Commons:Volunteer Response Team/tr

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Volunteer Response Team and the translation is 2% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Volunteer Response Team and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

Shortcuts: VRT • VRTS • COM:VRT • COM:VRTS

Current backlog (oldest unanswered mail or ticket) in permissions-commons queue is 4 days.
VRT Noticeboard
VRT Noticeboard
Main VRT-related pages

Gönüllü İletişim Ekibi (diğer adıyla OTRS), Vikipedi ve Wikimedia Vakfı'na gelen e-postaların büyük bir çoğunluğunu cevaplayan bir gönüllü grubudur. Ekip, gönderilen e-postaların organizasyonu ve işleme alınması için OTRS adı verilen açık kaynaklı bir sistemden yararlanmaktadır.

OTRS ile alakalı olarak gönüllü ekibine ulaşmak için permissions-commons@wikimedia.org adresine e-posta atmanız yeterli olacaktır.

Ana sayfa, e-posta adreslerinin tam listesi ve gönüllülerin bilgileri için meta:OTRS sayfasını ziyaret edin

E-postalar ve adresler

Wikimedia'nın OTRS sistemine gelen e-posta istekleri, orijinal adlarıyla "ticket" olarak anılmakta ve numaralarıyla ayrılmaktadır. E-postalar, daha gelişmiş bir hizmet sunulabilmesi amacıyla dillerine ve içeriklerine göre kategorize edilmektedir.

Ekip üyelerine, OTRS yöneticileri tarafından belirlenen e-posta kategorilerine (orijinal adıyla "queue") erişim hakkı verilmektedir. Wikimedia Vakfı'nın Türkçe projeleri için iki e-posta adresi mevcuttur:

 • info-tr@wikimedia.org, Türkçe dilinde gönderilen e-postaları yönetmektedir. İlgilendiği konular arasında telif hakkı problemleri, içerik ve ortam dosyalarının lisans izinleri, maddelere konu olan kişilerin endişeleri ve diğer hukuki problemler yer almaktadır.
 • permissions-tr@wikimedia.org, Türkçe Vikipedi'deki lisans izinleri ile ilgilenmektedir.

Gönüllü iletişim ekibi üyeliği

Ekip üyeliği, OTRS yöneticilerinin direkt denetimi altındadır (yöneticiler de Wikimedia Vakfı'nın Gönüllü Koordinatörü tarafından atanmaktadır). Yöneticiler, gereken üslup ve bilgilendiriciliğe sahip yanıtları vermeleri konusunda kendilerine makul ölçüde güvenilen tüm bireyleri ekip üyesi olarak seçebilmektedir. İletişim ekibinin çalışmalarının bir parçası olabilmek için, Wikimedia Vakfı'na gönderilen zorlu, hassas ve bazen düşmanca mesajlara hazırlıklı olunması, üçüncü kişilerin ihtiyaçları konusunda duyarlı olunması ve başarılı bir muhakeme yeteneği gereklidir. Yeterli bir deneyime sahip olan kullanıcıların meta:OTRS/volunteering sayfasından gönüllülük başvurusunda bulunmaları mümkündür. OTRS yöneticileri başvuruyu inceleyerek ve tüm faktörleri dikkate alarak başvurunun olumlu ya da olumsuz değerlendirilmesi konusunda kararlarını vereceklerdir.

The VRTS interface
An image that received its permission for use via VRTS

Gönüllü iletişim ekibi, çok çeşitli alanlardaki e-postaları cevaplandırmaktadır. Bu konulardan bazıları şunlardır:

 • Vikipedi ve diğer Wikimedia Vakfı projeleri hakkındaki sorular
 • bağışlanan ortam dosyaları için lisans izinleri
 • madde hata bildirimleri
 • Yaşayan insanların biyografileri ile ilgili sorunlar
 • bariz vandalizm şikayetleri
 • metin veya ortam dosyalarının yeniden kullanımı ile ilgili sorular
 • tebrikler ve geribildirim
 • bilgi istekleri

Vikipedi'nin içeriği ile çözümlenmesi gereken isteklerin sahipleri, genellikle Vikipedi süreçlerine yönlendirilmektedir. Gönüllüler, karalama ve gizlilik sorularının yanı sıra, maddelere konu olan kişilerin istekleri söz konusu olduğunda daha etkin bir destek sağlayabilmektedir. Gönüllü iletişim ekibi, ayrıca Vikipedi'yi maddelerle ilgili bir hata veya endişe konusunda bilgilendirmek isteyen, ancak Vikipedi'de değişiklik yapma sürecine aşina olmayan üçüncü kişiler adına irtibat görevlisi olarak da hizmet verebilmektedir.

OTRS yazılımı, birden fazla kişinin gelen e-postaları kategorize ederek cevaplandırabilmesi için organize bir sistem sunmaktadır, bu nedenle ekibin Wikimedia çapında faaliyet gösteren bir tür müşteri hizmetleri e-posta ekibi olarak düşünülmesi mümkündür. Gönüllülerin Wikimedia projelerinde özellikle başarılı bir geçmişe sahip olmaları gereklidir ve Wikimedia Vakfı'na kimlik bilgilerini bildirmeleri gerekebilir.

Anlaşmazlıkların çözümü

Ekip üyeleri tarafından gerçekleştirilen işleme itiraz Özet veya kayıtlarında OTRS sistemine gelen bir e-postanın numarasına atıfta bulunulan bir değişiklik/işleme itiraz ediyorsanız, geri almadan önce gönüllü iletişim ekibinin söz konusu değişikliği/işlemi gerçekleştiren üyesi ile irtibata geçin. Zira değişiklik/işlem sahibinin konu ile ilgili gizli bir bilgiye sahip olma ihtimali vardır ve Vikipedi gibi kamuya açık bir sitede söz konusu bilgilerin paylaşılmasının sakıncaları olabilir. Böyle bir durumda aşağıdaki prosedürün izlenmesi gerekmektedir:

 1. Değişikliği/işlemi yapan ekip üyesi ile, tercihen e-posta yoluyla, irtibata geçin. Özel yazışmalar, ekip üyesine gizliliğe ilişkin sorunları daha rahat bir şekilde görüşme imkanı sağlayacaktır.
 2. İlgili ekip üyesi ile yazışmalarınızda çıkan sonuçtan memnun olmazsanız, hizmetlilerden konuyla ilgili görüş bildirmelerini isteyebilirsiniz.
Bir ekip üyesinin üyeliğine itiraz

Gönüllü iletişim ekibi, vikiler arası bir oluşumdur ve tüm Wikimedia projeleri için bir kaynak olarak hizmet görür. Bu husus uyarınca, gönüllü iletişim ekibine üyelik belirli bir Wikimedia projesinin, topluluğunun ya da denetim/hakem kurulunun kontrolü altında değil, OTRS yöneticilerinin tasarrufu altındadır. Ekip üyeleri, sistem kullanımına ilişkin işlemleri ile ilgili olarak OTRS yöneticilerine karşı sorumludur. Sistemde çok geniş çapta e-postalar işleme alındığı için, bir Wikimedia projesinde herhangi bir ceza almak kullanıcının OTRS sistemine erişimini otomatik olarak sona erdirmemektedir. Ancak OTRS yöneticileri böyle bir durumda olayı incelemekte, bir ekip üyesinden beklenmeyecek hareketlerin varlığını araştırmakta ve bu analizi baz alarak bir karara varmaktadır. Böyle bir sorun veya konuyu OTRS yöneticilerinin dikkatine sunmak isterseniz, lütfen ilgili sayfada listelenen yöneticiler ile e-posta yoluyla irtibat kurun. Halihazırda meta:OTRS/volunteering sayfasında sonuç bekleyen bir gönüllü adaylığı ile ilgili bir yorumunuz varsa, lütfen ilgili bölüme bir mesaj yazarak OTRS yöneticilerinin dikkatine sunun.

Emails are handled by community volunteers. VRTS tickets in the permissions-commons queue are visible to all volunteers who have access to that queue. The Wikimedia Foundation cannot guarantee confidential treatment of any sensitive information you include in your message, although all volunteers are required to treat it with confidentiality. Users should be careful of revealing personally-identifying information of subjects or creators, particularly names, physical addresses, and emails.

When contacting VRT is unnecessary

If any of the following statements is one you could make with regard to the file you wish to upload, you do not need to contact VRT:

I do not have permission to use the file and it has not been released under a free license.

Commons can only accept images that are under a free license or in the public domain. If the file does not fall in one of those two groups, please do not upload it.

I created the file myself, it hasn't been previously published, and I am the sole owner of its copyright.

Just follow the instructions found on the Commons:Upload/tr page, unless the image/file is of outstanding or professional quality or there is some other reason your authorship may be doubted.

The image was first published on my website, or on my own space of a shared website.

That's great! If it's your own website, please follow Creative Commons' instructions to adopt the free culture license of your choice. It will then be reviewed when files are uploaded by you or others. Use the Internet Archive's "Save Page Now" feature to store proof of your license statement.

My/Our website uses Wordpress
You can place the entire website in CC-BY-SA license in a handful of clicks.
My/Our website is on Blogspot
Follow the steps to update your theme.
I/We publish on Flickr
Follow Flickr publish steps.
I/We publish on YouTube
You can use CC-BY.
I/We publish on social media (Facebook, Instagram, etc.)
Edit the post containing your photo to indicate that it is published under a free license. If the platform does not allow editing of posts (e.g. Twitter), then make a new post referring back to the photo. Please ensure that visibility is set to public.

I found the image on Flickr where it was marked as having been released under a free license.

Commons has a procedure in place for reviewing those images. Please have a look on Commons:Flickr dosyaları.

Licensing images: when do I contact VRT?

If any of the following statements is one you could make, then you must send an email to the VRTS system:

I have received permission from the original author (not me) to upload the file to Commons.

Please ask the copyright holder to send a permission statement to the address listed above. We require that owners make a clear statement that they release the image under a free license; to help prevent confusion or misunderstandings we prefer one of the email templates be used. Permission grants must specifically contain a free license grant and may not merely give permissions for Commons or Wikipedia. If you have already uploaded the image to Commons, follow the instructions on Template:Permission pending.
If the image has been deleted, do not recreate the deleted content but include in the correspondence a link to the deleted image or a link to your talk page in order to help the work of the VRT members.

I am the copyright owner but my file has been previously published without a free license on a medium I can't alter.

Please send us a clear statement that you wish to release your work (with a link to the original location) under a specific free license. See Commons:Email templates for the preferred form. Alternatively, add a free license to your work and place the text {{License review}} somewhere on the file description page on Commons. We will review your statement for authenticity and will let you know if we can accept it as valid.

I am an employee of the copyright owner.

Please send us a clear statement from an email address that shows that you act for the copyright holder, stating that you are authorised by your employer to release the work, under a specific free license. See Commons:Email templates for the preferred form. Alternatively, add a free license to the work alongside the file on the copyright holder's website. We will review your statement for authenticity and will let you know if we can accept it as valid.

I regularly publish my work elsewhere and want to avoid the hassle of sending permission statements for every upload I make.

Please send us a clear statement that your Commons account (or some other Commons account) is authorized to license your works, either any work or some set of works, e.g. "My images from event X, 2013-10-15". We will make a note of this for your future uploads.

I am the copyright owner, and my work is being hosted on Commons without permission.

Send us an email (to commons-copyvio@wikimedia.org) with as much information as possible about the problem, including the URL of the file on Commons and, if applicable, the URL of the place it was originally published. We will review your request and if we find the file was uploaded without proper permission, it will be deleted.

If you are NOT the copyright holder

If you are not the copyright holder and the work is not in the public domain or readily available under a Commons-compatible free license, you will need to contact the copyright holder and obtain permission for their work to be uploaded to Commons. Please follow these steps:

 • Before you upload the file to Commons, please identify and contact the copyright holder and ask them to release the work under a free license.
  The copyright holder must choose one of the licenses permitted on Commons; in particular, restricting use to Wikipedia or Wikimedia projects is not acceptable. See Commons:Email templates for a recommended reply from the author. Remember: It is entirely up to the copyright holder to decide whether to allow release of the file under a free license.
 • When you receive a reply, please check that the license authorized by the copyright holder is appropriate to Commons. If so, upload the image to Commons and place the tag {{subst:PP}} ("Permission Pending") on the file description page in addition to the license chosen by the copyright holder.
 • Following this, ask the author to forward the email with their clear statement of permission to permissions-commons@wikimedia.org, including the full header and any previously exchanged correspondence with you, and a link to the image on Commons. Make sure to ask the author to include information on the origin (source) of the file and its license.
 • A VRT volunteer will check the email to verify that the permission statement is sufficient and authentic, and will then replace the {{Permission pending}} tag with {{PermissionTicket}}.

(If you are the copyright holder writing to confirm the license for a previously published work that you have already uploaded to Commons, you should, of course, send the permission statement yourself.)

Declaration of consent for all enquiries

Shortcut
COM:CONSENT redirects here. For information about consent to deal with photographs of people, see Commons:Photographs of identifiable people.

If you have been directed to this page because you wish to release the rights to a file to which you own the copyright, please consider clicking on the link above rather than completing the following email template. The Interactive Release Generator is designed to make the process of releasing the rights to a file efficient and simple. The use of the following template, though still perfectly valid and certainly useful as a work of reference, is now discouraged and should only be used in exceptional circumstances. Thank you!

Email message template for release of rights to a file

We receive a large number of email messages from copyright holders wishing to allow Wikipedia to reuse their content (messages such as, "I allow Wikipedia to reuse my photos", etc.). Unfortunately, such statements are insufficient from a legal standpoint: we require a more specific declaration of consent to accept your permission. The following template will allow you to produce such a declaration.

 • Before you send us any email message, ensure that you've removed all the red instructions from the template.
 • Replace the template text (such as name) with your own details, and remove all of the brackets and footnotes.

To: permissions-commons@wikimedia.org


I hereby affirm that I choose one: [am name] or [represent copyright holder's name], the choose one: [creator] or [sole owner] of the exclusive copyright of choose one: [the media work][1] or [the work depicted in the media][2] or [both the work depicted and the media][3] as shown here: [exact URL of the file uploaded on Wikimedia Commons],[4] and have legal authority in my capacity to release the copyright of that work.

I agree to publish the above-mentioned content under the following free license: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International.[5]

I acknowledge that by doing so I grant anyone the right to use the work, even in a commercial product or otherwise, and to modify it according to their needs, provided that they abide by the terms of the license and any other applicable laws.

I am aware that this agreement is not limited to Wikipedia or related sites.

I am aware that the copyright holder always retains ownership of the copyright as well as the right to be attributed in accordance with the license chosen. Modifications others make to the work will not be claimed to have been made by the copyright holder.

I acknowledge that I cannot withdraw this agreement, and that the content may or may not be kept permanently on a Wikimedia project.

[Sender's name]
[Sender's authority (if applicable. E.g. "Copyright holder", "Director", "Appointed representative of", etc.)]
[Date]

 1. The words "media work" should be chosen for cases where the "medium" is also the "work", e.g., a photograph of a sunset or a person, an original digital drawing, diagram, or map, a sound recording of a bird, the text of a web page, etc., but not a photograph of another person's copyrighted painting or a sound recording of a person playing a flute or pronouncing a series of words, for which see below.
 2. The words "work depicted in the media" mean, for example, the case of a digital photograph (the medium) of an artistic sculpture (the work) where the sculptor did not take the photograph but is the individual here making the licensing statement.
 3. The words, "both the work depicted and the media" mean those instances when the person making the statement is the copyright owner of the thing depicted (e.g., the sculpture, the oil painting, the particular musical performance, the reading of a monologue from Hamlet) as well as the owner of the medium in which it is being provided (e.g., the photograph of it, the movie clip in which it appears, the Photoshop drawing of it, the sound clip containing it).
 4. You must clearly identify the content that you're permitting us to use. A statement such as "I am creator of the images used on XYZ page" is NOT sufficient. You must provide exact URL link(s) to the content or attach the content to the email message. For images, we prefer that you upload them to Wikimedia Commons, place {{subst:OP}} somewhere on the file description page, and provide the URL(s) of the uploaded content in your email message.
 5. You may choose another license from our list of free licenses if you wish, but you MUST state a license; otherwise, this declaration is invalid. Please also indicate the license's most recent version number, if applicable: CC BY-SA 4.0 or Creative Commons 0 Public Domain Dedication 1.0 are acceptably specific; simply stating Creative Commons license, Creative Commons Attribution-ShareAlike, or CC BY (without the version number) is not.
Send the statement to our email response team ("VRT") at permissions-commons@wikimedia.org, and then tag the subject file(s) with {{subst:PP}}. The email message you send should come from an email address that we can recognize as somehow associated with the content being released. For instance, if you are releasing images shown on a website, your email address should be associated with the website or listed on the contact page of the website; if you are releasing images on behalf of an organization, your email address should be at an official address of the organization; if you are releasing a work that is not available online, you may be asked to privately provide evidence of your identity to the VRT agent who processes your statement; if you are releasing a work for which you are acting on the copyright holder's behalf, you may be asked to provide proof of this authorization such as a forwarded email message with full Internet headers from the copyright holder designating you as their representative in this matter.

Templates to use on image pages

 • Users who have sent a permission to VRTS but haven't received confirmation yet can use {{subst:PP}} to tell others that it's in progress.
 • VRTS volunteers can use {{subst:OR|id=number}} when the permission has been received but further clarification is needed and {{PermissionTicket|id=number}} when the permission has been accepted and archived in the Wikimedia VRTS system. This template should only be used by VRT members. Unauthorized use will cause a AbuseFilter logentry and a warning will be shown. VRT users are encouraged to use the "PermissionVRTS" gadget.

Ayrıca bakınız

On Commons
On other projects