Commons:Typy súborov

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, search
Shortcut
COM:FT
This project page in other languages:

Na Commons sú povolené iba niektoré typy súborov. Tieto sú (z 10. septembra 2005):

Ak potrebujete pomôcť s prehliadaním alebo tvorbou týchto formátov, pozrite si Commons:Software.

Všimnite si, že textové články nepatria na Commons. Podrobnosti o tom, čo je prijateľné na Commons nájdete v Rozsah projektu.

Formáty, ktoré nie sú uvedené vyššie, je pred nahraním potrebné skonvertovať do jedného z nich. V súčasnosti neexistuje spôsob, ako uložiť pôvodné dáta pre konverziu do budúcich formátov alebo pre použitie, keď patenty vypršia.

Obrázky[edit]

PNG a GIF sú "bezstratové" formáty, čo znamené, že pri ukladaní sa uchovajú presné farby jednotlivých pixelov. Na rozdiel od toho je JPEG "stratový". JPEG je vhodnejší pre fotografie; SVG (alebo, pre nevektorové obrázky, PNG) je lepšie pre nákresy / diagramy a GIF by mal byť použitý iba pre animované obrázky.

Medzi formáty nepovolené na Commons patria TIFF a BMP. Oba je možné vo väčšine prípadov bezstratovo skonvertovať na PNG.

Naneštastie, systém pre zmenšovanie obrázkov (vytváranie náhľadov) je ešte stále dosť nedokonalý. V súčasnosti sa náhľady generujú v rovnakom formáte ako pôvodný obrázok a majú 24-bitovú farebnú hĺbku okrem formátu GIF, ktorý má 256 farieb (maximum, aké formát GIF umožňuje). To znamená, že zmenšovanie PNG obrázkov produkuje pomerne veľké súbory aj keď pôvodný súbor obsahoval paletu. Tiež to znamená, že v súčasnosti nie je možné nahrávať bezstratové PNG fotografie pre úpravu a archiváciu a potom ho použiť na automatickú tvorbu JPEG náhľadov v článkoch.

Zvuk[edit]

Commons neprijímajú zvukové súbory vo formáte MP3. Tieto by mali byť skonvertované do súborov Ogg použitím kodeku FLAC, Speex alebo Vorbis v závislosti na vašich potrebách. Speex je vhodný pre záznam reči, Vorbis vo všeobecnosti pre audio a je stratový (kvalita záznamu sa redukuje) - FLAC je vo všeobecnosti pre audio a je bezstratový (kvalita záznamu ostáva pôvodná), ale súčasné obmedzenia veľkosti nahrávaného súboru znemožňujú použitie pre iné ako krátke klipy. Vo väčšine prípadov by mal byť použitý Vorbis.

Video[edit]

Videá musia byť Ogg súbory používajúce video kodek Theora.

Pozri aj[edit]