Commons:Wartościowe grafiki

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Valued images and the translation is 41% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Valued images and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

Shortcuts: COM:VI • COM:VAL • COM:VALUE

Wartościowe grafiki to grafiki, które uważane są przez społeczność Commons za szczególnie cenne pod względem ich wykorzystania w innych projektach Wikimedia Foundation. Wartościową grafiką jest taka, która jest uznana przez społeczność Commons za najbardziej reprezentatywną w swoim rodzaju.

Cel

Celem projektu „Wartościowe grafiki” jest zgromadzenie i zachęcenie użytkowników do dodawania nowych wartościowych, pożytecznych i dobrej jakości grafik na różne tematy oraz stworzenie bazy takich grafik do użycia online w różnych projektach internetowych pod egidą Wikimedia Foundation. Projekt ten ma też za zadanie stanowić miejsce wyrażenia uznania dla twórców, którzy dostarczyli do Commons wartościowe i dobrej jakości grafiki, których uzyskanie bądź sporządzenie zwykle napotyka na duże trudności.

Co odróżnia „Wartościowe grafiki” od grafik wysokiej jakości i grafik na medal?

Projekt Wartościowe grafiki ma na celu ustalenie i zachęcenie użytkowników do dodawania do zasobów Commons grafik wysokiej wartości. Featured pictures są najlepszymi z najlepszych w Commons i są to grafiki o wyjątkowej zarówno wartości jak i jakości technicznej.

Wartościowe grafiki są z kolei najbardziej wartościowe w swoim rodzaju jako materiały do zastosowania online w różnych innych projektach Wikimedia Foundation. Wymagania techniczne stawiane przed kandydatami do miana wartościowej grafiki są zwykle znacznie niższe, ponieważ nie ma konieczności spełnienia wymagań koniecznych do druku takiej grafiki. Jakość, którą daje np. aparat fotograficzny zamontowany w telefonie komórkowym, powinna być wystarczająca, jeśli fotografowany obiekt ma wysoką wartość encyklopedyczną i jeśli dobrze go ilustruje w rozdzielczości 480x360 pikseli lub równoważnej. Przy wyborze wartościowych grafik mniej chodzi o jakość techniczną, a bardziej o inwencję w znajdowaniu wartościowych obiektów grafik i ich użyteczności do zastosowań online.

Przykłady

Warunki wstępne

Promoted valued images
Year-month Images
2024-04
  
186
2024-03
  
288
2024-02
  
207
2024-01
  
298
2023-12
  
256
2023-11
  
278
2023-10
  
304
2023-09
  
298
2023-08
  
252
2023-07
  
184
2023-06
  
232
2023-05
  
297
2023-04
  
318

Wszystkie grafiki w Commons mogą być nominowane do miana wartościowej grafiki – zdjęcia, rysunki, animacje, schematy, diagramy, wykresy, skany, symbole, wyrenderowane przez komputer zarówno oryginalne lub pochodne. Dokumenty/pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, utwory muzyczne, pliki dźwiękowe i wideo nie są objęte zakresem tego projektu.

Procedura wyboru

Kandydaci do miana wartościowej grafiki można nominować i oceniać na odpowiedniej stronie. Tam też można nominować i oceniać zestawy grafik jako kandydatów do miana wartościowego zestawu grafik.

Przyznawanie miana wartościowej grafiki dokonywane jest zgodnie z kryteriami dla wartościowej grafiki.

Obecne WG

Obecnie ilość WG w Commons to: 47 646 VIs. Zobacz też: