Commons:Screenshots/sk

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, search
Shortcut
COM:SS
This project page in other languages:
Screenshot demo programu, ktorý jeho autori uvoľnili pod CC-BY-SA

Screenshoty sú chránené autorským právom, ak je zobrazený program alebo operačný systém chránený autorským právom (podrobná diskusia). Preto screenshoty nemôžu byť použité na Commons, ak nie je každá súčasť - programy aj dáta v nich zobrazené - pod nejakou slobodnou licenciou. Ako príklad, podmienky Microsoftu neumožňujú tvorbu odvodených diel (podrobnosti). To znamená, že screenshoty produktov Microsoftu by boli proti politike Commons.

Všimnite si, že screenshot môže byť publikovaný pod slobodnou licenciou iba ak každý z obrázkov použitých pre grafické rozhranie programu je pod slobodnou licenciou. Napríklad ak sú všetky voľným dielom, screenshot musí tiež byť voľným dielom, pretože vytvorenie screenshotu nie je tvorivá práca. Ak screenshot obsahuje ikony alebo zobrazenú neslobodnú webovú stránku, screenshot nie je slobodný. Pozri odpoveď na správu v debian-legal@lists.debian.org, ktorú poslal User:Paddy do debian-legal@lists.debian.org: odpoveď 1.

Preto ak programátori nesúhlasia s publikáciou programu pod slobodnou licenciou a ani neudelia výslovnú slobodnú licenciu danému screenshotu (alebo všetkým screenshotom), screenshot nie je slobodný. Môže sa stať, že to v určitých jurisdikciách neplatí, ale platí to aspoň v USA (kvôli prípadu Bridgeman Art Library v. Corel Corp.), v Nemecku (pozri Bildrechte v nemeckej Wikipédii), a pravdepodobne vo všetkých ostatných členských krajinách Európskej únie.

V niektorých prípadoch je samotný program umeleckým dielom - napríklad demo (ako vyššie ilustruje Panda). Screenshoty takých diel sú slobodné v prípade, že samotný program je slobodný

Môžu existovať výnimky, ak screenshot zobrazuje iba dielo, ktorá bola vytvorená istým programom, nie program samotný. Obzvlášť to platí pri fontoch, ktoré sa v istých prípadoch považujú za programy.

Screenshot programu licencovaného pod GPL Konqueror, ktorý zobrazuje stránku Wikipédie licensovanú pod GFDL

Slobodný screenshot urobíte takto:

  1. Použite slobodný program so slobodným skinom. (napr. KDE program s použítím obrázkov crystal)
  2. Odstrihnite všetok materiál, ktorý môže potenciálne byť chránený autorským právom. Zobrazte iba obsah.
  3. Obsah screenshotu musí byť tiež slobodný. Uistite sa, že screenshot neobsahuje obchodné známky, neslobodné texty či obrázky alebo čokoľvek iné, na čo všeobecná verejnosť nemá právo na slobodné používanie.

Prosíme, označte screenshoty, ktoré zobrazujú slobodný obsah {{free screenshot}} naviac k príslušnej šablóne licencie. Tiež by ste mali označiť, pod akou slobodnou licenciou je program šírený,

References[edit]