Commons:Pierwsze kroki/Formularz

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, search
First steps/Upload form in other languages:

العربية | Alemannisch | asturianu | català | čeština | Deutsch | English | español | فارسی | français | galego | italiano | 日本語 | ភាសាខ្មែរ | 한국어 | magyar | македонски | Nederlands | norsk nynorsk | norsk bokmål | occitan | polski | português | română | русский | slovenščina | shqip | suomi | svenska | Türkçe | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

Pierwsze kroki
Na początku
Przesyłanie plików
Rady i zalecenia
Inne projekty
Jak załadować plik

Teraz, kiedy już jesteś zalogowany, możesz ładować pliki. Po lewej, na samej górze menu "Dla edytorów", znajdziesz link "Prześlij plik". Klikając we wspomniany link przechodzisz do kreatora przesyłania pliku, który w trzech krokach przeprowadzi Cię przez całą procedurę[1].

Poniżej została ona szerzej opisana.

Ładowanie z użyciem kreatora[edit]

Krok 1: Prześlij[edit]

Początek kroku 1
Po wyborze dwóch plików

W tym kroku musisz kliknąć na duży, błękitny klawisz: "wybierz plik, który chcesz przesłać", po czym otworzy Ci się standardowe okno umożliwiające wskazanie pliku znajdującego się na Twoim komputerze. Po wskazaniu pliku, o ile jest on w akceptowanym przez Wikimedia Commons formacie (*.jpg, *.png, *.tiff i *.gif dla obrazków, *.ogg dla multimediów, *.pdf dla dokumentów tekstowych) pojawia się natychmiast jego miniaturka. Po wybraniu pierwszego pliku możesz klikając na "dodaj kolejny plik" dołączać kolejne do przesłania.

Po wybraniu wszystkich plików, które chcesz przesłać, kliknij na "prześlij". Przesył plików może potrwać od kilku sekund do nawet godziny - zależnie od tego jak dużo i ile ich ładujesz oraz jak szybkie masz łącze internetowe. Pliki przesłane z powodzeniem oznaczane są zielonym ptaszkiem. Gdy pojawia się problem, pojawia się przy nich trójkąt z wykrzyknikiem. Klikając na ten trójkąt można uzyskać poradę, co poszło źle.

Rada
Gdy się pomylisz z wyborem pliku możesz go łatwo usunąć z listy. W tym celu musisz nakierować myszkę na jego miniaturkę i następnie kliknąć na "usuń".

Po przesłaniu plików kliknij na "kontynuuj", przeniesie Cię to do drugiego etapu:

Krok 2: Uwolnij prawa[edit]

Opcja podstawowa dla własnych plików
Opcje innych licencji dla własnych plików

Uwaga: Jest to najmniej intuicyjny etap ładowania. W tym etapie musisz wybrać na jakich zasadach prawnych chcesz aby Twoje pliki były udostępniane, czyli musisz wybrać dla nich licencję.

Uwaga
Wikimedia Commons akceptuje wyłącznie takie pliki, których licencje są wolne, to znaczy pozwalają na dowolne wykorzystywanie i modyfikowanie utworów, w tym również w celach komercyjnych i również poza projektami Wikimedia. Jeśli tego nie akceptujesz - nie ładuj do Commons swojej twórczości.

W tym etapie musisz określić, czy plik, który przesyłasz jest Twojego autorstwa czy autorstwa innej osoby a następnie wybrać dla niego odpowiednią licencję:

Jeśli pliki są Twojego autorstwa
Wówczas musisz oczywiście wybrać opcję "Jestem autorem tych utworów", po czym jesteś proszony o zgodę na udostępnienie swoich plików na najczęściej stosowanej licencji w Wikipedii czyli "Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0". Klikając na "Użyj innej licencji" możesz dodatkowo wybrać bardziej liberalną licencję "Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0" lub przenieść swój utwór do domeny publicznej (całkowicie uwolnić go z wszelkich ograniczeń prawno-autorskich) za pomocą wyboru wzoru oświadczenia woli "Creative Commons 0".
Jeśli pliki są autorstwa kogoś innego
Wówczas musisz oczywiście wybrać opcję "Te utwory nie są mojego autorstwa", po czym musisz podać skąd pochodzi plik (kto jest jego autorem) oraz wybrać jedną z opcji, które się pojawią po kliknięciu w ten wybór:
Część opcji dotyczy sytuacji, gdy pobierasz plik z często wykorzystywanych źródeł, z których wolno legalnie korzystać, takich jak np: strony internetowe agencji rządu USA, czy zdjęcia udostępnione na wolnych licencjach przez użytkowników serwisu "Flickr". W tych przypadkach zostaniesz poproszony o podanie dokładnego adresu internetowego źródłowych zdjęć i resztę załatwi już za Ciebie kreator.
Inaczej jest, gdy zdjęcie pochodzi z mało popularnego źródła lub autor jest Ci osobiście znany. W takim przypadku, wybierasz opcję "autor opublikował utwór na wolnej licencji" - ale uwaga: przed załadowaniem pliku musisz uzyskać zgodę właściciela majątkowych praw autorskich na udostępnienie pliku na jednej z licencji akceptowalnych w Wikimedia Commons i przesłać ją na adres: permissions-pl@wikimedia.org. Zgoda powinna spełniać standardy opisane w Commons:Pozwolenia.
Jeśli nie jesteś pewien, którą z opcji dla pliku nie Twojego autorstwa wybrać - lepiej zrezygnuj z jego przesyłania!!!
Uwaga
Jeśli ładujesz za jednym zamachem zarówno własne jak i cudze pliki musisz wybrać opcję indywidualnego wyboru licencji dla każdego pliku. Jako, że jest to dość uciążliwe lepiej jest na raz ładować pliki tylko jednego autora. Dokładniejszy opis jakiego rodzaju licencje są akceptowane znajduje się na stronie Commons:Pierwsze kroki/Wybieranie licencji.

Po wyborze odpowiedniej licencji kliknij na klawisz "dalej".

Krok 3: Opisz[edit]

Podstawowe opcje opisu
Opis dodatkowy

Na tym, już ostatnim etapie przesyłu jesteś proszony o opisanie zdjęć.

Są tutaj 3 pola, osobno dla każdego ładowanego pliku, których zawartość powinieneś sprawdzić i uzupełnić:

  1. Nazwa pliku: Pole to jest standardowo zapełniane automatycznie oryginalną nazwą pliku pochodzącą z Twojego komputera. Zgodnie z zaleceniami Wikimedia Commons pliki powinny mieć opisowe nazwy. Często, zwłaszcza, gdy ładujesz pliki wprost z aparatu cyfrowego mają one mało mówiące nazwy w postaci np: "DSC_323456.JPG". Przy takich nazwach pojawia się ostrzeżenie, że należy to zmienić. Np: jeśli ładujesz zdjęcie Pałacu w Wilanowie nazwij plik: "Palac_w_Wilanowie_od_frontu.jpg", albo "Palac_w_Wilanowie_by_Jan_Kowalski.jpg". Aby to zrobić wpisz po prostu nową nazwę w tym polu. Nie musisz zmieniać nazwy pliku w Twoim komputerze. Plik w Wikimedia Commons zostanie automatycznie zapisany pod nową nazwą, niezależnie od oryginalnej nazwy na Twoim dysku.
  2. Opis: Tutaj krótko opisujesz, co zdjęcie przedstawia. Np. piszesz: "Pałac w Wilanowie od frontu. Zdjęcie wykonane z drogi dojazdowej". Jeśli znasz angielski, warto abyś kliknął na "dodaj opis w innym języku" i dodał kolejny opis w tym języku. Zwiększy to szansę, że z Twojego zdjęcia skorzysta ktoś, kto nie zna polskiego.
  3. Data utworzenia: To pole też jest często automatycznie zapełnione danymi pochodzącymi z nagłówka Twojego pliku. Możesz podać inną datę, jeśli ta automatycznie wybrana jest błędna. Może się to zdarzyć np: wtedy gdy wykonałeś zdjęcie dawno temu a przed załadowaniem obrobiłeś je przy pomocy jakiegoś programu do edycji zdjęć, albo zeskanowałeś jakieś swoje stare zdjęcie, wykonane niegdyś techniką analogową.
Porada
Jeśli chcesz (ale nie musisz) możesz kliknąć na link "dodaj kategorie i więcej informacji". Dodanie kategorii do pliku zwiększa szansę, że ktoś je odnajdzie i użyje. Kreator przesyłania pół-automatycznie podpowiada nazwy kategorii. Niestety nazwy kategorii są wyłącznie po angielsku. Więcej o systemie kategoryzowania plików można przeczytać na stronie: Commons:Pierwsze kroki/Sortowanie. Pole "inne informacje" umożliwia np: dodanie współrzędnych geograficznych, z których wykonano zdjęcie (patrz: Commons:Geokodowanie), szablon potwierdzenia zgody autora na użycie, itd.

Jak zwykle, po zapełnieniu pól kliknij na klawisz "dalej".

Krok 4: Użyj[edit]

Ekran finalny

To już właściwie, wbrew nazwie - nie jest krok ładowania tylko (o ile wszystko poszło dobrze) ekran wyświetlający załadowane pliki i zawierające rady jak użyć te pliki w np: Wikipedii.

Po kliknięciu na tym ekranie na miniaturkę któregoś z właśnie załadowanych plików, przechodzimy do jego większej wersji i automatycznie utworzonego przez kreatora opisu. Jeśli z opisem jest coś nie tak - zawsze możemy kliknąć na zakładkę "edytuj" i poprawić/uzupełnić opis.

Stary Formularz przesyłania plików[edit]

Formularz do przesyłania plików
(wersja z włączonym JavaScriptem)

Stary formularz jest wciąż dostępny na stronie: Special:Upload/pl. Jego wadą, jest to, że odwrotnie od kreatora należy tu dokonać pełnego opisu pliku przed jego załadowaniem. Ponadto formularz umożliwia przesyłanie tylko po jednym pliku na raz. Może się natomiast wciąż okazać przydatny dla osób, które chcą bardziej świadomie wybrać licencje, czy też mieć większą kontrolę nad opisem zdjęcia.

Szczegółowy opis poszczególnych pól formularza można przeczytać klikając w pytajnik znajdujący się przy danym polu. Część pól może być już wypełniona po wyborze rodzaju pracy (np. Oryginalne źródło oraz Autor(zy) są domyślnie wypełnione Twoimi danymi po wybraniu formularza przesyłania własnej pracy).

Wybór pliku

By wybrać ze swojego komputera plik, który chcesz załadować, kliknij przycisk Przeglądaj.... To wywoła okno, w którym będziesz mógł wybrać plik ze swojego komputera. Gdy już odnajdziesz odpowiedni katalog i plik, kliknij Otwórz. Okno wyboru pliku zostanie wtedy zamknięte, a w odpowiednim polu formularza pojawi się nazwa wybranego pliku razem z jego ścieżką dostępu.

Docelowa nazwa

Domyślnie w pole docelowej nazwy jest wpisywana oryginalna nazwa pliku (czyli ta pod którą plik był zapisany na dysku). Jednak zwykle dobrze jest zmienić docelową nazwę na bardziej opisową. Tak jest szczególnie przy przesyłaniu zdjęć zrobionych aparatem cyfrowym.

Crystal 128 error.svg DSCF8177.JPG
Gtk-ok.svg Lublin - Zamek Lubelski.jpg (jeszcze lepiej, jak zrezygnujesz z polskich znaków lub nazwa będzie angielska - ułatwisz w ten sposób korzystanie z zasobów wikipedystom z innnych krajów)

Dobra, opisowa nazwa pliku ułatwi odnalezienie pliku przez wyszukiwarkę oraz wstawienie jej do artykułu (nie trzeba pamiętać, który numerek co oznacza). Dlatego staraj się używać nazw opisowych, chociaż zwięzłych. Pamiętaj też, że po załadowaniu pliku na Commons nie możesz zmienić jego nazwy.

Oryginalne źródło i Autor(zy)

W tych polach podaje się informacje o pracach, których użyto do stworzenia przesyłanego pliku oraz autorów. To bardzo ważne ze względu wymogów prawnych - pliki bez podania źródła zostaną skasowane. Jak wspomniano powyżej - jeśli wybrałeś przesyłanie własnej pracy, to pola te powinny być już wypełnione.

Data

Wpisana data może być datą stworzenia lub pierwszej publikacji pracy. Należy tu zwrócić uwagę, że powinna być ona wpisana w formacie ISO - będzie ona wówczas zrozumiała dla osób z innych krajów.

Gtk-ok.svg 2008-02-15
Crystal 128 error.svg 15 lutego 2008
Opis

W polach opisu wpisz, co zawiera plik - najlepiej przynajmniej po angielsku oraz po polsku. Za pomocą przycisku + możesz dodać opisy w innych językach.

Licencja

Najważniejszym polem jest pole wyboru licencji. Grafiki bez określonej licencji zostaną usunięte. Więcej na temat licencji możesz dowiedzieć się na tej stronie.

Kategorie

Tu dopisujesz kategorie tematyczne, które dodatkowo ułatwią odnalezienie pliku. Kliknij na przycisk (+), a następnie wpisz sugerowaną kategorię. Jeśli takowa istnieje, skrypt zasygnalizuje to ikoną tak po prawej stronie pola. Pamiętaj, że nazwy kategorii są w języku angielskim. Możesz także skorzystać z wyszukiwarki lub obejrzeć Drzewko kategorii. Więcej na temat kategorii możesz dowiedzieć się na tej stronie.

Zakończenie

Na koniec musisz jeszcze nacisnąć Prześlij plik. Gdy przesyłanie zakończy się sukcesem (co przy dużych plikach i wolnym łączu może potrwać jakiś czas), ujrzysz stronę z przesłaną grafiką i jej opisem.

Więcej informacji na temat jakości grafik (w tym opisu) znajdziesz w tym artykule.

Zobacz też[edit]

Strony Wikimedia Commons:

Podręcznik MediaWiki (angielski):

Przypisy[edit]

  1. Jeśli bardzo chcesz, możesz w tym kreatorze kliknąć na link "powrót do starego formularza", który umożliwia "ręczne" załadowanie pliku, co jednak jest związane z koniecznością wypełnienia bardzo skomplikowanego i mało przyjaznego formularza. Opis ładowania za pomocą starego formularza znajduje się w sekcji "Stary Formularz przesyłania plików".