Commons:Pierwsze kroki/Reuse

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:First steps/Reuse and the translation is 92% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:First steps/Reuse and have to be approved by a translation administrator.
Na początku
Rady i zalecenia
Inne projekty
Jak używać plików z Commons

Szukanie plików na Commons

Aby znaleźć konkretny plik na Commons, możesz przeszukać całą kategorię lub sprawdzić, czy istnieje strona galerii dla Twojego tematu. Commons ma mniej stron niż artykuły w Wikipedii, ale ma kilka stron galerii, takich jak rower, jezioro, wiele Parków Narodowych, gatunków roślin i zwierząt, dzięki czemu wyszukiwanie jest łatwiejsze. Możesz dodać link ze strony galerii Wikimedia Commons do artykułu w Wikipedii, gdzie zbiór byłby bardziej odpowiedni niż pojedynczy plik multimedialny.

Bez obaw używaj zasobów Wikimedia Commons w innych projektach Wikimedia. Jednak pamiętaj o pewnych ważnych rzeczach:

  • W przeciwieństwie do tradycyjnych składnic multimediów, Wikimedia Commons jest darmowa. Wszyscy mogą kopiować, używać i modyfikować złożone tu media w każdym celu, włączając w to przedsięwzięcia komercyjne. Można to czynić tak długo, dopóki wskazuje się ich autora i źródło pochodzenia, i w wielu przypadkach tak długo, dopóki udostępnia się te kopie/modyfikacje na takich samych zasadach.
  • Baza danych Wikimedia Commons i wszelkie teksty są objęte licencją GNU Free Documentation License. Natomiast warunki licencji dla każdego z udostępnianych tu plików można znaleźć na ich stronach opisowych.
  • Bądź jednak świadom, że nie możemy zagwarantować poprawności informacji dołączonych do plików. Jeżeli chcesz użyć jakiegoś pliku, samodzielnie zweryfikuj jego dane licencyjne.

Zamieszczanie plików z Commons w projektach Wikimedia

Ogólnie, aby zamieścić plik z Wikimedia Commons na Wikipedii lub innym projekcie Wikimedia, użyj takiego samego mechanizmu jak gdyby był on przechowywany lokalnie.[clarification needed] Żeby wstawić obrazek na stronę, wykorzystaj na przykład taki link (pokazane standardowe zastosowanie):

[[File:nazwa_pliku.jpg|thumb|Opis]]

By zamieścić dźwięk, możesz wybrać pomiędzy dwiema możliwościami - używając szablonu {{Audio}} (o ile jest dostępny) lub po prostu wstawiając link:

[[Media:nazwa_pliku.ogg|Opis]]
{{Audio|nazwa_pliku_bez_przestrzeni_nazw|Opis}}

Dalsze szczegóły możesz znaleźć na stronach polskiej Wikipedii: Dodawanie plików multimedialnych na MediaWiki i Uwagi o wstawianiu obrazków lub na Meta-wiki (w jęz. angielskim): Images and other uploaded file.

Zamieszczanie plików z Wikimedia Commons w zewnętrznych projektach

Pliki Wikimedia Commons mogą być osadzane w instalacjach MediaWiki innych firm przy użyciu tych ustawień Mediawiki. Ta funkcja jest znana jako InstantCommons.

Zawsze możesz ściągać pliki, które Cię interesują, by je wykorzystać w swoim projekcie. Oczywiście dopóty, dopóki przestrzegasz warunków licencji dołączonych do pliku.

Patrz też

Strony Wikimedia Commons:

MediaWiki handbook: