Commons:Слика на годината/2013/Правила

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Picture of the Year/2013/Rules and the translation is 100% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Picture of the Year/2013/Rules and have to be approved by a translation administrator.

Other languages:
العربية • ‎авар • ‎azərbaycanca • ‎беларуская • ‎български • ‎বাংলা • ‎کوردی • ‎čeština • ‎dansk • ‎Deutsch • ‎Ελληνικά • ‎English • ‎British English • ‎Esperanto • ‎español • ‎euskara • ‎فارسی • ‎français • ‎Gaeilge • ‎galego • ‎עברית • ‎हिन्दी • ‎magyar • ‎Bahasa Indonesia • ‎íslenska • ‎italiano • ‎日本語 • ‎한국어 • ‎كوردي (عەرەبی)‏ • ‎Lëtzebuergesch • ‎latviešu • ‎македонски • ‎മലയാളം • ‎Bahasa Melayu • ‎مازِرونی • ‎Nederlands • ‎polski • ‎پښتو • ‎português • ‎português do Brasil • ‎русский • ‎shqip • ‎српски / srpski • ‎svenska • ‎Türkçe • ‎татарча/tatarça • ‎українська • ‎اردو • ‎Tiếng Việt • ‎ייִדיש • ‎中文 • ‎中文(简体)‎

Слика на годината 2013
end


Правила

Гласање

Кола

 • Натпреварот има два круга.
  • I круг опфаќа слики прогласени за „избрани“ во текот на 2013 г.
  • II круг ги опфаќа најгласаните 30 () слики од I круг.
 • Најуспешната слика ќе биде прогласена за „Слика на годината“, а другите три ќе бидат вицешампиони.

Датуми

I круг

од
до

II круг

од
до

Периоди на бета-проби

 • Неклку дена ќе вршиме бета-проби за да провериме дали уредбата за гласање работи правилно.
 • Гласање во пробниот период — неколкуте дена пред официјалниот почеток се важечки за гласање. Ќе се бројат заедно со гласовите дадени во редовното гласање.
 • Ако наидете на грешка во алатката за гласање, тогаш пријавете ја на MediaWiki talk:Gadget-EnhancedPOTY.js. Останатите проблеми пријавувајте ги на Commons talk:Picture of the Year/2013.

Подобност за гласање

 1. Корисникот мора да има сметка на некој Викимедиин проект регистрирана пред Wed, 01 Jan 2014 00:00:00 +0000 [UTC].
 2. Оваа корисничка сметка мора да има повеќе од 75 постоечки уредувања на било кој Викимедиин проект пред Wed, 01 Jan 2014 00:00:00 +0000 [UTC]. Проверете дали сте подобни со оваа алатка.
 3. Корисниците мора да гласаат од сметка што ги задоволува горенаведените критериуми. Сметката може да биде од Ризницата или од некој друг Викимедиин проект (тогаш другата сметка ќе треба да биде сврзана со оваа на Ризницата преку SUL).
Напомени
 • Се гласа само од една сметка, без оглед на тоа колку сметки има корисникот.
 • Гласовите дадени од IP-адреси нема да се важат.
 • Гласовите дадени од неподобни корисници/сметки и дуплираните гласови што ги кршат правилата ќе бидат поништени.
 • Бидејќи имаме голем број на глсачи, нема да можеме да приафтиме гласови што не ги задоволуваат условите согласно алатката за проверка.
 • Може да ви се обратиме на страницата за разговор до една година по гласањето за да ви го соопштиме исходот и да ве поканиме да гласате следната година. Можете да се откажете од ова во секое време.

Правила на гласање

Во I круг — повеќе гласови — се гласа за неограничен број на слики (еден глас по слика).

II круг — еден глас — се гласа за само една слика. Напомена: доколку дадете повеќе од еден глас, ќе се брои последниот.

Слики

Категории

Галерии по категории
Членконоги Членконоги (60) Птици Птици (63) Цицачи Цицачи (34) Останати животни Останати животни (39)
Растенија и габи Растенија и габи (32) Коски, лушпи и фосили Коски, лушпи и фосили (13) Луѓе и нивните активности Луѓе и нивните активности (65) Уметнички слики и илустрации Уметнички слики и илустрации (41)
Градови и мостови Градови и мостови (60) Замоци и тврдини Замоци и тврдини (69) Верски објекти Верски објекти (63) Згради и градби Згради и градби (89)
Внатрешност и детаљи Внатрешност и детаљи (52) Панорамски глетки Панорамски глетки (54) Природни глетки Природни глетки (103) Астрономија, сателити и вселена Астрономија, сателити и вселена (22)
Карти и дијаграми Карти и дијаграми (30) Возила и пловила Возила и пловила (53) Предмети, камења и друго Предмети, камења и друго (23)
Помош · За икониве…

Подобност на сликите

I круг
 • Сите избрани слики од 1 јануари до 31 декември 2013 г.
Финале
 • Најгласаните 30 слики од I круг од било која категорија (самите гласови пак, не се бројат според категории)
 • Ако категоријата бр. 1 и бр. 2 немаат слики од најгласаните 30, тогаш најуспешните слики од секоја таква категорија ќе влезат во финалето за да се обезбеди разновидност.

Една кандидирана слика не треба да се дисквалификува или замени без внимателна расправа, под услов да не е избришана (на пр. поднесено барање за бришење не е доволно за да ја дисквалификува.)

Награди