Commons:Wiki Science Competition 2019 in Poland

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Wiki Science Competition (WSC) to międzynarodowy konkurs fotograficzny odbywający się w tym roku w okresie 4.11.2019-15.12.2019. Celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazy ukazujące obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. Konkurs organizowany jest przez ruch Wikimedia – społeczność stojącą za Wikipedią, wolną encyklopedią, oraz jej projektami siostrzanymi. Zobacz międzynarodową edycję z 2017 roku.Ciężko wyobrazić sobie naszą kulturę bez nauki. W obecnym świecie nie wystarczy mówić o nauce, musimy ją także pokazywać. Dlatego właśnie potrzebujemy fotografów, którzy zechcą ją fotografować i dzielić się efektami. Nasz konkurs został stworzony, aby zachęcać do tworzenia, a w szczególności do dzielenia się twórczością związaną z nauką. W Polsce w 2019 roku, kierowani tą ideą, prowadziliśmy wikiprojekt z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie: kierownictwo instytucji, pracownicy Centrum, a także sympatycy i twórcy takich inicjatyw jak Rzecznicy Nauki czy Marsz dla Nauki, przekazali do Wikimedia Commons wiele zdjęć związanych z życiem naukowym. Zajęliśmy się także artykułami o nauce i naukowcach w przestrzeni Wikipedii, uzupełniając istniejące już hasła i tworząc nowe.

Natomiast początki konkursu Wiki Science sięgają lat 2011-2013, kiedy w Estonii rozpoczęto organizację Estońskiego Konkursu Fotografii Naukowej. Pomysł zainspirował wikimedian z innych krajów, dlatego organizowany w 2015 roku Europejski Konkurs Fotografii Naukowej objął już osiem państw europejskich (a zdjęcia nadesłano z 32 krajów, w tym kilkadziesiąt z Polski). W sumie w 2015 roku udało się w ten sposób pozyskać 9793 plików na wolnych licencjach od przeszło 2200 uczestników konkursu. Ilustrują one tysiące artykułów Wikipedii w wielu językach, a jednocześnie stanowią bezcenną bazę ilustracji dostępnych dla całego świata. To twarda nauka udostępniona wszystkim tym, którzy potrzebują z niej skorzystać.

W 2017 nadszedł czas, by konkursem objąć cały świat - jako polski uczestnik załadowaliśmy wtedy ponad 400 plików. Edycja 2019 również jest globalna! WSC odbywa się w dwóch etapach, lokalnym i międzynarodowym. Zdjęcia nadesłane z Polski (lub przez polskich naukowców prowadzących badania za granicą) zostaną ocenione przez jury, a autorzy najlepszych z nich otrzymają nagrody. Wybrane zdjęcia wezmą także udział w etapie międzynarodowym, w którym jury wybierze najlepsze zdjęcia naukowe zgłoszone z całego świata.

Wszelka pomoc jest mile widziana. Nawet jedno zdjęcie może przydać się wikipedystom pracującym nad artykułami lub komuś spośród milionów użytkowników zdjęć zgromadzonych w repozytorium Wikimedia Commons. Wśród nich są także autorzy podręczników akademickich, studenci czy naukowcy z całego świata. Liczymy także na pomoc przy promocji konkursu: informujcie koleżanki i kolegów. Na co dzień pracujecie nad unikatowymi, niepowtarzalnymi i wyjątkowymi odkryciami - podzielcie się nimi ze światem! Regulamin konkursu znajdziecie w zakładce Zasady lub tutaj.