Commons:Prvé kroky/Kvalita a popis

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:First steps/Quality and description and the translation is 52% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:First steps/Quality and description and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.
Prvý kontakt
Tipy a triky
Tretie strany

This page gives a quick guide to making high quality contributions to Wikimedia.

Kvalita

Záber Saturnovho mesiaca Titanu vyhotovený vesmírnou sondou, nahraný v najvyššie dostupnej kvalite a doplnený odporúčaným opisom obrázku (ak chcete zobraziť stránku s obrázkom, kliknite na obrázok)

Kvalita nahrávaných súborov by mala byť čo najvyššia, aby boli napríklad obrázky použité pre tlač vo vysokej kvalite.

Size and scaling

Software MediaWiki nie je schopný (stav z 19. októbra 2005) pracovať s obrázkami vo formáte PNG väčšími než 12,5 megapixelov (čo je zhruba veľkosť napr. štvorca s rozmermi 3500x3500 pixelov), ale v iných formátoch sú také veľké obrázky bez problémov. MediaWiki takisto nevie meniť veľkosť animovaných obrázkov vo formáte GIF, takže tieto animácie musíte nahrať hneď vo vhodnom rozlíšení. PNGs are thumbnailed if they are smaller than approximately 2,500 megapixels (2,500,000,000 pixels) — 50,000×50,000 pixels square (1.00:1), 57,732×43,299 pixels in the 4:3 aspect ratio (1.33:1), 63,600×39,307 pixels in the golden ratio (1.62:1), or 66,656×37,494 pixels in the 16:9 ratio (1.78:1)

The upload size limit was increased to 100 MB at the end of 2008. With chunked uploading, e.g. available through Upload Wizard (a modern Browser is required), it is possible to upload files with a file size up to 5 GB.

Typy súborov

Vo Wikimedia Commons môžete použiť len niektoré typy súborov. Ak sa pokúsite nahrať súbor v nepovolenom formáte, dostanete hlásenie o chybe.

The destination filename you give will be the title of the image description page; you may want to follow naming conventions. If you modify an image of others, please upload it under a different filename and add links to and from the original.

Format guidance

Different formats should be used for different types of images. JPEG works well with images with lots of details like photographs. A diagram, however, suffers compression artifacts when saved as JPEG and, like GIF and PNG, cannot be scaled without loss of quality.

SVG works well with charts, diagrams, and other images where there are few details. (However, if you can't get the diagram in vector form, PNG is still better than JPEG.) SVG can be edited easily and scaled with no loss of quality, but its use in photographs, for instance, is impractical.

GIF is cumbersome for use with the server software and due to inherent restrictions in the format, use of GIF should be restricted to animated images only. For further information on image formats, format conversion, and other format recommendations, see Commons:Preparing images for upload.

Pre fotografie používajte JPEG (formát TIFF nie je v súčasnej dobe na Commons povolený).

PNG, ktorý používa bezstratovú kompresiu, nie je príliš vhodný pre fotografie, ale je najlepšou voľbou pre obrázky nakreslené na počítači.

Formát GIF je povolený, ale jeho používanie sa na Wikimedia Commons neodporúča.

Pre grafy je odporúčaný formát SVG, ktorý možno ľahko editovať a meniť jeho veľkosť. Ak zmeníte obrázok niekoho iného, nahrajte ho prosím pod iným menom a uveďte odkaz na pôvodný obrázok.

Audio and video

Podporované zvukové formáty sú MIDI (.mid) a Ogg Vorbis (.ogg). Na video je povolený iba formát Ogg Theora (prípona rovnako .ogg). Iné bežné formáty ako je pre zvuk MP3 a pre video MPEG nie sú na Commons podporované kvôli problémom s patentami.

Rovnako ako pri obrázkoch, by aj zvuky a videa mali mať dobrú kvalitu. Maximálna veľkosť nahrávaných súborov je okolo 20 MB, kvalita videa či zvuku by sa teda mali v závislosti na dĺžke prispôsobiť tomuto limitu.

Popis súborov

Dobrý text popisujúci súbor poskytuje kompletnú informáciu o súbore vrátane informácií o jeho licencii (povolení na šírenie) a zdroji, o tom, čo zobrazuje a ako bol vyhotovený.

The following is neither possible nor required if you use Commons:Upload Wizard for uploading, which is the default way for uploading at Commons now.

Pri vytvorení kvalitného popisu by vám mala pomôcť šablona Information, ktorá súčasne informácie zobrazí v graficky peknej podobe. Jej použitie sa preto veľmi odporúča.

N.B. there are special templates for works of art {{Artwork}} and books {{Book}} that should be used in place of (or, in the case of some photographs, in addition to) the template {{Information}} shown hereafter, see the relevant template documentation pages for more information.

Skopírujte nižšie uvedený kód, vložte ho pri nahrávaní obrázka do políčka Zhrnutie (resp. Summary, ak máte nastavené rozhranie v angličtine) a vyplňte jednotlivé políčka.

{{Information
|Description=
|Date=
|Source=
|Author=
|Permission=
|Other versions=
}}


Foto hmloviny v Orione s textom opisujúcim spôsob vyhotovenia obrázku a citáciou povolenia od majiteľa autorských práv (na zobrazenie stránky s obrázkom kliknite na obrázok)
Políčka majú nasledovný význam

Kvôli správnej funkcii šablóny, vyplňte všetky políčka. Ak nejaké potrebujete nechať prázdne (napríklad other_versions), uveďte do neho znamienko "-" (bez úvodzoviek).

Description

Popis obsahu. Čo je vidieť, počuť...? Ak ide o umelecké dielo, uveďte krátke historické vysvetlenie. V prípade vedeckých dát stručné vedecké zhrnutie obsahu súboru.

Popis môže byť v akomkoľvek jazyku, ale je vždy vhodné uviesť aj popis v angličtine. Ak ovládate viac jazykov, môžete uviesť popis vo všetkých jazykoch, ktoré ovládate.

The following is neither possible nor required if you use Commons:Upload Wizard for uploading, which is the default way for uploading at Commons now.

Mali by ste používať šablóny deklarujúce jazyk, v ktorom je popis. Môže to vyzerať takto:

{{Information|
|Description=
{{sk|Nejaký slovenský popis.}}
{{en|Some description in English.}}
...
|Source=...
Source
Zdroj. Ak ste sami autorom súboru, uveďte napríklad "Own work." (vlastné dielo) alebo podobné vyhlásenie. V opačnom prípade prosím uveďte:
  • Odkaz na webovu stránku obsahujúcu súbor a priamy odkaz na súbor.
  • Katalógové číslo.
  • Názov inštitúcie.
  • Citáciu knihy.
  • atď.
Date
Dátum vytvorenia (alebo dátum zverejnenia), najlepšie vo formáte ISO 8601, napríklad 15. január 2006 zapíšte ako “2006-01-15”.
Author
Autor súboru. Ak nepoznáte meno konkrétneho autora, použite meno organizácie, ktorá súbor zverejnila. V prípade vlastnej tvorby uveďte svoje skutočné meno a wiki odkaz na svoju užívateľskú stránku na Commons, napríklad v tvare "John Q. Public ([[User:JQPublic|JQPublic]])", čo sa zobrazí ako "John Q. Public (JQPublic)", alebo "[[User:JQPublic|John Q. Public]]", čo sa zobrazí ako "John Q. Public".
The following is neither possible nor required if you use Commons:Upload Wizard for uploading, which is the default way for uploading at Commons now.
Permission
Dôležité: V každom prípade musíte doplniť obrázok šablónami, ktoré uvádzajú príslušnú licenciu či licencie, pod ktorými je na Commons zverejnený!
Povolenie. Uveďte krátku citáciu povolenia na šírenie súboru, ktoré poskytol držiteľ autorských práv. V prípade všeobecného povolenia (napr. US Public Domain alebo licencií pre slobodný obsah) uveďte krátky odkaz na túto licenciu. Ak ste majiteľom autorských práv vy, môžete stručne uviesť, pod akou licenciou súbor zverejňujete (napr. "Dual-licensed under the GFDL and CC-By-SA-2.5, 2.0, and 1.0"), ale môžete uviesť len "See below" ("pozri nižšie") ako odkaz na šablóny uvádzajúce licenciu nižšie.
Other versions of this file
Iné verzie tohto súboru. Ak na Wikimedia Commons existujú ďalšie verzie súboru (napríklad čiernobiela verzia farebného obrázku či preložený text v obrázku), použite toto políčko na uvedenie wikiodkazov na tieto ďalšie verzie.

Note: For many media it is desirable to use a geocoding template in addition to the Information template. Please also read First steps/Sorting.

Popis súborov pri nahrávaní

Ak nahrávate súbor, formulár Načítať súbor obsahuje políčko Popis (resp. Summary. ak máte ako jazyk rozhrania nastavenú angličtinu). Prvých 255 znakov vami uvedeného popisu bude natrvalo uvedených na stránke s popisom obrázku v sekcii "História načítaných súborov".

Ak nahrávate prvú verziu súboru (t.j. na Commons doteraz nie je súbor s rovnakým názvom), bude popis uvedený vo formulári skopírovaný na stránku s popisom obrázku (do sekcie Popis). Je preto vhodné do časti Popis vo formulári Načítať súbor uviesť podrobné informácie o nahrávanom súbore (s použitím šablóny Information), ako sa uvádza vyššie v časti Popis súborov.

Ak nahrávate novú verziu súboru, je dôležité čo najpodrobnejšie upresniť, ako ste súbor zmenili. Ostatní užívatelia totiž nemusia na prvý pohľad vedieť, aký je rozdiel medzi oboma verziami súborov. Napríklad pri obrázku môžete uviesť:

Hore orezaný o 25 pixelov, zosvetlený vo Photoshope, uložený v 95% kvalite.

Ideally, one will provide a command line or exact list of commands that reproduces the changes, though this is by no means necessary, and often not possible.

Notes

Ďalšie čítanie

Stránky Wikimedia Commons:

Wikipédia:

Príručka MediaWiki: