Viki Yeryüzünü Seviyor 2023 Türkiye

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Wiki Loves Earth 2023 in Turkey and the translation is 100% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Wiki Loves Earth 2023 in Turkey and have to be approved by a translation administrator.
1 -30 Haziran 2023
Viki Yeryüzünü Seviyor 2023 Türkiye

Viki Yeryüzünü Seviyor, Vikipedi içeriklerine katkı veren gönüllü topluluğu tarafından, her yıl Mayıs veya Haziran aylarında dünyanın dört bir yanındaki Wikimedia iştiraki yerel sivil oluşumlarının yardımıyla düzenlenen uluslararası bir fotoğraf yarışmasıdır.

Katılımcılar bölgelerindeki yerel doğal miras alanlarının fotoğraflarını çekip Wikimedia Commons'a yüklemektedirler. Amaç, katılımcı ülkelerin doğal miras alanlarını ön plana çıkarmak ve daha çok kişiyi bu alanların fotoğraflarını çekip, sadece Vikipedi'de yayımlamakla kalmayıp, herkes tarafından her yerde tekrar kullanılabilmeleri sağlamak üzere açık bir lisans ile yayımlayama teşvik etmektir.

Bu yıl, Türkiye Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye üyelerinin organizasyonu ile dördüncü kez uluslararası yarışmada yer alıyor.

Türkiye'deki tabiat koruma alanlarının fotoğraflarını çekip açık lisanslarla paylaşmak için bize katılın!

Sen de katıl

Verilen listedeki bir doğa mirası veya tabiat anıtını seç, fotoğrafını çek ve Wikimedia Commons'a yükle:

Fotoğraflanan yeri seç!

Listedeki bir doğal miras alanı veya tabiat anıtını seç
Bölgenizde çok sayıda doğal miras veya anıt alanı var!


Fotoğraf Çek
Örnek olarak önceki yarışmalarda yüklenenleri aşağıda bulabilirsin.


Yükle
Çektiğin doğal miras alanı fotoğrafını yükle.


Ödül kazananlar
Bu yarışmada ödül kazanan fotoğrafları 2023 Temmuz ayı sonunda görebilirsiniz.

Ödüller

Türkiye jürisinin seçtiği en iyi 15 fotoğraf uluslararası yarışmada finale katılmaya hak kazanır. Ayrıca Türkiye yerelinde aşağıdaki ödüller verilir:

Manzara kategorisi birincisi: 5000₺ tutarında Hediye Çeki
Makro/yakın çekim kategorisi birincisi: 5000₺ tutarında hediye Çeki
İkincilik Ödülü: 3000₺ tutarında hediye çeki
Üçüncülük Ödülü: 2000₺ tutarında hediye çeki

Uluslararası yarışma birincilik ödülü:

Wikimania 2023 konferansına katılım için tam burs veya aynı değerde bir Amazon kuponu

Neden katılmalısın?

Türkiye her köşesi doğa güzellikleri ile dolu büyük bir ülke. Dört bir yanında görülmeye değer noktalar var. Bu yarışma, fotoğraf makineni yanına alıp, listelenen doğal miras alanlarına gitmek, birkaç fotoğraf çekmek ve yerküreyi dünyadaki diğer insanlara senin perspektifinden göstermek için iyi bir fırsat!

Yarışmaya katılmak, hangi fotoğrafların beğenilip seçildiğini deneyip görmek için harika bir yoldur. Vikipedi içeriklerinde zenginleştirmede faydalı olacak fotoğraflar çekmek için profesyonel bir fotoğrafçı olmaya hiç gerek yok. İşte kendini denemek için harika bir fırsat! Yerel yarışmaya katılanlar uluslararası finale seçilmeye hak kazanır ve bir de...dereceye girenlere verilen ödüllerden bahsetmiş miydik?

Yarışma kuralları

Yarışmaya katılımın rahat anlaşılır ve kolay olması için çalışıyoruz. Türkiye'deki yerel yarışmaya katılacak fotoğraflara ilişkin sadece birkaç kural var. Hızlıca bakalım.
Bir fotoğrafın yarışmaya dahil olması için, çeken kişinin bizzat kendisi tarafından yüklenmiş, orijinal fotoğraf olması şarttır.
Fotoğraf, Wikimedia Commons'a Haziran 2023 içerisinde yüklenmiş olmalıdır.
Fotoğraf, açık lisansla lisanslanmış olmalıdır.
Katılımcının aktif bir e-posta hesabı olmalıdır.
Yarışma kapsamında fotoğrafı çekilecek yerlerin listesi Türkçe ve İngilizce sayfalarda yayımlanmaktadır. Bu listedeki yerlerde çekilmiş, orayı temsil eden türlere (hayvan, bitki vs. türleri) ait fotoğraflar da eğer doğru bir şekilde tanılanmışsa yarışma kapsamındadır.
Fotoğraflara alt yazı ve açıklama yazılmalıdır.
Bir filigranın görünmediğinden emin olmalısınız.
Fotoğraf en az 2Mpx olmalıdır.

Bunların yanında birkaç pratik kural ve tavsiye daha var:
Wikimedia Commons’ta oturum açın veya yeni bir hesap oluşturun.
Fotoğraflarınızı, açıklayıcı bir şekilde isimlendirin.
Yukarıdaki Fotoğraflanan yeri seç! butonunu kullanın veya fotoğrafı çekilen bölge veya nesneyi tanımlayan ifadeyi biliyorsanız fotoğraf yüklemek için buraya tıklayın
Fotoğrafınıza kategori eklemeyi unutmayın. Böylece o yerin/nesnenin fotoğrafını arayan herkese yardımcı olmuş olursunuz.
Fotoğrafı yüklediğiniz, sosyal medyada #WLETurkey #WLE2023 etiketiyle paylaşın.
Ve sonuçları bekleyin! Bol şans!

Düzenleme kurulu

* Wikimedia UG Turkey

 • Jüri
  • Cem Bayoğlu
  • Hakan Tokuç
  • Nevit Dilmen
  • Banu Nazikcan
  • Engin Tavlı
  • Murat Özçelik

Güncel haberler

Güncellemeler ve diğer haberler için Twitter sayfamızı takip edebilirsiniz.

Jüri

Verilen listede olan, daha önce ziyaret ettiğiniz yerlerde çektiğiniz, istediğiniz fotoğrafları (eski veya yeni fark etmez) Haziran ayında yükleyebilirsiniz. Ulusal jüri fotoğrafları ay sonunda değerlendirecek ve uluslararası finalde temsil edilmek üzere Türkiye'deki tabiat anıtı fotoğraflarından en iyi 15 fotoğrafı belirleyecektir. Bir fotoğrafın, yarışma kuralların uygunluğu konusunda herhangi bir şüphe olması halinde, bu durumla ilgili kararı jüri verecektir.

Değerlendirme ölçütleri

Uluslararası jüri, yarışmada dereceye girenleri belirlerken şu ölçütleri dikkate alacaktır (kriterleri herhangi bir önceliğe göre listelenmemiştir):

 • Teknik nitelik (netlik, ışık kullanımı, perspektif vb.)
 • Özgünlük
 • Fotoğrafın Vikipedi’de kullanılabilirliği

Yerel düzenleyici