Commons:Witamy

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Welcome and the translation is 83% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Welcome and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

Czym jest Wikimedia Commons?

Wikimedia Commons to repozytorium multimediów udostępniające pliki (grafiki, dźwięki, filmy) wszystkim, w ich własnym języku i na wolnej licencji. Wykorzystywane jest jako wspólne repozytorium dla wszystkich projektów Fundacji Wikimedia, jednak nie musisz uczestniczyć w żadnym z nich, aby móc użyć zgromadzonych tutaj plików. Repozytorium jest tworzone i prowadzone przez wolontariuszy. Zakres projektu opisany jest na stronie zakres projektu.

Wikimedia Commons wykorzystuje tę samą technologię wiki jak Wikipedia, więc każdy może je edytować. W przeciwieństwie do plików załadowanych do innych projektów, pliki z Wikimedia Commons mogą być wykorzystane na stronach wszystkich projektach Wikimedia bez potrzeby przesyłania ich tamże.

Wikimedia Commons, uruchomione 7 września 2004 roku, osiągnęło punkt miliona przesłanych plików 30 listopada 2006 zawierając obecnie 106 279 033 plików i $2 galerii. Więcej informacji o samym projekcie można znaleźć na stronie zrzeczenia się odpowiedzialności, artykule w Wikipedii oraz na stronie Meta-wiki.

W przeciwieństwie do tradycyjnych repozytoriów mediów, Wikimedia Commons jest darmowe. Każdy może kopiować, wykorzystywać i modyfikować wszelkie umieszczone tu pliki, pod warunkiem podania źródła i autora oraz pod warunkiem zachowania tej samej wolnej licencji dla dzieł pochodnych. Warunki licencji dla każdego z plików można znaleźć na jego stronie opisowej. Sama baza danych Wikimedia Commons oraz teksty w niej zawarte są objęte licencją Creative Commons Uznanie autorstwa/Na tych samych warunkach. Więcej informacji na temat re-use można znaleźć na stronach Commons:Reusing content outside Wikimedia/pl oraz Commons:Pierwsze kroki/Reuse.

Uczestnictwo

Najlepiej przysłużysz się projektowi, robiąc to co potrafisz najlepiej:

Wykorzystaj swoje prace

Jeżeli robisz dobre zdjęcia – umieść tutaj te, które są najwartościowsze. Jeżeli jesteś dobrym grafikiem – wykonaj któryś z najpotrzebniejszych schematów czy animacji. Jeżeli jesteś świetnym muzykiem lub artystą teatralnym czy filmowym, możesz tu zamieścić nagrania swoich wykonań, o ile nie są objęte prawami autorskimi innych twórców.

Wykorzystaj swoje umiejętności

Nie musisz koniecznie ładować plików – jest mnóstwo równie ważnej pracy do zrobienia:

Wykorzystaj swój czas

Nie musisz również być ani artystą, ani być dobrym w pisaniu tekstów. Jeżeli twoim żywiołem jest porządkowanie chaosu – bardzo nam się przyda Twoja pomoc!

Tour

Rejestracja

Jeśli chcesz mieć możliwość wgrywania plików do Wikimedia Commons, musisz być zalogowany. Możesz się zarejestrować klikając w link "Logowanie i rejestracja" w prawym górnym rogu i podając nazwę użytkownika, pod którą będziesz wykonywał edycje i przesyłał pliki. Jeśli chcesz tylko edytować strony, nie musisz być zalogowany, jednak jest to mile widziane. Jeśli korzystasz z konta uniwersalnego, jednocześnie posiadasz konto na Commons.

Pierwsze kroki

Przeczytaj nasz poradnik Pierwsze kroki i nasze FAQ - bardzo Ci pomogą po rejestracji. Wyjaśnią, jak dostosować interfejs (np. język), jak załadować pliki, jakie są podstawowe zasady licencjonowania. Nie musisz posiadać technicznych umiejętności, aby wnieść swój wkład. Śmiało edytuj i zakładaj dobre intencje innych użytkowników. To wiki - to jest naprawdę proste!

Więcej informacji dostępnych jest na Portalu społeczności. Możesz zadawać pytania w polskojęzycznym Barze lub na kanale IRC #wikimedia-commons webchat.

Pliki w Wikimedia Commons są organizowane w kategoriach i galeriach. Przegląd kategorii jest dostępny na Stronie głównej.

Put Babel boxes on your user page so others know what languages you can speak and indicate your graphic abilities. All your uploads are stored in your personal gallery. Please sign your name on Talk pages by typing ~~~~. If you're copying files from another project, be sure to use the FileImporter.

Dodatkowe usługi i software

Jeżeli chciałbyś samodzielnie załadować większą liczbę własnych plików, możesz użyć programu VicuñaUploader lub Commonist. Jeżeli potrzebujesz dokładniejszych informacji na temat narzędzi służących do przeglądania lub edytowania naszych zasobów, zajrzyj na stronę Software i Narzędzia.

Mamy nadzieję, że spodoba Ci się projekt i będziesz bawił się dobrze.