Commons:Wiki Science Competition 2019/Winners/Poland

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Australia · Estonia · France · India · Ireland · Italy · Malaysia· New Zealand · Poland · Portugal · Russia · Spain · Switzerland · Ukraine · United Kingdom ··· The rest of the World

Logo for Wiki Science Competition.svg

[wyciąg z protokołu obrad Komisji Konkursowej polskiej edycji konkursu Wiki Science Competition 2019:]

Ogłoszenie wyników[edit]

Komisja Konkursowa polskiej edycji konkursu Wiki Science Competition 2019, zebrana na obradach w dn. 18.01.2020 roku w Warszawie i kierując się Regulaminem, zatwierdzonym w ramach Uchwały nr UZ 54/2019 ZARZĄDU STOWARZYSZENIA WIKIMEDIA POLSKA, z dnia 15 października 2019 roku w sprawie organizacji konkursu Wiki Science Competition 2019,

po zapoznaniu się z 1360 Utworami nadesłanymi na Konkurs przez 188 użytkowników (z czego 103 nowych), postanowiła że przyzna następujące Nagrody i Wyróżnienia pracom nadesłanym na konkurs:

Nagrody główne[edit]

1. Nagroda – 1600 PLN; Utwór: Rodząca dafnia, autor: Marek Miś, user: MarekMiś

Uzasadnienie: Praca ogniskuje w sobie wszystkie aspekty dobrej fotografii naukowej: jest poprawna technicznie i jednoznacznie przedstawia rejestrowany przedmiot. Jest przy tym utrzymana w przepięknej palecie barw i, co zdecydowało o wygranej, prezentuje dodatkowo wyjątkową chwilę: narodziny młodych osobników – co świetnie wpisuje się w koncepcję „decydującego momentu” fotografii.

2. Nagroda – 1000 PLN; Utwór: Tryk klonowiec (Chlorophorus varius), autorka: Adrianna Rafalska, user: Slovianka94

Uzasadnienie: Fotografia charakteryzuje się wyśmienitym położeniem płaszczyzny ostrości, co skupia wzrok na główce owada, a dzięki rozdzielczości zdjęcia pozwala analizować jej poszczególne elementy. Pozostaje przy tym poetyckie, zaś antropomorfizujący „gest zasłaniania się płatkami” i pastelowa gama kolorów zachęca odbiorcę do zgłębiania mikrokosmosu przyrody.

3. Nagroda – 800 PLN; Utwór: Hydroksyapatyt zarastający biomateriał [Growing razors], autor: Jan Ozimek, user: Najeżony

Uzasadnienie: Praca pokazuje nie tylko efekt prac nad najnowszymi technologiami w skali nano, ale również uzmysławia kwestię widzialności: obraz utworzony jest w wyniku rejestracji elektronów a nie fotonów (światła widzialnego) – a jednak dzięki przetworzeniom algorytmicznym został zaprezentowany nam jako widzialny, barwny obraz świata spoza zasięgu naszych zmysłów.

Nagroda Specjalna[edit]

Na specjalne wyróżnienie zasłużył Pan Wojciech Kocot (user: PanWoyteczek) za szczególnie dużą liczbę (334) dobrych jakościowo i treściowo fotografii zgłoszonych do konkursu przez nowego użytkownika.

Nagroda Specjalna o wartości 300; PLN dla: User: PanWoyteczek, Wojciech Kocot

Wyróżnienia[edit]

Komisja Konkursowa wyróżniła również barwne mikroskopowe obrazy struktur krystalicznych, zdjęcia przedstawiające zwierzęta w ich naturalnym środowisku, jak również pracę wpisującą się w nurt bioartu:

Nagrody dla autorów Utworów wyróżnionych - 100 PLN, dla:

Zgodnie z Regulaminem, Komisja Konkursowa wytypowała także (oprócz wyżej nagrodzonych prac z puli Nagród 1-3 i Wyróżnień) Utwory z różnych kategorii konkursu, do rekomendacji w etapie międzynarodowym konkursu Wiki Science Competition. Są to następujące Utwory (w tym jeden jako zestaw z kategorii Entomologia):

Gratulujemy!