموزشی واقع‌گرایانه‌ای برای یک تصویر کوچک، تار و با ترکیب‌بندی ضعیف از یک پرنده شناخته‌نشده و غیرقابل‌شناسایی متصور نیست. البته همیشه برای تصویر متمایز آموزشی دیگری جا هست؛ مثلاً تصویری که جنبه دیگری از رفتار پرنده را به نمایش می‌گذارد که ما در حال حاضر آن را پوشش نمی‌دهیم؛ حتی اگر این تصویر احتمالاً از بالاترین سطح کیفیت برخوردار نباشد.

گاهی ممکن است برای تنوع و در دسترس بودن انتخاب‌ها، دلیلی برای نگهداری چندین تصویر که از زاویه آموزشی، تا حد زیادی مشابه هستند وجود داشته‌باشد؛ اما هدف ما میزبانی تعداد زیادی تصویر یکسان با کیفیت پایین که ارزش واقع‌گرایانه آموزشی ندارند، نیست.

پرونده‌های آموزشی جدید با کیفیت استثنایی همواره مورداستقبال هستند، و بارگذاری آن‌ها ممکن است پرونده‌های استفاده‌نشده کم‌کیفیت قدیمی‌تر را از لحاظ آموزشی در معرض اضافی‌بودن قرار دهد. با این حال، همچنان که بالاتر آمده، پرونده‌ای که با حسن نیت در یکی از پروژه‌های ویکی‌مدیا استفاده شده همواره آموزشی درنظر گرفته می‌شود؛ بنابراین یک پرونده کم‌کیفیت که همچنان مورداستفاده است برای حذف مناسب نیست؛ حتی اگر پرونده‌ای با کیفیت بهتر که موضوع مشابهی را پوشش دهد بعدتر در دسترس قرار گرفته‌باشد.

پرونده‌های جدید و موجود دارای کیفیت پایین یا متوسط بسته به آنچه که به تصویر می‌کشند و پرونده‌های دیگری که درباره موضوع مشابهی داریم، ممکن است به‌طور واقع‌گرایانه‌ای برای یک مقصد آموزشی مفید بوده یا نباشند. هنگامی که یک موضوع، کمیاب بوده و/یا تصویربرداری از آن سخت باشد، حتی یک پرونده با کیفیت پایین هم ممکن است ارزش آموزشی چشم‌گیری داشته‌باشد؛ مخصوصاً اگر انبار از قبل پرونده‌های مشابه بسیار کمی درباره آن موضوع داشته یا اصلاً پرونده‌ای در خصوص آن نداشته‌باشد. از طرف دیگر، پرونده‌هایی با کیفیت کم یا متوسط از موضوعاتی که معمول بوده و تصویربرداری از آن‌ها آسان است، ممکن است ارزش واقع‌گرایانه آموزشی نداشته‌باشد؛ مخصوصاً اگر انبار از قبل نمونه‌های زیادی با کیفیت مشابه یا بهتر از آن‌ها داشته‌باشد.

کیفیت تصویر تنها یکی از عواملی است که می‌تواند کاربرد آموزشی یک پرونده را محدود کند. دیگر عوامل محدودکننده می‌تواند شامل وضوح تصویر پایین و واترمارک‌هایی باشد که به‌آسانی قابل‌حذف نیستند.

فرمت‌های پی‌دی‌اف و دژوو

هرچند فرمت‌های پی‌دی‌اف و دژوو (DjVu) مجاز هستند، انتظار می‌رود که صرفاً در موارد مناسب استفاده شوند. انتخاب فرمت، باید بنا به دلیلی در راستای هدف انبار باشد. البته تمام قوانین بالا هم در اینجا اعمال می‌شوند.

مدیری که در نظر دارد تا یک پرونده پی‌دی‌اف یا دژوو را حذف کند، باید تصمیم بگیرد که آیا فرمت انتخاب‌شده در راستای هدف انبار هست یا نه، و این که آیا محتوا و نیت (اگر شناخته‌شده باشد) مرتبط هستند یا خیر. برای مثال، یک پایان‌نامه دانشگاهی با فرمت پی‌دی‌اف ممکن است مناسب باشد، اما یک مقاله ساخته یک کاربر که تحقیق دست اول است و از انبار به‌عنوان خدمات میزبانی وب رایگان استفاده می‌کند، ممکن است مناسب نباشد.

پرونده‌هایی که ممکن است به‌طور واقع‌گرایانه برای یک یا چند پروژه ویکی‌مدیا، مثلاً ویکی‌نبشته یا ویکی‌کتاب، مفید باشند، باید نگه داشته شوند. این که پرونده بهتر است روی یکی از آن پروژه‌های دیگر استفاده شود، به خودی خود دلیل مناسبی برای حذف نیست. هر پرونده رسانه‌ای که به‌طور واقع‌گرایانه برای حتی یکی از پروژه‌های بنیاد ویکی‌مدیا مفید بوده یا در محدوده آن باشد، می‌تواند در اینجا میزبانی شود.

به یاد داشته باشید که ویکی‌نبشته اغلب به پرونده‌های پی‌دی‌اف یا دژوو برای بازبینی متن یا ایجاد متن مبدأ نیاز دارد. بر همین اساس، اسکن‌هایی از نسخه‌های مناسب آثار سرشناس تحت مالکیت عمومی تقریباً همیشه در محدوده هستند. با این حال، به یاد داشته باشید که تصمیمات ویرایشگرانه درگیر در آماده‌سازی یک متن از چندین منبع ممکن است به حق نشر تازه‌ای بینجامد، از این رو نسخه‌های استفاده‌شده باید فاقد حق نشر باشند.

دلایل قابل‌قبول برای فرمت‌های پی‌دی‌اف و دژوو

 • فرمت پرونده برای راحتی در چاپ انتخاب شده باشد.
 • فرمت پرونده برای مشاهده یا چاپ فونت‌های خاص انتخاب شده باشد؛ مثلاً اسنادی که حاوی محتوای پیشرفته ریاضیات یا زبان‌شناسی هستند.
 • پرونده‌ای که اگر با فرمت یکسان در یکی دیگر از پروژه‌های بنیاد ویکی‌مدیا بارگذاری شود، در محدوده آن پروژه قرار می‌گیرد؛ مثلاً:
  • یک پرونده پی‌دی‌اف یا دژوو از اثری منتشرشده که مورد داوری همتا قرار گرفته، ممکن است در محدوده ویکی‌نبشته بوده و بر همین اساس، در محدوده انبار قرار گیرد. مثال‌هایی از اسناد درون محدوده شامل کتاب‌های منتشرشده (اما نه از نوعی که نویسنده برای انتشار کتاب پول پرداخت کرده‌است)، اسناد علمی که مورد داوری همتا قرار گرفته‌اند، پایان‌نامه‌های دانشگاهی و رساله‌ها اشاره کرد.
  • پرونده اسکنی از یک سند دارای اهمیت تاریخی یا دیگر انواع اهمیت است؛ مثلاً اسکنی از کتاب‌ها، گزارش‌ها، روزنامه‌ها و موارد مشابه که حق نشر ندارند.
  • پرونده به‌عنوان یک سند تثبیت‌شده و تأییدپذیر، مثلاً در ویکی‌نبشته یا ویکی‌کتاب، (جهت تثبیت محتوا) قابل‌استفاده است.
  • فرمت انتخاب‌شده مزایای فنی برای حداقل یکی از پروژه‌های بنیاد ویکی‌مدیا به همراه دارد.

دلایل غیرقابل‌قبول برای فرمت‌های پی‌دی‌اف و دژوو

 • به نظر برسد که فرمت مورد نظر توسط مؤلف یا بارگذار بر خلاف اهداف انبار برای جلوگیری یا دلسرد کردن دیگران از ایجاد آثار اشتقاقی انتخاب شده‌است. چنین روش نادرستی برای غیر قابل تغییر بودن محتوا می‌تواند شامل یک مقاله کم‌کیفیت خودچاپ‌کرده یا یک تصویر ساخته‌شده توسط شخص باشد که مؤلف آن، برای دلسرد کردن دیگران از ایجاد آثار اشتقاقی، آن را در فرمت پی‌دی‌اف بارگذاری کرده‌است.
 • محتوا اساساً متن خام باشد. چنین پرونده‌هایی پرونده رسانه‌ای به شمار نمی‌روند. توجه کنید که اسکن کتاب‌ها، گزارش‌ها، روزنامه‌ها و موارد مشابه که موجود بوده و از اهمیت تاریخی یا دیگر انواع اهمیت برخوردار باشند، با این معیار قابل رد نیستند؛ حتی اگر شامل هیچ تصویری نباشند.
 • محتوا با استفاده از معیار دیگری نامناسب تلقی شود. برای مثال، محتوای ترویجی، فارغ از فرمت پرونده، خارج از محدوده انبار است.

بخش ۲ محدوده: صفحه‌ها، گالری‌ها و رده‌ها

ویکی‌انبار:محدودهٔ پروژه/صفحه‌ها، گالری‌ها و رده‌ها را ببینید.

نکاتی در خصوص برخی موارد خاص

سانسور

پرونده‌ها و دیگر مطالبی که برای میزبانی روی سرورهای انبار که در ویرجینیا واقع هستند قانونی نباشند، بلافاصله پس از شناسایی به عنوان محتوای غیرقانونی (شامل نقض حق تکثیر)، حذف خواهند شد؛ حتی اگر بر اساس معیارهای بالا، در محدوده انبار قرار بگیرند. با این حال، انبار جای سانسور نیست و از محتوایی که بعضی کاربران ممکن است آن را ناشایست یا توهین‌آمیز تلقی کنند، به‌طور قانونی نگهداری می‌کند. سیاست «انبار، جای سانسور نیست» به این معنی است که یک پرونده قانونی که در محدوده انبار قرار گیرد، صرفاً به این خاطر که ممکن است «مناسب کودکان» نباشد یا می‌تواند برای شما یا دیگران، به دلایل شخصی، مذهبی، اجتماعی یا دیگر دلایل، توهین‌آمیز باشد، حذف نخواهد شد.

در مقابل، باید توجه داشت که عبارت «انبار جای سانسور نیست» دلیل مناسبی برای نگه داشتن پرونده‌ای که خارج از محدوده تعریف‌شده انبار، چنان که بالاتر گفته شد، قرار می‌گیرد، نیست. تصاویر برهنگی، از جمله دستگاه تناسلی زنانه و مردانه، گاهی با انگیزه‌های غیرآموزشی بارگذاری می‌شوند. چنین تصاویری، از قوانین محدوده انبار استثنا نشده‌اند. اگر این تصاویر کیفیت به‌وضوح پایینی داشته باشند یا هیچ ارزش آموزشی متمایزی به مجموعه تصاویری که از قبل نگهداری می‌کنیم نیفزایند، ممکن است به‌طور واقع‌بینانه برای یک هدف آموزشی، کاربردی در نظر گرفته نشوند.

باید بین پذیرش پرونده‌های رسانه‌ای کاربردی دارای محتوای مجاز و آموزشی که ممکن است برخی آن را توهین‌آمیز تلقی کنند و جلوگیری از استفاده از انبار به عنوان یک سرویس میزبانی رسانه‌ای همه‌منظوره (مثل فلیکر، فوتوباکت، یوتیوب و موارد مشابه) که به اهداف ذکرشده در بالا توجهی ندارد، تعادل برقرار شود. هدف انبار، این است که یک مخزن رسانه‌ای و منبعی قابل‌اعتماد از محتوای رسانه‌ای کاربردی و متن باز باشد که در زمینه پوشش (به وسیله ذکر توضیحات/اطلاعات دقیق برای پرونده) و آموزش، کامل و مرتب است. انبار همچنین باید برای استفاده توسط پروژه‌های ویکی‌مدیا و نیز خدمتی عمومی که به‌رایگان برای همه در دسترس است، مناسب باشد.

«دیدگاه بی‌طرف»

ویکی‌انبار:محدوده پروژه/دیدگاه بی‌طرف را برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تفاوت انبار با دیگر پروژه‌های ویکی‌مدیا در زمینه دیدگاه بی‌طرف و تحقیق دست اول ببینید.

جستارهای وابسته